Бизнес БРОЙ /// Мениджър 12/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Важните дати през 2024 г.
Година на решаващи избори и продължаващи кризи
Важните дати през 2024 г.
Година на решаващи избори и продължаващи кризи
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Ако приемем опита за най-добрия учител, то през последните години определено имахме възможността да трупаме знания – при това в една доста екстремно променяща се среда. В нея бизнесът започна да прави по-краткосрочни планове, пазарите свикнаха да не се вълнуват прекалено, икономиката тенденциозно влезе в ролята на поднасящия изненади. На този фон прогнозите за 2024 г. изглеждат ексцентрично занимание. Все още не е ясно колко голям потенциал за нови обрати ще разгърне новата година, като се има предвид, че предизвикателствата на 2023 г. далеч не са загърбени. Все пак едно е ясно – 2024 г. ще тества глобалното състояние на демокрацията, като изпрати до урните гласоподавателите в над 40 страни. Датите за повечето избори вече са ясни, както и основните събития, от които можем да очакваме нова вълна изненади. Ето кои са те:
1 януари 2024 г. – Италия поема председателството на Г-7, а Русия на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка). Към блока от началото на 2024 г. ще се присъединят Иран, Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Египет и Етиопия.
1 януари 2024 г. е и датата, на която влиза в сила глобалният минимален корпоративен данък от 15%.
13 януари 2024 г. – Президентски избори в Тайван. Резултатът ще повлияе на отношенията между острова и Китай, както и върху напрежението между Пекин и Вашингтон, свързано с баланса на силите в региона.
15–19 януари 2024 г. – Световният икономически форум в Давос ще се проведе за 54-ти път. Срещата ще се съсредоточи върху новите възможности, предоставяни от технологиите, и върху глобалното партньорство.
14 февруари 2024 г. – Индонезия, третата по големина демокрация в света, ще проведе президентски и парламентарни избори. Значенето на страната като геополитически фактор расте заедно с икономическата ѝ мощ и перспективите ѝ за влияние по решаващи въпроси.
26–29 февруари 2024 г. – Министерска конференция на Световната търговска организация. Най-висшият орган за вземане на решения в организацията обикновено се събира на всеки две години. На конференцията могат да се вземат решения по всички въпроси по всяко от многостранните търговски споразумения.
17 март 2024 г. – Президентски избори в Русия. Ако се кандидатира на изборите и ги спечели, настоящият президент Владимир Путин ще остане на власт поне до 2030 г.
31 март 2024 г. – По конституция в Украйна трябва да бъдат проведени президентски избори. Законът обаче забранява провеждането им по време на война. Повечето украинци също изразяват несъгласие поради опасения от вътрешна дестабилизация.
19–21 април 2024 г. – Ще бъдат проведени пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд.
Април – май (датата се изяснява) – Парламентарни избори в Индия. Настоящият премиер Нарендра Моди и неговата партия Bharatiya Janata се надяват да бъдат преизбрани за трети пореден петгодишен мандат. Ако това се случи, страната ще затвърди националистическия си курс, но и предвидимостта в курса на страната на външнополитическата сцена.
21–24 май 2024 г. – Глобален форум относно веригата на доставки. В Бриджтаун, Барбадос, правителствени служители, бизнес лидери и експерти ще обсъдят цифровизацията, продоволствената сигурност, транспортните разходи, изменението на климата, енергийния преход, нуждата от финансиране на развиващите се страни и др. в контекста на плавното функциониране на веригата на доставки.
6–9 юни 2024 г. – Избори за Европейски парламент. Резултатите от вота за законодателния орган на ЕС ще бъдат лакмус за настроенията и политическите процеси в страните членки. Изборите ще окажат влияние върху другите две основни роли на институцията – бюджетна и надзорна, както и върху състава и политиката на новата Европейска комисия. Очаква се и дебат по предложенията за промяна в договорите за ЕС.
Юли 2024 г. – Годишна среща на лидерите на страните от НАТО във Вашингтон. Алиансът ще отбележи своята 75-годишнина. Очаква се военноотбранителният съюз от 31 държави да формализира своята нова стратегическа доктрина от реактивна към превантивна позиция.
Юли 2024 г. – Републиканската партия на САЩ официално ще номинира своя кандидат за президентските избори в рамките на националната си конвенция в Милуоки, Уисконсин.
1 юли – 31 декември 2024 г. – Унгария поема европредседателството. Управлението на премиерът Виктор Орбан, смятан за един от най-близките съюзници на руския президент Владимир Путин в Европа, търпи множество критики, а ЕК замрази близо 27 млрд. евро европейски средства, предвидени за страната.
Август 2024 г. – Демократическата партия на САЩ официално ще номинира своя кандидат за президентските избори на националната си конвенция в Чикаго.
22–23 септември 2024 г. – Срещата на бъдещето на ООН ще се проведе в Ню Йорк. Делегати ще разгледат реформите на многостранните органи и на глобалното управление с цел засилване на сътрудничеството в борбата с изменението на климата и други критични предизвикателства.
25–27 октомври 2024 г. – Годишните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд ще се проведат във Вашингтон.
Октомври 2024 г. – Среща на БРИКС в Казан, Русия. Това ще бъде първата среща на върха с разширеното членство в организацията.
Ноември 2024 г. – Конференцията на ООН по изменението на климата (COP29) през 2024 г. Очаква се богатия на петрол Азербайджан да бъде домакин, след като Русия упражни вето върху България и други потенциални кандидати от Източна Европа. Преговорите по целите остават свързани с ограничаване на емисиите и увеличаване на финансирането за климата.
5 ноември 2024 г. – Президентски избори в САЩ. Очаква се резултатите да са оспорвани, включително за всички 435 места в Камарата на представителите и 34 от 100-те места в Сената.
Декември 2024 г. – Южна Африка поема председателството на Г-20.
Преглеждайки календарите от 2023 г., можем да потвърдим неписаното правило – два пъти мери, веднъж режи. Най-изненадващите обрати както в икономически, така и в политически план са само събития и ефекти от потока на ясно очертани тенденции. Веднъж случили се, те вече не изглеждат неочаквани, а само непредвидени. Не предотвратени – когато са с негативен резултат и успех, когато са плод на добра подготовка.
|
Ключови думи
календар
събития
икономика
политика
избори