Leader's Hub БРОЙ /// Мениджър 11/23
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Липсата на хора – основна бизнес грижа
Тотална промяна в изискванията към мениджърите в цял свят. Търсят се емпатични лидери, които вземат решения бързо, гъвкави са в подхода си, не пропускат възможности и намаляват рисковете
Липсата на хора – основна бизнес грижа
Тотална промяна в изискванията към мениджърите в цял свят. Търсят се емпатични лидери, които вземат решения бързо, гъвкави са в подхода си, не пропускат възможности и намаляват рисковете
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Рецесия, изменение на климата, пандемия, война, инфлация, скоростно и неподготвено навлизане на изкуствения интелект – период на предизвикателства и несигурност, в който промените и непланираните събития са „обичайна ситуация“.
Какъв е отговорът на бизнеса в тази ситуация?
В глобално проучване на Boyden, провеждано ежегодно, над 1000 лидери на високи мениджърски позиции в различни индустрии и географски региони на света отговарят как посрещат предизвикателствата.
Компаниите очевидно се адаптират и приемат предизвикателствата като възможности. Директорското и C-нивото са уверени, че бизнесът ще расте – 77% от компаниите в света очакват ръст, което е със 7% повече от 2022 г. Европейските лидери са по-оптимистични (78%) от американските (61%), въпреки че компаниите от Стария континент са по-предпазливи тази година в очакванията си за ръст на бизнеса в сравнение с 2022 г.
Източник: Boyden
Източник: Boyden
Кое е различното за 2023 г.?
За първи път липсата на адекватно подготвени хора е водеща пред рецесията, инфлацията и геополитическата несигурност. На въпроса доколко са уверени, че разполагат с лидери с точните умения, за да приложат стратегията им, едва 58% от участниците отговарят положително, което е спад с 10% за една година (68% през 2022 г.). През 2023 г. загрижеността за дисбаланса между наличните хора и потенциала на бизнеса за бъдещо развитие е повсеместна. Още повече че човешкият капитал е посочен от изпълнителните директори в първата тройка на най-важните двигатели на ръста на бизнеса заедно с дигиталната трансформация и иновациите. Да имат точните хора в екипите си става критично важно.
Компаниите стават все по-отворени към решения за привличане и задържане на таланти. Драстично висок е процентът на организациите (70%), които категорично заявяват, че до началото на 2024 г. ще привлекат лидери отвън. Това е кардинална промяна в сравнение с предходните години, когато акцентът беше в развитието на талантите вътре в организацията. Комбинацията от неистовата динамика и изискванията за нови компетенции принуждава бизнеса да търси попълнения „отвън“ заедно с приоритетната нужда от оценка на потенциала на мениджърските екипи.
Прогнозите за трудно задържане на точните хора са с висока вероятност. Водещият инструмент за привличане и задържане на таланти в Европа е базираният на представянето бонус (67%), следват гъвкавото работно време, хибридно работно място (53%) и възможности за развитие на лидерски умения (41%).
Стагнацията ражда възможности
Все по-често бизнесът използва временни мениджъри (interim management), като резултат от нуждата от бързо „осигуряване“ на задълбочени конкретни компетенции от лидери с практически опит. Обикновено временните мениджъри предоставят знанията и уменията си в конкретна/специфична област за 6–12 месеца с цел изпълнение на конкретни работни задачи или проекти. Това решение става част от стратегията, свързана с хората, което е и логично при растящ бизнес, интензивна изложеност на значителни промени и нужда от адаптивност – компаниите търсят по-гъвкави и прагматични решения. Скоростните промени в последните години засилиха значително в глобален мащаб тази тенденция – сега близо половината от бордовете (43%) заявяват, че ще привлекат временни мениджъри, това е значителен ръст от 2021 г. (28%). Добавената стойност от осигуряване на „правилното“ лидерство, особено в ключови етапи от растежа си, става все по-видима и по-необходима.
Профилът на успешния лидер се променя
Компаниите говорят за нужда от адаптивно лидерство или умения да се прилагат стратегии в комплексна бизнес среда, да се променя подходът на управление спрямо ситуацията вътре и извън компанията. Адаптивното лидерство насърчава хората да се синхронизират с непрекъснато променяща се среда и да се развиват заедно с нея. Профилът на тези мениджъри се отличава с отвореност към новото, идентифициране на възможности, умение да вдъхновяват екипите си и подкрепяйки хората, да превеждат компанията през измененията и турбуленциите. Готовността за бързи промени, отвореността към дигиталната трансформация и гъвкавият подход в решенията вече са задължителни качества (must have) и с тях успешните компании не биха направили компромис.
Емпатията се очертава като задължително умение на лидерите на бъдещето, напомняйки, че „човешкото лице“ на бизнеса все повече добива плът и кръв. „Слушане“ на всички нива в организацията не само на мениджърските екипи, стимулиране на идеи от горе до долу стават критично важни за бизнеса за справяне с предизвикателствата. В ситуация на рискове и заплахи приобщаването на всеки човек в организацията е особено важно и необходимо. Дейностите в посока екологично, социално и отговорно корпоративно управление са умения на успешния лидер, които стават водещи за първи път тази година – тенденция, която ясно се очертава в Европа.
HR тенденциите в България
- Обемът на пазара за привличане на лидерски кадри расте, макар през 2023 г. ръстът да е по-плавен.
- Налице е ръст на запитванията за оценка на компетенциите на лидерите и осигуряването на временни мениджъри.
- Все по-често се търсят „новосъздадени“ роли на лидери.
- Броят на „кандидатите“, отказващи да направят промяна на компанията, в която работят, расте.
- Решението за промяна на работното място зависи все повече от баланса личен и професионален живот, гъвкаво работно време, хибридното работно място и бонуса спрямо резултатите.
|
Ключови думи
кадри
служители
таланти
работна ръка
пазар на труда
HR
работодатели
бизнес