Бизнес БРОЙ /// Мениджър 07/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Само небето им е граница
След забележително първо шестмесечие за акциите на Wall Street облаците на хоризонта се сгъстяват
Само небето им е граница
След забележително първо шестмесечие за акциите на Wall Street облаците на хоризонта се сгъстяват
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Wall Street изпрати оптимистично първо начало на 2023 г., но инвестиционни банки предупреждават, че може да се наложи трейдърите да свалят розовите си очила през вторите шест месеца. Ако трябва да се съди по бележките им до клиенти, бъдещето съвсем не изглежда така безоблачно. Анализатори на Barron’s посочват, че има два начина, по които нещата могат да се развият през втората половина на 2023 г. – или останалата част от компаниите в индекса S&P 500 да последват ръста в цените на акциите на осемте дружества с мегакапитализация, или ралито да бъде прекъснато. Вариантът за безоблачно продължително рали обаче изглежда твърде оптимистичен на фона на възможността за още лихвени повишения от Федералния резерв и несигурната посока на икономиката.
Според инвестиционните стратези на BlackRock „Фед няма да се притече на помощ този път.“
През потенциално по-слабата втора половина на 2023 г. стратезите на UBS очакват оценките да паднат поради продължаващото парично затягане на Фед, влошаването на кредитните условия и други фактори.
Анализатори на Morgan Stanley също предупреждават за възможни бъдещи трусове на пазара. Те виждат рискове от волатилността на облигационните пазари, която, измерена чрез индекса MOVE, се повиши през последните няколко години и остава висока. Нещо повече, през по-голямата част от неотдавнашния цикъл на повишаване на лихвените проценти на Фед индексът се движеше на два пъти повече над дългосрочната си средна стойност.
Друг източник на нестабилност според анализаторите е повишаването на реалните, инфлационно изгладени лихвени нива. Реалната доходност по 10-годишните съкровищни облигации – важен показател за оценка на акциите – се повишава през последните няколко месеца, като в рамките на този период премина 1,79% – нивото, което достигна през октомври 2022 г., когато S&P 500 удари своето дъно на мечия пазар. При равни други условия по-високите проценти обикновено дават знак за поевтиняване на акциите.
Индексът S&P 500 завърши първата половина на 2023 г. с 16-процентен ръст – най-силното му първо шестмесечие от 2019 г. насам, като успя да запише 20-процентен ръст от дъното, което достигна през октомври 2022 г. и официално навлезе на бича територия. Пазарната капитализация на Apple премина 3 трлн. долара, а акциите на Nvidia поскъпнаха с внушителните 189%. Технологичният индекс Nasdaq Composite се повиши с 32% през първата половина на годината, най-добрият му старт от 1983 г. насам.
Въпреки забележителното шестмесечие за американската фондова борса първата половина на годината донесе много предизвикателства – включително упорито висока инфлация, преговори за тавана на дълга, банкова криза и перспектива за още лихвени повишения, които да тласнат икономиката към рецесия. Всичко това, изглежда, не успя да обезпокои инвеститорите, но повечето от проблемите се пренасят и през втората половина на 2023 г., когато може да се види реалното им отражение. Не трябва да се забравя, че макар американската икономика да се представя устойчиво до момента в условията на цикъл на затягане от централната банка, рецесията продължава да дебне зад ъгъла.
|
Ключови думи
Wall Street
акции
инвестиции
инвеститори
индекси
търговия
борси