Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Смелост и последователност

Арх. Весела Мирянова, съосновател, председател на Съвета на директорите и мажоритарен собственик на АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ АД

Смелост и последователност

Смелост и последователност

Арх. Весела Мирянова, съосновател, председател на Съвета на директорите и мажоритарен собственик на АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ АД

Смелост и последователност
quotes

Да си представим, че можем да надникнем в бъдещето и да се разходим в България през 2035 г. Какви сгради ще видим тогава, как ще се е развил секторът?

Архитектурата винаги е изразявала ценностите на обществото. Днес хармонията между човека и околната среда е не просто значима, тя е жизненонеобходима. Грижата за планетата е висш израз на човеколюбие. Възстановяване на прекъснатите връзки с природата, грижливото отношение към нейните ресурси и възобновяването им – това не може да стане без приноса на архитектурата и строителството. Мисля, че ако една сграда не пази ресурсите на средата си, ако не намира начин да направи живота на хората в нея по-зелен, по-здравословен, тя няма да се възприема като постижение.

Убедена съм, че сградите след десетилетие ще бъдат зелени и автономни, сертифицирани за намален въглероден отпечатък и все по-енергийно независими от инфраструктурните системи на града. Ще генерират енергия, която да удовлетворява техните потребности, а излишната ще бъде отдавана на средата им според нейните нужди, т.е. самостоятелни, но грижовни. Ще са потънали в зеленина, дори и когато са в сърцето на големия град. С планински чист въздух в жилищата, който се осигурява от системи като рекуператорната, която ние вече влагаме. Ще бъдат вдъхновяващи учители по екология.

Известната фраза на Чърчил, че ние оформяме нашите сгради, а след това те оформят нас, важи и в този аспект. Архитектите и строителите имат честта и отговорността да вградят в дома принципи на обитаване, които ненатрапчиво стимулират зелената съвест на хората в него. Сградите ще бъдат и още по-различни и дръзки. Противно на много футуристични визии с тяхната грандиозна, но някак униформена естетика, мисля, че бъдещето е в изключителното разнообразие на форми, обеми, пропорции, цветове, текстури... Това ще е резултат от вслушването в индивидуалните предпочитания на клиентите, от компетентното съчетаване на всевъзможни материали с превес на естествените и въобще от скъсването с много от днешните стереотипи за жилището.

Кои са ключовите тенденции, които ще повлияят на жилищното строителство и ще го трансформират? Кое очаквате да е най-голямото предизвикателство?

Мисля, че най-големи трансформации ще наложи увеличаващото се свободно време на човека. Говоря, разбира се, за дългосрочни перспективи. Интензивното навлизане на изкуствения интелект във всички сфери ще промени пазара на труда. Намаляването на работната седмица, дългите отпуски или периодите, в които хората ще се отдадат на личните си проекти – всичко това е предизвикателство и пред архитектурата. Жилищната сграда, споделените градски площи трябва да дават възможности за оползотворяване на това свободно време чрез смислени и приятни занимания.

 Домът – особено след пандемията – не е главно спалня, а съчетава немалко функции. Не можем да си позволим и сгради, които са изцяло жилищни. Ще ни трябват много споделени площи за срещи, за активна почивка, за спорт, за клубове по интереси. И всички те трябва да бъдат толкова изобретателни и вълнуващи, че да накарат всички нас – и най-вече децата – да се откъснем от телефона.

С такава цел например в екоселището „Озарение“ близо до „Камбаните“ интегрирахме едноетажна постройка за детски събития в зелен затревен хълм, изградихме алеи със зелени тунели, басейн с термална вода, паркова среда за всяка къща. Впрочем този комплекс се „зарече“ да се изгради максимално от естествени материали и стигна дори до производител от Тиролските Алпи, за да осигури такива елементи от конструкцията. А

РТЕКС вярва, че една отлично проектирана сграда може да предложи необезпокоявано лично пространство на обитателите си, отваряйки се същевременно за общността в този район. Мисля, че най-убедителното доказателство за това ще бъде „Златен век“.

Зелените площи ще се превръщат в един от основните фактори при избор на жилище. Впрочем те ще плъзват нависоко, ще усвоят вертикала – нещо, което АРТЕКС прави от десетилетия със своите зелени фасади и покриви. Ето „Зафир и Емералда“, първата озеленена терасовидна сграда на Балканите, ще предложи уникален преход вътре-вън, така че човекът да се чувства потопен в природата и на висок етаж. В крайна сметка там ще растат и дървета, защото сме осигурили достатъчен почвен слой. Казано метафорично, зеленото има много оттенъци, т.е. от многобройните възможности всеки проект би могъл да подбере подходящите за своя терен – с неговите дадености и потребности. Природосъобразен и екоотговорен начин на живот може да се води и в сърцето на един космополитен град.

Какви умения и компетентности смятате за важни за архитекти и строителни специалисти, за да останат конкурентоспособни в бъдеще?

Смелостта и последователността – те са основата, без която уменията и компетентностите не могат да изградят нищо. Разбира се, клиентите искат най-доброто жилище за себе си, но често те не са запознати с водещите тенденции, с наложилите се модерни практики.

Какви са начините, с които достигате до тях и ги запознавате с предимствата на вашите сгради? Ще се промени ли тази комуникация в бъдеще?

Достатъчно е само да представим следващия си проект в сайта на АРТЕКС, за да се изпълни графикът ни със срещи със заинтригувани клиенти. Разбира се, използваме обичайните днес медийни платформи, участваме в събития в сектора, но личният диалог си остава най-сигурният ни канал за комуникация. Във всички времена човекът е искал от дома си защита от всичко нежелано и пространство за всичко желано. За нас остава удоволствието да представим най-доброто от най-актуалните начини за тяхното осигуряване. Радваме се, че клиентите ни са и информирани, и взискателни. Удоволствие е да надминем очакванията им.

Като лидер на екип, как вдъхновявате колегите си да приемат промените и иновациите в индустрията?

Позволявам си да перифразирам френския израз за апетита, който идва с яденето. Вдъхновението идва с работата, идва с вкуса на постижението. Не е нужно да мотивирам нашия екип с речи. Той е гладен за новото в нашата сфера. И въобще истинският професионалист търси всяка възможност за развитие и гледа на иновациите именно така. В АРТЕКС подбираме истински професионалисти, които са убедени колкото нас, че градежите отвън започват вътре в самите нас.

Как виждате ролята на социалната ангажираност в изграждането на устойчиви бизнес модели и какво може да се направи за по-широкото интегриране на тези практики?

Архитектът и строителят е обществено отговорен по дефиниция, защото, създавайки пространствата за обитаване и контакти, влияе на живота и на личностите, и на общностите. Социалната ангажираност на АРТЕКС от самото му създаване тръгва от съзнанието, че градът е точно толкова наш клиент, колкото и тези, с които сме в делови отношения – всичко, което градим в него, трябва да го прави по-функционален, по-красив и най-важното – по-хуманен. На тази база разнообразяването и обогатяването на обществените ни ангажименти станаха най-естествени и последователни, а създаването на фондацията „Нашият дом е България“ ги превърна в мисия. 

GAME ON: Ако можехте да създадете „супергерой“, чиято цел е да подобри общността, в която живеем, какви суперсили бихте му дали? В каква насока бихте избрали да е неговият фокус?

Няма нужда от суперсили – здравият разум и решителността биха били достатъчни, за да се намали ставката на ДДС за всички енергоефективни сгради, за тези, които имат намален въглероден отпечатък, както и заложени системи и принципи, насърчаващи екоотговорна експлоатация. Когато тази ставка е намалена или премахната главно за стари панелни жилища, то именно младите семейства с неголям бюджет се насочват към тях и отглеждат децата си в далеч не най-добрата за тях среда. Това е въпрос и на социална политика у нас, и на мисъл за планетата. Впрочем в не една страна първото жилище на едно младо семейство е със силно намалено ДДС. И все пак бих се възползвала от предложението за супергерой! За негова суперсила бих избрала да вдъхва на всяко дете желание за полет там, където е неговата дарба, неговото призвание. Имаме нужда от окрилени поколения. 

Tя е... съосновател, председател на Съвета на директорите и мажоритарен собственик на АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ АД. За да реализира мечтата си да отвежда хората до техния нов дом, тя учи в Строителния техникум „Христо Ботев“ и във Висшия институт по архитектура и строителство, завършвайки ги с отличие. Специализира в областта на финансите, маркетинга и социалната ангажираност на компаниите. Член е на УС на Българската търговскопромишлена палата, на УС на Клуба на жените предприемачи и мениджъри, както и на други професионални и благотворителни организации. Въпреки многобройните си ангажименти арх. Мирянова никога не е мразила понеделниците, защото срещите с клиентите я зареждат с нови дози енергия, а екипът на АРТЕКС – с увереност. Убедена е, че архитектурата се извисява само когато става по-хуманна, по-духовна и по-природосъобразна. Един такъв връх може да бъде и къщичка от камък и глина, и небостъргач от дърво.

„АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ“ АД е семейна, изцяло българска архитектурно-строителна инвестиционна компания, създадена през 1993 г. с мисия да въвежда и утвърждава световни стандарти в сградостроителството у нас. Като залага на принципа на качество, постигано с щателно селектирани суровини и материали, с иновативни технологии и най-вече с мотивиран и отлично обучен екип, от самото си начало АРТЕКС се позиционира в най-високия сегмент на пазара на имоти. Компанията проектира и строи луксозни жилищни и административни сгради и комплекси, частни домове и храмове; реконструира паметници на културата. Реализираната разгъната застроена площ от „АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ“ АД в София възлиза на над 500 000 кв. м. В преобладаващата си част тя е в най-предпочитаните, най-престижните локации на града.