Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 06/2025

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Космосът на достъпна цена

Амбицията ни е да направим един от най-големите R&D космически хъбове в Европа, казва Райчо Райчев, създател и изпълнителен директор на Endurosat

Снимки:

Юлиян Донов

Космосът на достъпна цена

Космосът на достъпна цена

Амбицията ни е да направим един от най-големите R&D космически хъбове в Европа, казва Райчо Райчев, създател и изпълнителен директор на Endurosat

Космосът на достъпна цена
quotes

Господин Райчев, как успяхте да привлечете Founders Fund като инвеститор в рунд на стойност 43 млн. евро? 

С конкретна визия и създадена реално технология, която има потенциала да промени драстично начинa, по който се изгражда инфраструктура в Космоса и се доставят космически данни. 

Средствата ще бъдат насочени към мащабиране на производството на новия клас сателити на EnduroSat – Endurance ESPA. Какво е тяхното приложение? 

Новото поколение ESPA-клас сателити са от 200 до 500 кг и са подходящи за наблюдение на Земята, свързаност и отбрана.

Разкажете ни малко повече за сателитните съзвездия, които създавате? Как вие самите променяте практиките в космическата индустрия?

Основната ни цел е да направим космическите данни достъпни за сървис компании, които имат амбиции да създават услуги и приложения в различни икономически сектори. Новите ни сателити правят възможна доставката на данни от Космоса на цена, десетки пъти по-ниска от тази, която се предлага в момента на пазара.

Каква философия стои зад модела constellations-as-a-service – и какво научихте от опита да го обясните на хора, които още мислят за сателитите като единични мисии?

Концепцията е много проста – клиентите ни получават данни от Космоса, без да е нужно самите те да проектират, създават, изстрелват и оперират сателити. Съзвездията от сателити от своя страна позволяват данните да бъдат генерирани по-бързо и в много по-големи обеми.

Каква ще е основната мисия на модерния космически център, който имате намерение да изградите? 

Амбицията ни е да направим новия космически център в София един от най-големите R&D космически хъбове в Европа. Към края на 2025 г. целим да създаваме до 60 сателита месечно, или до 2 сателита на ден. 

Каква е следващата ви цел? 

Да ускорим изстрелването на различни сензори в орбита и да променим пазара за космически данни на глобално ниво чрез значително понижаване на цената на самите данни. 

Много от технологичните компании с български собственици регистрират фирмите си извън България, за да могат по-лесно да намерят финансиране и клиенти. „Ендуросат“ е българска компания – направи ли това бизнес развитието ви по-трудно? 

Със сигурност не е лесно да се развива космическа компания в България, но ние винаги сме имали ясна цел и посока. Още в самото начало успяхме да изградим репутация на международния пазар с продуктите и услугите, които създаваме в България, и към настоящия момент имаме повече от 380 международни клиента. Това доказва, че не е невъзможно да се развива високотехнологичен бизнес в България. Компанията ни е паневропейска и имаме 5 офиса в страни в ЕС и значителен офис и дейности в САЩ.

Вие сте истински вдъхновител за младите предприемачи. Когато имаш голяма цел, амбиция, как да се предпазиш от парализата пред размера ѝ? 

Смятам, че всеки предприемач трябва да мисли глобално и тази мисъл не трябва да го плаши, а напротив – да го накара истински да се вълнува от възможността да създаде продукт, който да промени цяла индустрия. Най-важните качества за предприемач според мен са издръжливостта, постоянството и възможността му да се променя/учи непрекъснато. Нищо не става веднага и лесно. Пътят на създаване на стойностен продукт е много тежък и изисква огромно количество сили и воля.

Кога сте готов да направите компромис с целите си, с визията си как да се случват нещата? 

Един предприемач не трябва да прави компромиси точно с целите и визията си. 

На каква височина мечтата престава да е романтична и започва да тежи като отговорност?

Всичко е въпрос на гледна точка и нагласа. Когато си фокусиран в голямата цел, на ежедневните казуси гледаш като неизменна част от играта.

Доближаването ви до Космоса промени ли начина, по който гледате на Земята?

Разбира се. Сега повече от всякога виждаме потенциала, който той предлага да променим начина си на живот тук на Земята.