Бизнес БРОЙ /// Мениджър 08/23

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

ДНК на фондовия пазар

Биотехнологични акции и тенденции

Автор:

Ивайло Чаушев

Снимки:

Getty Images

ДНК на фондовия пазар

Биотехнологични акции и тенденции

ДНК на фондовия пазар
quotes

Инвестирането винаги е било свързано с разпознаване на бъдещи тенденции, идентифициране на потенциални сектори за растеж и действие на основа на тези очаквания преди пазарът да ги реализира. През XXI век малко сектори показват толкова много потенциал, колкото биотехнологиите. Публичните компании в този сегмент предлагат инвестиционна възможност за онези, които търсят иновативни, ориентирани към бъдещето индустрии. Браншът е оценен на над 752,8 млрд. долара и обещава решения за глобални предизвикателства като лечение на болести, замърсяване на околната среда и недостига на храна. Към момента очакванията са за годишен темп на растеж (CAGR) на сектора от 11,3% между 2023 и 2028 г., което е в основата на инвеститорския интерес към него.

Приложенията на биотехнологиите обхващат три основни направления: медицина, индустрия и селско стопанство, като основният фокус пада върху медицината. Успешните начинания на биотехнологичните компании могат да доведат до впечатляваща възвръщаемост. В момента се наблюдават няколко изключително интересни тенденции в сектора.

Персонализирана медицина: С напредъка в генетичното секвениране (процесът на определяне на последователността на нуклеотидната база) персонализираната медицина е във възход. Здравните специалисти вече могат да анализират генетични данни, за да идентифицират медицинските рискове и да създадат индивидуални решения. Тази персонализация помага за справяне с медицински проблеми при техния източник, предлагайки индивидуализирани лечения като CAR T клетъчна терапия за левкемия.

Изкуствен интелект (AI): AI е водеща тенденция в биотехнологиите, която повишава оперативната ефективност и подпомага разработването на лекарства. Алгоритмите с изкуствен интелект могат да идентифицират биомаркери и черти на заболяването, подпомагайки диагностиката и разработването на лекарства. Приложенията му се простират до скрининг на фенотип и оценка на микробиома.

Големи данни: Безпрецедентно количество данни, което е достъпно за анализ, подхранва иновациите в биотехнологиите. Електронните медицински досиета и базите данни на пациенти като тези, създадени от Genentech, предоставят изобилие от информация за подобряване на диагнозите, леченията, набирането на клинични изпитвания, както и по-ниски цени за разработката на нови продукти.

Част от публичните биотехнологични компании, които се възползват от споменатите тенденции, са:

Tyra Biosciences, Inc. е биотехнологична компания, която се фокусира върху разработването на лекарства от следващо поколение за биологията на рецептора на фибробластния растежен фактор (FGFR). Компанията предлага SNÅP, платформа за прецизна медицина, която проектира лекарства чрез итеративни молекулярни моментни снимки за прогнозиране на генетични промени за развитие на онкология и генетично дефинирани терапии на състояния, правейки я една от най-перспективните компании в сектора.

Vertex Pharmaceuticals (VRTX): Vertex постигна значителен напредък в разработването на лечения за кистозна фиброза (CF). Лекарството Trikafta на компанията за лечение за муковисцидоза, вече е успешно, а разработката му дава потенциални лечения за други сериозни заболявания. Ангажиментът на фирмата да се насочи към лечението на такива е и причината да бъде включена в моя списък.

Eli Lilly e компания, която предлага набор от продукти за диабет, рак, имунотерапия и др. Съвсем скорошната покупка на компанията Sigilon, чиито акции се качиха с над 400% след новината, прави Eli Lilly изключително интересна, защото това поглъщане прави възможна по-задълбочената разработка на клетъчна терапия за диабет тип 1.

BioNTech SE е известна с ролята си в разработването на една от първите ваксини срещу Ковид-19 заедно с Pfizer. Фокусът на компанията обаче не е само върху ваксините. mRNA технологията на BioNTech има потенциални приложения за лечение на различни заболявания, включително рак. Тази широка приложимост на тяхната основна технология позиционира BioNTech за потенциален растеж.

Въпреки перспективите биотехнологичните компании са изправени пред значителни пречки, включително високи разходи и регулаторни проблеми. Разработката на нови лекарства струва средно около 1 млрд. долара и наред с продължителния процес на разработка, развитие и регулаторно одобрение тези разходи могат значително да повлияят на рентабилността им.

С развитието на технологиите можем да очакваме секторът да предефинира още повече областите на здравеопазването. Това не само ще доведе до по-добро разбиране на човешката биология и болести, но също и ще предостави добри инвестиционни възможности.