Бизнес БРОЙ /// Мениджър 06/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Пареща еуфория на пазарите
Фондовите пазари се представят силно от началото на годината, но инвеститорите трябва да бъдат внимателни
Пареща еуфория на пазарите
Фондовите пазари се представят силно от началото на годината, но инвеститорите трябва да бъдат внимателни
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Пазарите претърпяха чувствителна промяна в очакванията за лихвената политика на Федералния резерв на САЩ до края на 2023 г. Силното представяне на американската икономика въпреки повишението на лихвите през последната година изненада инвеститорите в положителна посока. Само допреди месец те залагаха, че Федералният резерв ще предприеме по-скоро понижаване на лихвите като част от мерките му да съдейства за т.нар. „меко“ приземяване на икономиката.
Именно очакванията за понижаване на лихвите бяха един от основните фактори, които стояха зад силното положително представяне на фондовите пазари от началото на годината и обръщането на кривата на доходността, при която краткосрочните лихви са по-високи от дългосрочните. Исторически, подобно обръщане на кривата на доходността често се е смятало за предвестник на икономическо забавяне, но също и за предвестник на промяната в лихвената политика на Федералния резерв, а не непременно за рецесия.
Данните от пазарите на лихвени фючърси показват, че инвеститорите очакват лихвите в САЩ да се запазят на сегашните нива от около 5–5,25% и към декември, което е чувствително повишение спрямо очакванията за около 4% само преди месец. Неслучайно едно от най-силните пазарни движения през последния месец се наблюдава при 10-годишните американски държавни ценни книжа, където доходността се покачи от около 3,40% на 3,84%. Естествено, тук някой би предположил, че това се дължи на споровете около тавана на дълга в САЩ. При 10-годишните държавни ценни книжа обаче влиянието им е минимално, тъй като инвеститорите като цяло смятат, че в дългосрочен план подобен проблем не съществува. Нищо чудно в близко бъдеще таванът на дълга да бъде изцяло премахнат. Това обаче е тема за изцяло друг дебат.
Технологичните компании
По-ранните пазарни очаквания за понижения на лихвите бяха основна причина за силното представяне на технологичния индекс NASDAQ, който се повиши с близо 27% от началото на годината. В същото време широкият индекс S&P 500 достигна най-високата си точка от август 2022 г., когато лихвите бяха на съвсем други ниски нива. Най-големите технологични компании като Apple, Amazon и Meta (компанията майка на Facebook) са едни от най-добре представящите се акции от началото на годината. Само цената на книжата на Meta от януари скочи с около 120%. Подобно е движението и при най-скъпия производител на автомобили Tesla, чиито акции поскъпнаха с над 100% от началото на годината и достигнаха пазарна капитализация от около 780 млрд. долара. Именно повишението при една част от компаниите, влизащи в структурата на индекса NASDAQ, създава впечатлението за силен пазар. Всъщност това не се отнася за всички компании от индекса.
През последните месеци основна тема сред инвеститорите в технологичния сектор е свързана с изкуствения интелект. Компании като Microsoft и Alphabet (компанията майка на Google), които освен всичко друго са свързани и с развитието на системи за AI, отчитат висок инвеститорски интерес, като акциите им поскъпнаха съответно 36% и 38% от началото на годината. Също така обект на еуфория е и производителят на графични чипове Nvidia, които намират широко приложение в областта на AI. Цените на акциите на компанията се повишиха с внушителните 165% от началото на годината, като пазарната ѝ капитализация надвиши за кратко 1 трлн. долара. Инвеститорското оживление се усеща при почти всички компании в сферата на изкуствения интелект. Цените на книжата им нарастват средно с около 40% от ноември 2022 г., когато бе представен ChatGPT. Естествено, както и при предишни еуфории, инвеститорите следва да бъдат много внимателни по отношение на сектора, тъй като често тези периоди не са завършвали добре.
Индексът S&P 500
Пазарното въодушевление около технологичния сектор съдейства и за силното представяне на широкия индекс S&P 500, който приключи периода на корекция от 2022 г. и отскочи с над 20% от дъното си през есента на миналата година. По този начин индексът сложи край на своето негативно движение, което продължи близо 250 търговски сесии – най-дългото от 1948 г. Независимо от това S&P 500 се намира все още под нивата си от края на 2021 г., когато беше малко под 4800 пункта. В момента се търгува на нива малко над 4300 пункта, което прави ръст от около 14% от началото на годината. Положителното движение на индекса през последните дни бе подкрепено от по-голям брой компании, включително и такива, намиращи се извън технологичния сектор. Тази информация обаче трябва да се приема с известно внимание от страна на инвеститорите, тъй като към края на май повишението на S&P 500 се дължеше на едва десетина компании, като две седмици по-късно броят им се удвои. Това е все още нисък брой на акциите от индекса, които се представят добре.
Един от слабо представителите се сектори е петролният. Спадът на средните цени на петрола оказва неблагоприятно влияние върху финансовите резултати на компаниите в индустрията. Ситуацията изглежда необратима предвид спада на цените дори и след обявеното свиване на производството.
Въпреки силното представяне на фондовите пазари инвеститорите не са напълно единодушни за резултатите им до края на годината. В сравнение с 2022 г. анализаторите очакват по-слаби корпоративни резултати за 2023 г., а влиянието на по-високите лихви сякаш все още не се е отразило напълно в реалния сектор. И все пак данните от пазара на труда продължават да показват устойчивост на американската икономика, както и инфлацията. Индексът на потребителските цени се задържа на 4,9% при предходни очаквания за значително по-ниски нива.
Индексът на страха
Изненадващото спокойствие на пазарите се демонстрира и от ниските нива на индекса CBOE Volatility Index, наречен още индекс на страха. Той се намира на едни от най-ниските си нива от началото на ковид пандемията и сигнализира за високо пазарно доверие на инвеститорите. Именно в подобни периоди, характеризиращи се с високо ниво на спокойствие, но разминаване в очакванията между пазарите на акции и държавни ценни книжа, инвеститорите е добре да са по-предпазливи.
Всички тези данни предполагат, че Федералният резерв все още не е премахнал повишението на лихвите от дневния си ред, макар и да пропусна да повиши лихвите на заседанието си през юни. Подобно е и движението на фючърсните пазари, където инвеститорите залагат на запазване на сегашните нива на лихвите. Тези очаквания могат бързо да се променят.
А сега накъде?
Данните за инфлацията в САЩ и Европа през следващите дни могат да променят инвеститорските нагласи за действията на централните банки, като не бива да се пропуска и обстоятелството, че икономиките се забавят, а Еврозоната влезе в техническа рецесия към края на първото тримесечие.
Очевидно високите лихви в тандем със забавянето на икономиките вероятно ще доведат и до влошаване на резултатите на компаниите, което не е добра новина за инвеститорите в акции. Отделно, придобиването на индексни фондове, следващи S&P 500 или NASDAQ, крие рискове поради това, че инвестицията става прекалено зависима от движението на технологичните акции, и то след тяхното силно представяне.
Златото изглежда сякаш встрани от инвеститорския интерес, тъй като то не успява да предложи реална защита срещу инфлационните процеси, а при един засилващ се долар то може и да пострада.
Именно опасения за допълнителни повишения на лихвите в САЩ и прехвърляне на очакванията за понижения към следващата година, както и отслабването на американската икономика, могат да доведат до поскъпване на долара в ролята му на убежище, както и в прехвърляне на интереса към американски държавни ценни книжа, които предлагат доходност над 5%. На европейския пазар също могат да бъдат намерени емисии на държави като Германия, Франция, Испания, където доходността по краткосрочните тримесечни държавни ценни книжа надхвърля 3%. Доходността им дори се очаква да се повиши още повече след очакваните нови повишения на лихвите в Европа през юни и юли.
В крайна сметка именно силното представяне на фондовите пазари от началото на годината показва усещането на инвеститорите, че нивата на лихвите все още не са толкова високи, че да окажат негативно влияние върху реалния сектор. Пазарът на труда остава силен, пазарът на имоти – като цяло стабилен, а инфлацията все още не се намира на желаното ниво. Всичко това може да означава, че Федералният резерв, а и останалите централни банки по света отново ще повишат лихвите. Този път могат да достигнат и до нива, които да счупят нещо от реалния сектор, а това само по себе си няма да е добра новина за пазарите на акции. Обратната теза, че инвеститорите смятат, че инфлацията изглежда овладяна, което предполага понижение на лихвите в началото на следващата година, все още изглежда по-малко вероятно, но не и напълно изключена. Това предполага, че инвеститорите не бива да се отказват изцяло от акциите като част от портфейла си.
|
Ключови думи
пазари
икономика
борси
акции
облигации
инвеститори
трейдъри