Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Пътят към еднорога

Акселераторската програма #FutureUniьcorns набира кандидати до средата на февруари 2025 г., споделя Павлина Янакиева, съосновател и изпълнителен директор на Българския иновационен хъб, базиран в Сан Франциско, Калифорния

Автор:

Венцислав Савов

Снимки:

Юлиян Донов

Пътят към еднорога

Пътят към еднорога

Акселераторската програма #FutureUniьcorns набира кандидати до средата на февруари 2025 г., споделя Павлина Янакиева, съосновател и изпълнителен директор на Българския иновационен хъб, базиран в Сан Франциско, Калифорния

Пътят към еднорога
quotes

Г-жо Янакиева, какво е общото между всички над 61 компании, преминали през акселераторската ви програма за последните 5 години?

Общото е, че всички те са амбициозни и иновативни стартиращи предприятия с ясно изразена визия за глобален растеж. Независимо от сектора, в който работят, компаниите имат силно желание да развият бизнеса си извън границите на България и региона. Те се отличават с гъвкавост, способност за бързо адаптиране към нови пазари и готовност да се възползват от менторство и подкрепа, за да постигнат следващото си ниво на развитие.

Какви са условията за участие в следващата ви програма, която стартира през пролетта на 2025 г.? Докога набирате кандидати и на какви условия трябва да отговарят?

Програмата, която ще стартира през пролетта на 2025 г., е отворена за стартиращи компании, които имат продукт, готов за пазара, и са показали първи признаци на растеж. Кандидатите трябва да демонстрират потенциал за мащабиране и пазарно развитие в техните локални или глобални пазари, да имат сплотен и амбициозен екип, ясна стратегия за разрастване и възможност да се възползват от нашите ментори и инвеститори. Набираме кандидати до средата на февруари 2025 г. и кандидатстването става чрез нашата онлайн платформа https://www.futureunicorns.io/.

Как стигнахте до решението за ребрандирането на акселератора като #FutureUnicorns? Какви цели си поставяте и кое ще е новото в начина ви на работа?

Решението за ребрандирането като #FutureUnicorns дойде от желанието ни да отразим по-точно амбициите на компаниите, с които работим, както и да разширим дейността и въздействието си спрямо компании от Централна и Югоизточна Европа. Искаме да поставим по-ясен фокус върху глобалното мислене и целта за създаване на „еднорози“. Основната цел на програмата е да осигури необходимите ресурси и контакти, за да могат стартиращите компании да се превърнат в лидери на международните пазари. Новото в нашия подход е по-засилената връзка с международни инвеститори и ментори, както и специални модули за подготовка за глобални пазари. Също така култивираме и т.нар. Growth mindset, и готовността да помагаш на другите и да споделяш наученото напред, защото силно вярваме в силата на екосистемата и подкрепата. 

Когато започваме да градим бизнес, трябва ли от самото начало целта ни да е да станем еднорог – може ли тази „пренавитост“ да ни спъне по предприемаческия път?

Фокусът върху това да станем „еднорог“ от самото начало може да бъде нож с две остриета. Да, амбицията е важна, но прекаленото съсредоточаване върху това може да отклони вниманието от основните приоритети като създаването на добър продукт и изграждането на устойчива бизнес стратегия. По-добре е да се концентрираме върху постепенното постигане на важни етапи и растеж, а успехът като „еднорог“ ще дойде естествено, ако основите на бизнеса са здрави.

Кой ще се грижи за дейността ви в България?

Новият генерален мениджър на BIH в България е Константин Кънев, който ще разработва местните и регионалните партньорства, ще спомага за фондонабиране и ще гради по-силна алумни общност, както и ще работи за укрепване на връзките с бизнеса и инвеститорите в страната. Той има над 15 години опит в технологичния сектор, включително 10 години водещи функции в областта на обучението и развитието, както и човешките ресурси в компании за разработка на софтуерни продукти и услуги. Носи със себе си солиден опит и страст към изграждането на силна общност в организациите, в които е работил, както и на талантливи, високопроизводителни екипи. Неговата отдаденост на постигането на високи стандарти напълно съвпада с ценностите ни и сме уверени, че чрез неговата дейност ще продължим да подкрепяме визионерски основатели от региона на Централна и Източна Европа в тяхното разрастване на глобално ниво и постигане на значим успех.

Кои са корпоративните ви донори и с какви български компании бихте искали да партнирате?

Нашите корпоративни донори са компании от различни сектори, които споделят нашата визия за подпомагане на стартиращи предприятия. С удоволствие бихме партнирали с български компании, които са готови да инвестират в иновации и технологии, както и с такива, които искат да развиват младите таланти в страната. Формите на партньорство могат да варират – от спонсорства и менторство до съвместни проекти и инициативи, които са релевантни за нас и съобразени с нашия статут на неправителствена организация. 

Павлина Янакиева е съосновател и изпълнителен директор на Българския иновационен хъб (BIH), организация, чиято мисия е да подпомага стартиращи компании от региона на Централна и Източна Европа в техния път към глобален успех. Експерт в областта на иновациите и предприемачеството с дългогодишен опит в подкрепата на стартиращи компании и разработването на стратегии за растеж.