Global Edge БРОЙ /// Мениджър 03/2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
В един поглед
Най-важните събития от изминалия месец
В един поглед
Най-важните събития от изминалия месец
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Европа с демонстрация за единство
Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц и полският премиер Доналд Туск се срещнаха в Берлин на 15 март, демонстрирайки единство в помощта си към Украйна. Те обявиха, че са решителни в подкрепата си, която няма да бъде преустановявана. Разговорите имаха за цел да затоплят отношенията между съюзниците Германия и Франция. Напрежението между тях се изостри в края на февруари, когато Макрон заяви, че изпращането на западни войски в Украйна не е изключено, за да „се гарантира, че Русия няма да спечели тази война“. Шолц обаче изключи тази възможност.
Байдън vs. Тръмп 2.0
Доналд Тръмп и Джо Байдън официално са кандидатите за президент на САЩ на Републиканската и Демократическата партия. След като Тръмп победи в 14 от 15 щата в рамките на упер вторника“ – най-важната битка от надпреварата за Белия дом, опонентката му Ники Хейли обяви, че се отказва от надпреварата. Малко по-късно бившият вицепрезидент на Тръмп Майк Пенс заяви, че няма да подкрепи милиардера на изборите през ноември. Разривът между тях настъпи, след като Пенс отказа да участва в противоконституционния план на Тръмп да остане на власт, след като загуби изборите през 2020 г. Пенс изразява несъгласие и със съпротивата на републиканците към изпращането на помощ на Украйна.
Технологии и медии във фокуса на ЕС
Нови регулации влязоха в сила в ЕС, а ЕП даде зелена светлина за два исторически документа през март. Актът за цифровите пазари започна да се прилага от 7 март с основна цел да ограничи властта на големите технологични компании. Той засяга шест от тях, определени като „пазачи“ – Amazon, Apple, Alphabet, Meta, Microsoft и ByteDance.
На 13 март ЕП прие и първия по рода си закон за свободата на медиите с цел защитата им от политическа намеса и изсветляване на собствеността им. Прилагането му ще започне през 2025 г.
ЕП прие и първата в света законодателна рамка за изкуствения интелект. Тя ще регулира технологията и ще насърчи иновациите. По документа текат финални проверки.
Червено море продължава да е под обстрел
Индийски военноморски сили съдействаха за освобождаването на 17-членния екипаж на отвлечения от сомалийски пирати през декември български търговски кораб „Руен“. На него бяха и седем български граждани. Напрежението в Червено море не стихва. Трима моряци загинаха след ракетна атака на хутите срещу гръцкия кораб True Confidence в Аденския залив, плаващ под флага на Барбадос. Това са първите жертви на ударите на йеменските бунтовници по търговски плавателни съдове. Нападенията започнаха в знак на подкрепа за палестинците в конфликта между „Хамас“ и Израел. САЩ за пореден път осъдиха действията на групировката, подкрепяна от Иран.
Избори с предизвестен край
Русия проведе 3-дневни президентски избори през март, които – очаквано – спечели настоящият президент Владимир Путин. Той си осигури пети мандат и се превърна в най-дълго управлявалия лидер след Йосиф Сталин в рамките на един век. Изборите се състояха на фона на масирани атаки с дронове върху петролната индустрия в страната, засегнали обекти на гигантите „Роснефт“ и „Лукойл“. Украйна официално пое отговорност за част от тях. Друго предизвикателство за Путин са определяните от Кремъл за „диверсанти“ в граничните Курска и Белгородска област. Това са въоръжени групировки от руски граждани, част от украинската армия, които се борят срещу режима в родината си.
|
Ключови думи
избори в Русия
Владимир Путин
избори в САЩ
Джо Байдън
Доналд Тръмп
регулации
корабът Руен
Червено море
пирати
Еманюел Макрон
Олаф Шолц
Доналд Туск