Геополитика БРОЙ /// Мениджър 03/2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Психологическата война на диктатурите

Европа в момента е в голяма беда, каза пред сп. „Мениджър“ португалският писател и журналист Жозе Родригеш душ Сантуш

Автор:

Таня Кръстева

Психологическата война на диктатурите

Европа в момента е в голяма беда, каза пред сп. „Мениджър“ португалският писател и журналист Жозе Родригеш душ Сантуш

Психологическата война на диктатурите
quotes

Г-н Сантуш, имате способността да изпращате силни послания чрез книгите си. Къде грешат европейските лидери в посланията си, като оставят толкова много място за популизъм, особено в навечерието на европейските избори?

Не става дума за това, че европейските лидери са сгрешили, макар че, разбира се, те допускат много грешки. По-скоро политическата среда в демокрациите се е променила и за това немалък принос имат социалните медии. Виждаме как злонамерени участници ги превземат и ги използват, за да провокират най-лошите инстинкти в хората. Говоря за чуждестранни диктатури като Русия и Китай, които водят психологическа война, за да създават хаос в демокрациите. Говоря за злонамерени местни политици като Тръмп, които използват същата тактика, често в съюз с чуждестранни сили, със същите цели. И тези местни политици провеждат откровено антипатриотични политики, като твърдят, че са много... патриотични.

Каква е историята на Европа, която бихте разказали?

Континент, който вечно воюва и който успя благодарение на Европейския съюз да спре войната. Въпреки това неговият проект за сигурност е с недостатъци. ЕС реши да инвестира много в социалната си политика и остави сигурността си в ръцете на САЩ. Сега САЩ се провалят на полето на психологическата война, която диктатурите водят срещу демокрациите, и ние в момента сме в голяма беда.

Една от последните ви книги е посветена на изкуствения интелект. Как според вас експоненциалното му развитие ще промени човечеството и обществото?

Обществото вече се променя. Тази психологическа война, за която говоря, не би била възможна без изкуствения интелект. Ние развихме AI, за да го използваме за добруването на човечеството, но както предупредих в романа си „Безсмъртния“, AI неизбежно ще направи погрешен завой. Всички технологии могат да бъдат и ще бъдат използвани като оръжие. Именно това се случва със злонамереното използване на социалните медии за унищожаване на демократичните общества. Това се случва в момента.

Как можем да се предпазим от фалшивата информация, която ще ни залее още повече с помощта на генеративния изкуствен интелект, особено преди толкова важни избори като тези в Европа и САЩ тази година?

Изключете изцяло социалните медии, докато те не се съвземат и не се имунизират срещу недобронамерените участници. В противен случай сме загубени. Социалните медии настройват всички срещу всички в демократичните общества. Те използват свободата, за да я унищожат. Трябва да спрем това, преди да е станало твърде късно.

Имате зад гърба си вече 25 романа, изследвали сте много процеси и исторически документи. Кое е откритието, което лично вас ви е разтърсило най-много?

Предполагам, че научните открития, които описвам в „Божията формула“. Те са невероятни. Ако свържете науката в тази книга с науката в „Ключът на Соломон“, „Сигнал за живот“ и „Безсмъртния“, това ви дава изумителна философска перспектива за съдбата на човечеството.

Последният ви роман O Segredo da Espinosa проследява живота на прочутия философ. Какво ви вдъхнови да го напишете точно в този момент?

Ако трябва да избера една личност, която има най-голям принос в създаването на Запада, това е Спиноза. Според мен неговата философия стои зад технологичната и икономическата мощ на западната цивилизация и е основният източник на либерализма. В момент на опасност за Запада е важно да разберем как са се появили неговите идеи.

Имате две дъщери, които са в разцвета на силите си. Кои са най-ценните съвети, които сте им дали?

Инвестирайте в знания и бъдете любознателни.

Ще бъдете специален гост на визионерската галавечер „Хоризонти“, организирана от сп. „Мениджър“ през май. На нея срещаме политическия, културния и бизнес елита на страната. Каква според вас е ролята на бизнеса при формирането на устоите на една държава в условията на доста непредсказуема геополитическа и икономическа среда?

Някои идеологии демонизират бизнеса, като твърдят, че той стои зад всички злини на обществото. Това е напълно погрешно. Цялото технологично, икономическо и социално развитие е възможно само благодарение на бизнеса. Благодарение на него имаме автомобили, телевизори, компютри, мобилни телефони, ресторанти, почивки, каквото се сетите. Не можем да преразпределяме богатството в обществото, ако не го създаваме на първо място. Когато са били изобретени автомобилите, те са били предназначени само за богатите хора. С времето обаче достъпът до тях се е демократизирал и днес в либералните общества всеки има кола. В Северна Корея всеки ли има кола? „Кралица Елизабет притежаваше копринени чорапи“, пише известният икономист Йозеф Шумпетер. „Капиталистическото постижение обикновено не се състои в това да се осигурят повече копринени чорапи на кралиците, а в това те да станат достъпни за момичетата от фабриките.“ В краткосрочен план има неравенство, разбира се, но в дългосрочен план имаме просперитет, който достига до цялото общество. Едно предупреждение обаче: за да работи добре тази система, капитализмът сам по себе си е недостатъчен. Необходим ни е целият либерален пакет, а той включва либерална демокрация с редовни избори, независимо правосъдие, независими регулации и независими медии, разделение на властите, система за контрол и баланс, уважение към опонентите и т.н. В противен случай това всъщност не е либерализъм, а крони капитализъм (при него политическата и бизнес класите са обвързани).

Жозе Родригеш душ Сантуш е португалски писател и журналист, професор в Universidade Nova de Lisboa. Има зад гърба си 25 романа, преведени на над 17 езика. Носител е на множество международни журналистически и литературни награди.