Business Signature БРОЙ /// Мениджър 04/25
Цел отвъд печалбата
Изграждане на справедлива работна среда
Цел отвъд печалбата

Изграждане на справедлива работна среда


В съвременния свят, в който корпоративната социална отговорност е не просто добра идея, а задължителен стандарт, водещият международен консултант Marsh McLennan прави огромни крачки в ключова област не само за бизнеса, но и за общественото развитие: равнопоставеността на възнагражденията. Ангажиментът на компанията надхвърля спазването на регулации, като вгражда справедливостта и равенството на възможностите в основата на своята организационна философия и в посока консултиране и работа с клиенти.
Този ангажимент пред бизнеса се изразява в няколко ключови инициативи на Marsh McLennan в България, най-голямата от които е „Равнопоставеност и прозрачност на възнагражденията: Как ще изглежда българското законодателство?“. Тя цели да повиши информираността по темата и условията за кариерно развитие. Кампанията провокира ангажираност сред представителите на бизнеса, за да ги активира да участват в създаването на ефективна (и за работодатели, и за служители) законова рамка, която да транспонира в българското законодателство влязлата вече в сила Европейска директива за равнопоставеност и прозрачност на възнагражденията.
Според данни от проучвания на компанията за Европа – Mercer’s Global Pay Transparency Survey и 2024 Global Talent Trends, 64% от кандидатите за работа и 58% от настоящите служители очакват прозрачност във възнагражденията, докато 24% от компаниите са готови за глобалните изисквания по темата. Същевременно справедливото заплащане е причина №2 служителите да останат в компанията, като на челно място е сигурността на работното място, споделя Татяна Добрева, старши консултант направление „Кариерно развитие“ в Marsh McLennan.
През 2023 г. екипът на Marsh McLennan стартира кампания за равни и прозрачни възнаграждения в България, която ще продължи до юни 2026 г., когато е определеният от Европейския парламент срок за транспортиране на директивата. „Гордеем се, че инициативите ни имат множество признания, едно от последните от които е най-високото отличие на Съвета на жените в бизнеса в България голямата национална награда за вдъхновяващи постижения в многообразието, равнопоставеността и приобщаването на жените“, отбелязва Татяна.
Marsh McLennan в България вече активно управлява и актуализира вътрешно за компанията необходимите системи и политики за управление на възнагражденията, изцяло хармонизирани с изискванията на директивата. Татяна разказва как екипът „Кариерно развитие“ подкрепя бизнеса и съдейства на организациите в България за ефективното въвеждане на новите регулации за равнопоставеност: „На първо място това става с регулярни одити за идентифициране на съществуващи и потенциални разлики в заплащането. Тези одити анализират възнагражденията в различни роли, нива и географски райони, като осигуряват цялостен поглед върху равнопоставеността в заплащането. Съдействаме за дефиниране и актуализиране на валидните за различните компании категории от роли, а когато се открият разлики в заплащането на хора, извършващи работа с равна за организацията стойност, нашите експерти консултират изготвянето на проактивни корекции, план и бюджет за изравняване на необективни и нелогични разлики в заплащането.
Изграждане на стратегия за ясна комуникация и въвеждане на необходимата в организациите прозрачност на структурите, системите и критериите за заплащане, кариерно и професионално развитие, които дават възможност на хората да разберат как се определя тяхното възнаграждение и да бъдат автори на своето професионално преживяване и развитие. Marsh McLennan допринася не само за развитието на бизнеса в България, но и за по-здравословното му функциониране вътре в компаниите. Ангажиментът на нашия екип към справедливост на всички нива е много повече от пример за добра корпоративна етика – той е пример за визионерство и отговорност в бизнеса“, категорична е Татяна Добрева.
Поглед към следващото поколение мениджъри у нас
Отбелязвайки 25 години присъствие на българския пазар, Marsh McLennan е свидетел на забележителната икономическа трансформация у нас – зараждането и на едно ново поколение мениджъри. „В навечерието на 25-годишнината на компанията в България празнуваме и ключовата роля на новото поколение ръководители за формирането на икономическото бъдеще на страната. Ние сме ангажирани да продължим да популяризираме иновативни решения, които да отговарят на ценностите и стремежите на новите лидери“, споделя Десислава Мишева, FINPRO Practice Leader в „Marsh McLennan България“.
Кои са новите лидери в България?
Предприемачите в България, поставили началото на посткомунистическата икономическа реформа, постепенно предават управлението на своите наследници. Те са поколение с международно образование и глобална перспектива, което внася иновативни стратегии. Друга група нови бизнес ръководители са плод на стремглавото навлизане на международни компании в България, особено в периода след приемането ни в ЕС. Това са „обучените“ мениджъри, възпитани в рамките на западните модели на управление, които въплъщават структурирано и ориентирано към процесите лидерство. Бързо развиващият се високотехнологичен сектор на България създаде креативни стартиращи предприемачи, които все повече преодоляват границите между отделните индустрии и сектори, създавайки бизнес модели, ориентирани към очакванията на младите поколения.
Силният нежен пол
Уникален и положителен аспект на българския мениджърски пейзаж е и сравнително високото участие на жени на ръководни позиции. Компаниите, ръководени от жени у нас, се отличават от останалите със специфична стабилност, дух на хармония сред служителите и подчертано отговорен бизнес – в икономически и социален план.
Независимо към коя от горните групи принадлежат и независимо от размера на компанията и собствеността ѝ, мениджърите са изправени пред предизвикателството да вземат отговорни управленски решения, особено в настоящата динамична и изключително непредвидима бизнес среда, отбелязва Десислава Мишева и продължава: „Застраховката „Отговорност на ръководните органи“ започва да се предлага през 1930 г. по време на Голямата депресия, защото тогава са възникнали събития и казуси, които са създали потребност да бъдат защитени акционерите и ръководителите. Именно чрез застраховката се обезпечават личните активи на ръководителите и тези на компанията от претенции на акционери и регулатори, конкуренти и други“.
„В нашата практика през последните години, посочва Десислава Мишева, се открояват следните основни казуси: натиск върху корпоративното ръководство да направи бързи промени с цел да останат конкурентоспособни на световните пазари, проблеми със сливания и придобивания, трудови правоотношения, кибер рискове, регулаторни разследвания, управленски грешки поради бързо променящо се законодателство.
Опитът ни показва, че няма едно-единствено решение за защита на ръководителите. Но чрез комбинация от силно управление, корпоративна политика, подкрепяща стратегическите решения, и застраховка за отговорност на директорите могат да се защитят личните рискове на ръководителите, за да могат те да се чувстват сигурни при вземането на важните решения за бъдещето на своите компании.“
|
Ключови думи
Marsh McLennan
бизнес
ангажименти
застраховане
компании