Тема на броя
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Еврофондовете - спасителният пояс
До края на годината се очакват две по-значителни възможности
Еврофондовете - спасителният пояс
До края на годината се очакват две по-значителни възможности
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Земеделският сектор в България премина през много трудности в последните години, които бяха предизвикани както от геополитическата обстановка, така и от вътрешнополитически причини. Основна опора за неговото развитие продължават да са различните инструменти на Европейския съюз. До края на годината се очаква да има две по-значителни възможности в тази насока – средствата са осигурени по линия на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
Напояване
Българските земеделци имат желание да инвестират в напояване на техните стопанства, тъй като осъзнават, че не са конкурентни и изостават чувствително в това направление от колегите си в Европа. Истината е обаче, че желанието им до голяма степен е възпрепятствано поради липсата на изградена инфраструктура от страна на държавата и държавните дружества. През последните години се наблюдават опити на държавата да подпомогне сектора, но поради една или друга причина като че ли чувствителен резултат няма. Земеделците ще имат възможност да получат финансиране чрез прилагането на Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР.
Целевият прием на документи трябваше да е стартирал в началото на юли, но поради проблеми в програмирането мярката се забави и ще е с отворен период от 14 август до 15 ноември. Основната цел на програмата е да финансира проекти, които чрез подобряване на ефективността при потреблението на вода да допринесат за по-високата конкурентоспособност на земеделските стопанства. Казано по-просто, инвестиции в съоръжения за напояване. Такива са например инсталации за капково напояване, пивоти, тръбно-ролкови машини, водни помпи и помпени станции, съоръжения за съхраняване на вода, оборудване за автоматизиране на напояването и др
Разполагаемият бюджет на приема е 50 млн. евро. Максималният размер на допустимите разходи за един проект ще бъде до 450 хил. евро, а размерът на финансовата помощ е 50% от размера на допустимите разходи.
Преработка на земеделска продукция
Втората ключова възможност за инвестиции през тази година е с вече отворен период за подаване на документи (от 11.07.2024 г. до 11.10.2024 г.). Финансовата помощ е по линия на Подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от ПРСР и е предназначена за земеделските производители и предприятия, преработващи селскостопанска продукция.
Този прием също е с екологична насоченост и е свързан с инвестиции за намаляване на вредните емисии при използване на технологии за производство на топлинна енергия и производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (фотоволтаични инсталации). Разполагаемият бюджет на приема е 27 млн. евро. Размерът на субсидията е до 50% от размера на инвестициите, а максималната сума на инвестицията за един проект е до 700 хил. евро. Твърде вероятно е бюджетът на приема да бъде увеличен на по-късен етап, тъй като по тази подмярка от ПРСР ще има спестен ресурс в края на програмния период, който така или иначе ще трябва да се „намести“ някъде.
По тази процедура могат да кандидатстват преработвателни предприятия и производители, които осъществяват дейност по преработка на селскостопански продукти поне 36 месеца без прекъсване към датата на подаване на проекта. Инвестициите трябва да са свързани с фотоволтаични централи за собствено потребление; съоръжения за локално съхранение на произведената енергия; пречиствателни съоръжения; съоръжения за съхраняване, третиране и оползотворяване на отпадъци и др. Приоритет ще получат проекти от чувствителни сектори – „Плодове и зеленчуци“, „Животновъдство“ и „Етеричномаслени и медицински култури“.
Предимство ще имат и проекти, които не са имали предходно одобрение по тази подмярка – такива, които имат добро съотношение между оперативна печалба и размер на инвестиции и сертифицирани био производители. Ковид кризата и войната в Украйна накараха преработвателите да осъзнаят колко е важно да инвестират в тяхната енергийна независимост
|
Ключови думи
земеделие
земеделски сектор
инвестиции в земеделието
европейски фондове