Бизнес БРОЙ /// Мениджър 10/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Предприемачеството като страст и философия
Бизнес средата и манталитетът в България се променят към по-добро
Предприемачеството като страст и философия
Бизнес средата и манталитетът в България се променят към по-добро
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Възможно ли е хаосът да бъде от полза за предприемачите? Какво е отношението на един предприемач, повлиян от австрийската икономическа школа, към държавата, към европейските фондове, към фондовете за рисков капитал? Какво различава предприемачите в ИТ индустрията от останалите? Споделям моите размисли в търсене на отговорите на тези и други въпроси. Те се основават на опита ми като непосредствен участник във възраждането на българското предприемачество през последните 30 години, неговото добро настояще и неговото, вярвам, още по-добро бъдеще.
Георги Брашнаров е сред пионерите в софтуерното предприемачество у нас и двигател за развитието на българската ИКТ индустрия. Той е мажоритарен собственик и управител на една от първите самостоятелни софтуерни компании у нас – „Немечек България“, която е основана преди 25 години и все още е голямата му страст.
През годините той работи активно за утвърждаване и консолидиране на индустрията, както и за осъществяването на множество специализирани образователни програми в България и региона. Той е основател и дългогодишен председател на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), основател на Българския ИКТ клъстер, на Европейския софтуерен институт – Център Източна Европа, и на Еurореаn DІGІТАL ЅМЕ Аllіаnсе.
Движен от увереността, че успешните предприемачи са длъжни да помагат за изграждане на местна стартъп екосистема, вече повече от десетилетие Георги Брашнаров е един от първите бизнес ангели и стартъп ментори в България. Той е и сред основателите на CEO Angels Club и инвеститорите на рисковите фондове LAUNCHub Ventures и Eleven.
80-те – предприемачеството като призвание
Дори в условията на Народната Република, където частната инициатива не бе (меко казано) поощрявана, аз се стремях да работя с поглед в бъдещето и да правя нещата, както ги виждам. И така, в края на 80-те заедно с приятели вече бяхме организирали наш студентски колектив и пишехме софтуер извън всякакви установени правила и институции. Регистрирахме и една от първите софтуерни фирми по Указ 56 за стопанска дейност. И бързо се оказахме и фирма с много клонове – в Канада, Австрия и дори Австралия, защото голямата част от колегите решиха да емигрират в началото на 90-те.
Началото на 90-те – местният „Див запад“
В началото на прехода тук нямаше много правила. Но истинският предприемач се адаптира към обстановката, в която се развива. Много често съм чувал от западни партньори, че в България възможностите да започнеш и успееш с нещо ново „на зелено“ са несъразмерно по-големи, отколкото в уредените западни общества. Нещо, което в онзи момент ние трудно разбирахме. Именно така, в условия на хаос и без конкретна помощ от държавата, у нас се появиха първите изцяло софтуерни компании и започнаха да действат с ясната идея, че трябва да бъдат експортно ориентирани. Част от тях получиха помощ от хора, които бяха емигрирали от България, като моите първи съдружници. Те имаха добра кариера и позиции в престижни ИТ фирми. Така се роди и отговорът на ранни журналистически въпроси за ролята на държавата – „Най-добрият начин, по който държавата може да помогне… е да не ти пречи“. Разчиташ на себе си, на хората, с които си партнираш, и се опитваш да даваш най-доброто от себе си при конкретните обстоятелства. Търсенето на вина извън самия предприемач и използването ѝ като оправдание единствено и само може да те разфокусира и поведе бързо към неуспех.
Краят на 90-те – ново начало
Неслучайно много български фирми отбелязват своята 25-годишнина тази или следваща година. Фиксирането на официалния курс на българския лев към немската марка на 1 юли 1997 г. беше крайъгълният камък, който постави финансовата система на стабилни основи. Това беше от огромно значение за всички експортно насочени бизнеси. Най-сетне имахме сигурност и забравихме за валутния риск. Започна създаването на R&D компании с чужди капитали и „Немечек България“ бе сред първите. Само за 5–6 години излязохме от черната дупка на ранните 90-те и се появихме на радара на сериозните световни софтуерни компании, които искаха да имат присъствие в България.
Рисковите фондове – голяма промяна с малки инвестиции
През 2011 г. се появиха и първите фондовете за рисков капитал – LAUNCHub и Eleven. Хубаво е, че те попаднаха в ръцете на читави екипи, минаха под радара на нездрави политически и икономически интереси и помогнаха за голямата промяна. Тогава ставаше дума за малко пари – основният тикет беше по 25 хил. евро, което днес не звучи впечатляващо. Това бяха малки инвестиции, които направиха голяма разлика. С европейски средства се подкрепиха над 300 новостартиращи компании и се създаде прототипът на българската стартъп екосистема.
България беше една от първите държави, в които заработиха успешно такива фондове. Повечето от съседните ни страни бяха години назад и това ни даде конкурентно предимство. Впоследствие заедно със съмишленици помогнахме за подобно развитие и в други страни на Балканите. Там също навлязоха фондове за рисков капитал и се появиха местни бизнес ангели, което доведе до напредък на целия регион.
Значението на стартъп екосистемата
Иновативната стартъп екосистема е от изключително значение за всяка развита страна. Тя не пада от небето с указ на някое министерство. Ражда се естествено, което я прави жилава и бързо развиваща се.
Няма единно мнение защо хората решават да инвестират в стартъпи. Някои търсят нов начин да ускорят забогатяването си – високият риск дава и огромни възможности, които не съществуват при класическите инвестиционни инструменти. Други виждат в това добър начин да върнат обратно нещо към обществото, и то по добър либертариански начин. Хубаво е да помагаш на младите да се развият, да се събираш със съмишленици, да чуваш смели нови идеи, да критикуваш конструктивно, ако е необходимо. И всичко това с едничката цел да постигнем заедно резултат, който да е устойчив и да не приключи с изчерпването на поредния грант.
Софтуерната индустрия, бизнесът и стартъпите днес
Постепенно всички компоненти на екосистемата станаха много по-зрели и устойчиви. БАСКОМ, която беше създадена през 2001 г., в момента представлява най-динамичната и бързо развиваща се част от българската индустрия. На софтуерните компании у нас отне 10 години, за да достигнат първия 1 млрд. долара оборот, но сега този милиард се постига за под година. Професионалните софтуерни инженери в различните си роли надхвърлят 50 000 и са истинска нова средна класа. Създаването на подготвени таланти за индустрията се превърна в нов успешен бизнес модел сам по себе си. Пионерите в инвестициите, двата утвърдени фонда, се развиват успешно с независимо финансиране от големи европейски институции и частни партньори. Голяма група от нови фондове оперира и помага на новите предприемачи в ранните стадии на тяхното пътешествие. Имаме и първите еднорози (компании с оценка над 1 млрд. долара). Не на последно място, имаме и устойчив и растящ ангелски клуб – CEO Angels, който скоро ще стане Bulgarian Angels Club. Тези компоненти работят активно както помежду си, така и с много международни партньори, разпознали силата и стойността на иновативната екосистема в България.
Бъдещето на предприемачеството в България
Избягвам да класифицирам хората по етнос или народност, но през годините съм забелязал някои повтарящи се „български“ мотиви. Сред положителните ни черти са изобретателността и способността за оцеляване. Отдавам го на хаотичните и трудни времена, през които сме преминали като народ. И сме намирали начин да правим важните и интересни за нас неща, независимо от системата, която обикновено ни е ограничавала. Това качество е в основата и на българската софтуерна индустрия и талантите в нея. Ние сме известни със способността си да създаваме качествени решения и продукти на база непълни или направо объркани задания. И това е голям позитив и предимство.
От друга страна, в повечето случаи тази изобретателност е все още на ниско ниво, с ниски хоризонти. Нямаме стремеж към нещо голямо и по-обхватно от личния интерес и добруването на най-близките до нас. Нещата се променят бавно, но този манталитет, комбиниран и с много ограничения локален пазар, все още е пречка.
Все пак като предприемач аз нямам друг път, освен да съм оптимист. И вярвам, че с всяка следваща година бизнес средата и манталитетът в България се променят към по-добро. Разбира се, можеше редица процеси да се случат по-бързо и по-добре. Можеше да се освободим от някои регулационни и до известна степен лобистки настройки. Можеше да направим работещи различни европейски директиви като тази за Синята карта например.
Но истинският предприемач не се разколебава от пречките. И вярвам, че българите ще продължат да градят и търсят успех – за себе си, за хората, с които работят, за държавата, в която развиват дейността си.
|
Ключови думи
предприемачество
предприемаческа екосистема
бизнес
иновации
развитие
финанси
финансов сектор