Бизнес БРОЙ /// Мениджър 03/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Игра на микадо

По стъпките на парите

Автор:

Красимир Атанасов, инвестиционен консултант

Игра на микадо

Игра на микадо

По стъпките на парите

Игра на микадо
quotes

Мнозинството от икономисти очакваха рецесия в САЩ в началото на миналата година. В едно с тях очакванията ми за Европа и за Китай бяха доста песимистични. Докато при тях нещата се сбъднаха според прогнозите ми, то бележникът на Америка беше с по-различни оценки. Тази година започва на обратния полюс, рецесията е изместена с прогнози за близо до 2% растеж. Свидетели сме и на пролетен полъх в производствения сектор, а пазарът на труда въпреки забавянето си още удържа ръстове. Ще се събуди ли инфлацията, ще се прекърши ли пазарът на труда, забравихме ли за рецесията, са част от въпросите пред инвеститорите днес.

Господството на фиска

Факторът, който открои американската икономика през изминалата година, имаше основно един адресант: държавата. От 2020 г. до днес дългът на САЩ нарасна от 23,2 трлн. до 34,5 трлн. През 2023 г. правителството практически удвои бюджетния дефицит. Ако това ви се струва нереално, то сте много близко до истината. Подобни размери на дефицитите са характерни за дълбоки рецесии, когато правителствата подпомагат икономиките, а не в условия на рекордно ниска безработица, още повече с инфлационна заплаха. Последното принуди и Фед да вдигне лихвите до нива, които не се очакваха. Но за да бъде заешката дупка още по-дълбока, нека се спрем на някои числа до 2034 г. от прогнозите на държавната агенция на САЩ за бюджетни и икономически анализи (СВО): дефицити в следващите 10 години от порядъка на 6% годишно при реален ръст на икономиката от 2% годишно. Колко по-страшни ще са при евентуална рецесия, оставям на читателя да прецени.

Духът на инфлацията и решителността на ЦБ

Пазарите са пристрастени към ниските лихви през последните десетилетия. Именно затова самият намек за евентуалното им намаление доведе до последните ръстове на пазарите. В момента данните показват устойчивост на икономиката, пазара на труда, а и при инфлацията. Оживлението при производството и позакрепването на някои суровини обаче може да „развълнува“ инфлацията.

Пазарът на труда в САЩ започва да показва слабост. През 2023 г. данните за новозаетите на месечна база бяха ревизирани надолу в 10 от 12 месеца, тренд, който продължава и през тази година. Наблюдаваме увеличаване на дела на хората, които работят на 2 места, намаляват хората, напускащи доброволно работа, намаляват обявите за работни места.

Инфлацията и пазарът на труда са двата мандата на Фед и тяхното движение ще предопредели реакцията му. В момента посланието на централната банка е за задържане на по-високи лихви за по-продължителен период, докато пазарите са в различно настроение. Иронично именно това задържане на лихвите на по-високи нива ще дообърне количката, а бързото им сваляне в момента може да доведе до балони и надуване на инфлацията. Каквото посееш, това ще пожънеш…

Офисите и банковият сектор

Covid-19 ускори проблемите с офисния сектор в САЩ. Налагането на моделa „работа от къщи“ доведе до почти 20% свободни офисни площи в началото на годината според Moody's Analytics. Миксът с повишените лихви доведе до проблеми в секторa. Канадски фонд продаде за 1 долар 29% участие в офисна града в Ню Йорк (продадена през 2021 г. за 300 млн. долара) само и само да не плати 45 млн. долара за реновацията ѝ.

Банковият сектор в САЩ е много по-различен от този в Европа. Близо 4500 са банките, опериращи в Америка, като и там доминират няколко големи банкови институции. Те са сред най-големите в света, но са далеч от мащабите на европейските банки спрямо размерите на икономиката. Огромната част от тях са регионални и са основните кредитори на офисния сектор. Апартаментните комплекси също започват леки индикации за проблеми. Неминуемо ще наблюдаваме фалити при регионалните банки, но далеч от размерите на системните трусове от 2007 г.

И много въпросителни

Тази година предлага доста повече международни събития от обичайното, които неминуемо ще повлияят върху бъдещето на икономиките и финансовите пазари. Освен конфликтите, които заемат централна част от новините, избори под една или друга форма ще се проведат в близо половината от населението на земята, а централно място сред тях заемат тези в САЩ.

Лабиринтът, който ни чертае тази година, ще ни даде отговор на няколко значими тенденции, които ще определят развитието ни години напред. Икономическите теми се преплитат с продължаващото разделение в обществата. Един от основните въпроси, който също си задаваме, е дали бизнес циклите са теория от миналото? Правителствените харчове заемат все по-централен елемент, а зависимостта от тях е пристрастяваща. Лечението е тежко и за съжаление, то се отлага непрекъснато.

Отговорът на пазарите

Спекулацията е „добродетел“

От началото на годината наблюдаваме спекулативен процес, изключително сходен с този през 2021 г. Спомняме си меме манията с „Геймспот“, както и с „Тесла“. Холивуд бързо я пресъздаде в продукцията „Луди пари“. Тези краткосрочни и силно спекулативни стратегии с дневни опции позволяват с малко пари при голям скок на акциите да се реализират многократни печалби. Именно този хазартен елемент се превръща в притегателна сила за много хора. Съответно големият поток спекулативни пари действа като катализатор за движението нагоре. Резултатът е вертикални движения в цените дори при компании с трилиони оценки като Nvidia. За да не останат по-назад, редица компании започнаха да говорят как използват AI и да инкорпорират доста често имагинерни очаквания за бъдещето си. Подобни ръстове продължават, често надхвърляйки най-смелите очаквания, но корекциите са също толкова умопомрачителни. Дневни движения в оценките на компания от 3 пъти БВП на България не са за хората със слаби сърца. Еуфорията на пазарите е завладяваща, но ще се спра на едно изречение от годишното писмо от Уорън Бъфет към акционерите:

„В такива моменти всяка глупост, която може да се продаде, ще се продава усилено – не от всички, но винаги от някого.“

Отговорът на пазарите

Великолепната седморка („Майкрософт“, „Епъл“, „Алфабет“ („Гугъл“), „Амазон“, „Мета“, „Нвидия“, „Тесла“)

Представянето на тези компании беше в основата на сериозния ръст на индексите през изминалата година. Именно това обуслови рекордната концентрация на тези 7 компании, чиято оценка представлява 30% от целия индекс S&P 500 към февруари тази година. Този феномен е валиден и за другите развити пазари като Европа и Япония, където големите компании стават все по-големи. Максимата колкото повече, толкова повече на Мечо Пух, тук не е добър съветник за оценка на риска. Всеки има мнение за това дали са скъпи или не, но по редица показатели тяхната оценка е доста над останалите компании от пазара. Напоследък инвеститорите започнаха да се вглеждат малко повече в тези фактори и наблюдаваме разлика в представянето на тези компании. „Тесла“ отпадна първа, следват я „Епъл“ и „Гугъл“ и ето как стигнахме до Великолепните 4. От началото на годината „Нвидия“ е основният двигател за ръста на индексите и предвид спекулативния поток на инвеститорите ще бъде интересно колко време още ще бъде опорната греда.