Бизнес БРОЙ /// Мениджър 04/25
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Тактически маневри
Реториката на Тръмп, която накара Европа да преосмисли инвестициите си във военния сектор, се оказа много полезна – или поне това сочат реакциите на пазарите
Тактически маневри

Реториката на Тръмп, която накара Европа да преосмисли инвестициите си във военния сектор, се оказа много полезна – или поне това сочат реакциите на пазарите

Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News

Политиките на Доналд Тръмп в областта на отбраната и външните работи винаги са били основополагащи за неговото президентство. През първия му мандат (2017–2021) той подкрепи значително увеличаване на разходите на Пентагона – от около 600 млрд. до над 740 млрд. долара годишно. Печеливши тогава се оказаха водещите американски компании в сектора на отбраната като Lockheed Martin, Raytheon и Northrop Grumman, които също така зарадваха инвеститорите си с отлична възвръщаемост.
Когато Тръмп се завърна на поста през 2025 г., той избра да води по-различна, изолационистка политика. Един от първите му ходове беше да ограничи военната помощ за Украйна и настоя Европа да поеме основната част от разходите за конфликта. В допълнение той заплаши, че САЩ ще напуснат НАТО.
Този рязък обрат принуди правителствата на Стария континент бързо да осъзнаят, че не могат да разчитат изцяло на американската подкрепа. За броени месеци много европейски страни обявиха амбициозни планове за увеличаване на разходите си за отбрана, които доскоро бяха немислими. Полша например обяви, че планира да инвестира 4,7% от БВП за отбрана, а Германия преразгледа конституцията си, за да отпусне над 600 млрд. евро за военни нужди. В този контекст Европейската комисия представи стратегическата инициатива ReArm Europe, по-късно преименувана на Readiness 2030, с бюджет от над 800 млрд. евро.
Така неочаквано европейските Rheinmetall, Thales и Leonardo се оказаха в ситуация, наподобяваща тази, на която се радваха Lockheed Martin и Raytheon по време на първия мандат на Тръмп.
Как изглежда това в числа
Европейските компании:
Rheinmetall AG (XETRA:RHM.DE +120%), производител на танковете Leopard – е един от най-големите бенефициенти. Компанията отчете ръст на приходите за фискалната 2024 г. от 36% на годишна база до 9,75 млрд. евро, 131% ръст на оперативния паричен поток и повишение с 61,35% на свободния паричен поток.
Въпреки че се търгува при висока оценка от 62,83 пъти съотношението цена/печалба (P/E) – повече от 300% над средната си историческа стойност – и не достигна с малко целта си за приходи от 10 млрд. евро, основните показатели на Rheinmetall остават привлекателни, включително съотношение нетен дълг/EBITDA от едва 0,70. Целевият пазар от 300–400 млрд. евро до 2030 г. и вече доброто позициониране на дружеството подкрепят целта за пазарен дял от 18–25%.
Втората по ръстове в цената на акциите компания от европейския военен сектор – Thales (Euronext: HO.PA +78%), отчете ръст на продажбите за 2024 г. в размер на 11,7% до 20,6 млрд. евро. Поръчковият портфейл на компанията към края на миналата година достига 51 млрд. евро – увеличение от близо 5,4 млрд. евро спрямо 2023 г.
Thales изпитва предизвикателства в авиокосмическия си сегмент и в отдела си за дигиталната идентичност – по-специално намаляващото търсене на решения за банковия сектор, – които възпрепятстват цялостното ѝ представяне. Тя обаче запазва потенциала си заради общите настроения в сектора.
Leonardo (BIT: LDO +71%) отчете отлични резултати за фискалната 2024 г. Продажбите ѝ се увеличават с 16,2% до 17,8 млрд. евро, а оперативната печалба (EBITA) нараства с 12,9% до 1,5 млрд. евро. Компанията също така успя да генерира стабилен свободен паричен поток от 826 млн. евро. През годината Leonardo получи нови поръчки за 20,9 млрд. евро, което увеличи общия обем на поръчките до 44 млрд. евро – сума, която покрива 2,5 години производство. Въпреки загубите в подразделението „Авиоструктури“ компанията планира преструктуриране, като вероятно ще включва и индустриален партньор. Сделка с Eurofighter на стойност 7,5 млрд. евро и възможна поръчка за износ на хеликоптери за 1,5 млрд. евро създават отлични възможности за Leonardo. Оценката на компанията се подкрепя и от дяловете ѝ в DRS, Hensoldt и Avio, които представляват около 25% от пазарната ѝ капитализация.
Основният риск за сектора и за Leonardo остават евентуални промени в бюджетите за отбрана.
Американските компании:
Огромният американски бюджет за отбрана все още продължава да бъде основен стълб за американските компании и ги предпазва от внезапен срив на продажбите. Lockheed Martin, Boeing и Raytheon продължават да изпълняват големи многогодишни договори с Пентагона за ядрена модернизация, разширяване на военноморския флот, противоракетна отбрана и зараждащите се космически сили.
Raytheon (NYSE: RTX +10%), която освен с цивилна авиация се занимава с отбранителни технологии, включително ракетни системи, реактивни двигатели и аерокосмически системи, показва стабилни финансови резултати. За последните 12 месеца приходите на компанията надвишават 80 млрд. долара, а оперативният ѝ марж е 10,3%. EBITDA на Raytheon е 12,8 млрд. долара. Съотношението цена/бъдеща печалба от 19,2 показва, че компанията вероятно ще продължи да расте.
Следващата компания, Northrop Grumman (NYSE:NOC +11%), е най-позната с платформите си като стелт бомбардировача B-21 и безпилотни летателни апарати за наблюдение на голяма височина. Northrop генерира 41 млрд. долара приходи през последната година (13,3% ръст на годишна база) и марж на печалбата от 10,2%. Нейната печалба на акция (EPS) от 28,35 долара и възвръщаемост на собствения капитал (ROE) от 27,8% отразяват добра рентабилност, а съотношението цена/бъдеща печалба от 17,3 показва справедлива оценка спрямо бъдещите очаквания.
Lockheed Martin (NYSE: LMT -4%), известна предимно със своите авангардни бойни самолети, ракетни системи и космически технологии, oтчете приходи за фискалната 2024 г. в размер на 71 млрд. долара – среден годишен темп на растеж (CAGR) от 6,4%. Резултатът е подкрепен от 25-процентното намаляване на броя на акциите ѝ през последното десетилетие. Рентабилността остава силна, със средна възвръщаемост на собствения капитал (ROE) за последните пет години от 89,5% и нетна печалба от 9,2%, подкрепена от поръчки за 176 млрд. долара – над две години приходи. Въпреки че е изправена пред проблеми с изпълнението, особено около F-35, може да се очаква 5% ръст на печалбата на акция през следващите три години. Дългосрочните инвеститори могат основателно да очакват ~10% годишна възвръщаемост, като се вземат предвид ръстът на дивидентите и доходността. Търгувайки се при скромно съотношение цена/печалба от 20,4, Lockheed Martin изглежда подценена.
От инвестиционна гледна точка секторът на отбраната остава стабилен. За момента изглежда, че Тръмп ще осигури попътен вятър на военните компании, засилвайки статута на индустрията като основен бенефициент от несигурността, която новата американска администрация предизвика.
- Този материал има единствено информативен характер и не представлява инвестиционен съвет.
|
Ключови думи
военен сектор
акции на военни компании
Уолстрийт
Доналд Тръмп
Ивайло Чаушев