Business Signature СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2024
Сложната геополитическа обстановка може да забави растежа
Селин Едит Болар, главен изпълнителен директор на „Групама Застраховане“ ЕАД и „Групама Животозастраховане“ ЕАД
Сложната геополитическа обстановка може да забави растежа
Селин Едит Болар, главен изпълнителен директор на „Групама Застраховане“ ЕАД и „Групама Животозастраховане“ ЕАД
Глобалната икономика е изправена пред сложна и трудно прогнозируема среда през следващите години. Икономическата траектория на света, Европа и на България в частност ще бъдат повлияни от различни военни конфликти, от избягването на рецесия в еврозоната и от растежа в икономиките на отделните „ключови играчи“ в Европа. Както и от заявените значителни политически промени в Съединените щати и очакваната икономическа програма на Доналд Тръмп за втория му президентски мандат.
Всичко това ще влияе значително върху развитието на икономиката не само през 2025 г., но и през следващите няколко години. В същото време значителните климатични промени и свързаните с тях все по-чести кризисни ситуации също се отразяват съществено върху стабилността на определени региони в Европа и света.
„Групама“ вижда възможностите за развитие в макроикономически план глобално и за България по следния начин:
-
Оптимистичен сценарий
В най-добрия и оптимистичен сценарий може да очакваме постепенно стабилизиране на Европа, укрепване в геополитически план и съгласуване на политиките между големите икономики. Растежът ще се задвижва от постепенно намаляване на инфлацията и стабилизиране на цените на енергията. Това ще позволи разхлабване на паричната политика по контролиран начин, стимулирайки инвестициите и потреблението.
Инвестициите в изкуствен интелект и възобновяема енергия от своя страна ще насърчават иновациите и повишаването на производителността, особено в нововъзникващите пазари.
В България политическата обстановка ще се нормализира със създаването на стабилно правителство. Влизането на България като пълноправен член на Шенгенското пространство предлага добри перспективи за увеличаване на инвестициите.
От икономическа гледна точка намаляването на инфлацията води до по-голям растеж на БВП, което ще бъде подкрепено и от повече чуждестранни инвестиции и технологични иновации. Икономическият растеж ще се отрази позитивно върху стандарта на живот и покупателната способност на населението.
-
Песимистичен сценарий
При песимистичен сценарий няма да се наблюдава растеж на БВП. МВФ предупреждава за уязвимост на еврозоната, която е изложена на външни сътресения като смущения на енергийния пазар.
Устойчивото геополитическо напрежение, съчетано с вътрешните фискални политики в САЩ, може да повлияе на траекториите на глобалния икономически растеж.
Задълбочаването на военните конфликти и климатичните промени в световен мащаб могат да доведат до по-големи сътресения върху икономическата обстановка в Европа. Допълнително икономическата криза в Германия ще се отрази негативно върху износа на България.
На политическата сцена липсата на правителство ще продължи и това ще доведе до трудно вземане на стратегически решения, отлагане на влизането на страната в еврозоната и забавяне на развитието на различни сектори. Инфлацията ще продължи да расте, което ще намали потреблението и покупателната способност на населението.
-
Основен сценарий
В основния реалистичен сценарий БВП ще отбележи лек растеж, като растежът в Европа остава стабилен. В същото време структурни проблеми, включително недостиг на работна ръка и високи разходи за енергия, могат да забавят възстановяването на региона.
Като основен сценарий в България можем да очакваме стабилни нива на инфлация със съвсем лек растеж. Ако успеем да задържим нивата на бюджетен дефицит, ще можем да изпълним критерия за ценова стабилност в началото на 2025 г. в зависимост от развитието на инфлацията в ЕС. Това прави прогнозата за влизане на България в еврозоната от януари 2026 г. по-реалистична.
Въпреки това политическата несигурност остава висока и има риск от нови избори в началото на 2025 г., което ще забави различни политически и икономически процеси.
|
Ключови думи
икономически сценарии
икономиката на България
БВП
пазар на труда
работна ръка