Бизнес БРОЙ /// Мениджър 06/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Енигматичните числа зад инвестициите

Универсалното портфолио всъщност е уникално за всеки един от нас

Автор:

Красимир Атанасов, финансов анализатор

Енигматичните числа зад инвестициите

Универсалното портфолио всъщност е уникално за всеки един от нас

Енигматичните числа зад инвестициите
quotes

Отдавна въпросът за живота, Вселената и всичко останало е намерил своя отговор във фантастиката: 42. Сферата на инвестициите също има своите енигматични цифрови послания като 60/40, 60/30/10, 40/40/20, 25/25/25/25 и т.н. Общият сбор, разбира се, кореспондира със 100%, а дяловете са между различни класове инвестиции – акции, облигации, суровини, алтернативни инвестиции, кеш и др. От 80-те години на миналия век властваше златната ера на акции и облигации (60/40), като облигациите играеха ролята на балансьор по време на рецесии, когато акциите поевтиняваха. Наскоро мнозина се учудиха, че в различен икономически режим с висока инфлация и двата класа активи страдат.

Универсалното портфолио е всъщност уникално за всеки един от нас. Много са факторите, които влияят върху самото му изграждане като възраст, доходи, склонност към риск, ликвидни нужди, диверсификация и т.н. Динамиката и в личен, и в инвестиционен план е постоянна и трябва да намира отражение в оптималното ни портфолио. Диверсификацията е ключова, за да може тази селекция да се представя балансирано през различни цикли. Именно затова ще се спра на основните инвестиции и очакванията ми за следващите години като моментна снимка на ситуацията днес, а миксовете ще оставя за читателя.

Световната икономика все още е под влияние на вторичните трусове от епидемията, инфлационния бум, финансовото инженерство на централните банки, покачването на лихвите, както и от държавните харчове, и не на последно място – геополитическите размествания и конфликти. Ще се овладее ли инфлацията, ще се намалят ли лихвите, ще възроптаят ли инвеститорите на фискалните стимули, ще влезем ли в рецесия и още много въпроси стоят пред инвеститорите днес. Целта на всеки от нас е да наклони шансовете в своя посока, за да постигне реални доходи от парите си.

Облигации

След дълги години финансови репресии на ниски лихви от страна на централните банки последните години може да кажем, че доходността при облигациите и ДЦК започна да се възвръща. В Европа 10-годишните книжа се движат около 3–4%, в САЩ – около 4,5%, а кошница от развиващите се пазари предлага дори 7% доходност, но е и значително по-рискова. Най-тежкият сценарий за книжата с фиксирана доходност е нов скок на инфлацията и ново увеличение на лихвите. Това няма да промени доходността, която ще получите, ако ги държите до техния падеж, но ще намали цените им, ако ви трябва ликвидност. Съществуват американски ДЦК, защитени от инфлацията (TIPS). В момента 10-годишните такива предлагат 2% доходност над инфлацията. Нивата им позволяват да се представят добре при задържаща се инфлация и още по-добре при рецесия.

Акции

По редица фундаментални показатели акциите в САЩ са доста надценени и докато това не е определящо за година напред, то за период от 10–12 години трудно може да се избяга от тази гравитационна сила. Виждам повече рискове за тяхното представяне, отколкото възможности. Силната концентрация в няколко топ компании е допълнителна тежест. Мантрата за 10% средна годишна доходност от акциите е по-вероятно да представлява много висока летва в следващото десетилетие. Ведно с тяхната по-висока волатилност съотношението риск/доходност не изглежда примамливо. Останалите развити пазари са с една идея в по-добра позиция, но най-атрактивно изглеждат акциите в някои развиващи се пазари предвид по-добрите фундаментални показатели, а в някой случай и като индиректна експозиция към суровините.

Суровини

Хроничното недоинвестиране в добивната промишленост, Зелената сделка, климатичните промени, икономическият растеж, мултиполярният свят са само част от факторите, които създават добър потенциал за суровините. Представянето на златото последната година е много по-свързано с покупките на централните банки в развиващия се свят предвид геополитическите промени. Благородният метал започва да се оформя като защита от промяна в монетарната система.

Енергийните суровини са неразривно свързани с растежа на икономиката и инфлацията, като най-перспективна от тях в близък хоризонт изглежда природният газ заради по-ниските емисии, цената и отличното съотношение разход/енергия. Уранът, медта, среброто, както и храните, също заслужават да бъдат споменати.

Решението да бъдат част от портфейла ни води до ново предизвикателство. Проблемът при суровините е свързан с начина на инвестиране в тях (с изключение на ценните метали), което е трудно дори и за големи институции. Търговията им се осъществява основно през финансови инструменти (фючърси), и то за близки периоди от време. Индиректен начин е инвестицията в компании, които добиват суровини, но това все пак е друг клас инвестиция със своите специфични особености – операционни, финансови, политически и др. рискове.

Алтернативните инвестиции

Алтернативните инвестиции (частен дълг, дялово и рисково финансиране) преживяха изключителен бум в привличането на активи през последното десетилетие. Предвид ниските лихви институционалните инвеститори бяха привлечени от доходността и „ниската волатилност“. Последното е твърде съмнително, особено когато оценките се различават от случващото се на пазара. За недоверчивите съветвам да погледнат котировките на подобни компании, които се търгуват, и да ги сравнят с представянето на непубличните им събратя, за да видят размерите на това несъответствие. Другият основен проблем е ликвидността на тези инвестиции. Два големи фонда (Blackstone и Starwood ), които инвестират в имоти с активи от близо 70 млрд. долара, ограничават тегленията на инвеститорите си. Ниските лихви определено опосредстваха представянето на тези модели, но ситуацията се промени и предвид съществения размер и по слабата регулация подводните камъни са доста.

Кеш

Кешът (лихвен депозит и/или краткосрочни ДЦК) има лоша репутация като пазител на парите и не без основания, когато се погледне в дългосрочен период. Той обаче предлага опция, която липсва при другите активи. Ако сте инвестирали в акция и нейната стойност падне с 50%, то за да си възстановите парите, тя трябва да се качи със 100%. Сега сравнете с друг инвеститор, който е имал кеш и е закупил акцията, когато е паднала, и реализирал тези 100%, докато вие сте на 0. Това е краен пример, но илюстрира силата на ликвидността в различни икономически цикли.

Стратегията „Купи и забрави“ има своето обаяние, но далеч не е безгрешна. За хората, които инвестираха в началото на века в индекса на технологичните акции, им трябваха 15 години, за да се върнат на първоначалната си позиция, след като преживяха над 80% спад. Събитията в социалния, политическия и икономическия свят ще имат своя ефект дълги години напред. Динамиката на промените предполага системно ревизиране на темите, засегнати тук, и по-активно участие на всеки в управлението на спестяванията му.

Материалът не представлява препоръка за покупко-продажба на финансови инструменти и други инвестиционни активи.