Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Строителство и инвестиции 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Климатичните промени – все по-голям фактор в жилищния пазар в Европа
Цените на жилищата в европейските градове са се увеличили средно с 45% за 10 години, докато заплатите – със 17%
Климатичните промени – все по-голям фактор в жилищния пазар в Европа
Цените на жилищата в европейските градове са се увеличили средно с 45% за 10 години, докато заплатите – със 17%
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Пазарите на недвижими имоти в Европа и света преживяват труден период. Спадовете в оценките на активите, които започнаха през втората половина на 2022 г. на много пазари, се разпространиха в по-широк мащаб през 2023 г. Обемът на транзакциите също продължи да намалява през годината, като сключването на сделки често беше парализирано от противопоставянето между потенциалните купувачи и продавачи относно цените.
Източник: ЕЦБ
Основните проблеми, които стоят пред бизнесите в Европа и през 2024 г., остават движението на лихвените нива, инфлацията, спънатият глобален икономически растеж и киберсигурността. За сектора на недвижимите имоти към тях може да добавим затруднения в осигуряването на ресурси, изискванията за екологична устойчивост и декарбонизация, а и вече не дотам достъпно (ре)финансиране.
Европейският жилищен пазар се сви през 2023 г. след дълъг период на растеж. Цените на жилищата в Европейския съюз се понижиха леко през второто тримесечие на 2023 г. спрямо същото тримесечие на 2022 г. По-значим спад отчетоха по-големите пазари, включително Германия, Дания и Швеция. Една от основните причини за забавянето на пазарите в Европа е цената на ипотечните кредити. Лихвите по тях в еврозоната достигнаха 4% в края на 2023 г. в сравнение с 1,32% в края на 2021 г. В еврозоната най-високи са лихвите по ипотечни кредити в прибалтийските републики. В Латвия те са 5,46%, в Литва – 5,28%, в Естония – 4,99%. Извън еврозоната в момента в страни като Румъния, Полша и Унгария лихвите по ипотеките са между 7,5 и 10%.
Обединеното кралство, Германия и Франция са страните с най-големите ипотечни пазари в Европа, като се има предвид стойността на непогасените заеми. През второто тримесечие на миналата година Обединеното кралство има неизплатени ипотеки на стойност близо 1,9 млрд. евро. Други държави с големи ипотечни пазари са Холандия, Испания, Швеция и Италия – всички надхвърлящи 400 млрд. евро. Един от основните двигатели на ипотечната активност е цената на заема. Ирландия и Германия останаха сред малкото страни със средна лихва под 4%. Малта и България са държавите с най-ниски лихвени проценти по ипотечни кредити в Европа.
Цените на новите жилища варират значително в различните държави, като столиците обикновено реализират много по-високи цени от средните за страната. Не е изненадващо, че най-големите икономики в Европа – Франция, Германия, Швейцария, Обединеното кралство (Великобритания) и Италия, оглавяват класацията на най-скъпите страни за покупка на жилище. Цюрих и Женева са градовете с най-висока цена на квадратен метър жилищна площ – над 15 хил. евро, през 2023 г. Германия е едно от изключенията, където столицата не оглавява класацията за най-скъпи жилища. В Мюнхен цената на квадратен метър на жилище е почти 3000 евро повече от средната в столицата Берлин. Париж е друг силно конкурентен пазар. Цената на квадратен метър във френската столица е с около 5500 евро по-висока от тази във втория най-скъп град Лион. Жилищата в Испания са по-достъпни, като в Барселона – региона с най-високи цени – достигат средна цена от около 5500 евро на квадратен метър.
Най-скъпите градове в Източна Европа са Прага, Гдиня, Москва и Братислава. В тази класация българската столица се нарежда на 88-о място (2540 евро/кв.м) сред 123 европейски града. Варна, Бургас и Пловдив също присъстват в класацията съответно на 111-о, 119-о и 120-о място.
Достъпност на жилищата
Съотношението цена на жилище към наем е показател за доходност на инвестицията в жилище и се изчислява, като номиналните цени на жилищата се разделят на цената на наема. Колкото по-високо е съотношението, толкова по-ниска е достъпността. Спoред данните на ОИСР съотношението цена на жилище/наем показва, че цените на жилищата са нараствали по-бързо от наемите през последните години. В Германия съотношението цена/наем се е увеличило с близо 48% между 2015 и 2023 г. За същия период Турция, Унгария, Люксембург и Чехия са имали най-високото съотношение между цена на жилище и наем в Европа – надхвърля 60%. С най-ниско увеличение на съотношението за периода 2105–2023 г. са Финландия, Италия, Полша и Естония.
Достъпността на жилищния пазар се измерва чрез съотношението цена на жилище към доход на семейството. Румъния, България, Италия и Финландия са с отрицателен ръст за последните девет години сред 32 страни в Европа. С най-висок ръст на съотношението са Люксембург, Португалия, Чехия и Нидерландия.
Притежаваните собствени жилища в Европа варират значително в различните европейски страни. В Австрия, Германия и Швейцария степента на притежаване на жилища е относително ниска, като по-малко от две трети от хората там обитават собствено жилище. В други страни, сред които Исландия, Холандия, Норвегия и Швеция, повече от 50% от хората имат недвижима собственост. Трета група държави – с над 80% на притежавани жилища – са тези от Източна и Южна Европа, сред които Сърбия, Румъния, Северна Македония, Италия и България. Румъния е лидер по степен на притежаване на собствени жилища с 91,3%. Независимо дали става дума за достъпност, или е въпрос на личен избор, наемането на жилище е обичайният вариант в по-големите европейски градове.
Инвестиции и благосъстояние
Жилищата, земята и интелектуалната собственост се класифицират като нефинансови активи и формират важна част от богатството на домакинството. Чрез продажба, рефинансиране или отдаване под наем те могат да служат като допълнителен източник на доходи. През 2020 г. Германия, Франция и Австрия са европейските страни с най-висока стойност на жилищата на глава от населението като нефинансов актив със стойности между 71 хил. и 82 хил. евро на глава от населението.
Данните на MSCI през последните 15 години показват, че обемите на институционални инвестиции в жилищния сектор нарастват с 317%, като по този начин намаляват разликата с инвестициите в офисни площи. Вероятно все по-често в полезрението на големите европейски фондове ще попадат и инвестициите в жилищния сегмент. Според Emerging Trends Europe жилищните подсектори представляват пет от първите 10 най-предпочитани класове активи тази година за големите играчи (жилищни сгради с единици за продажба, студентски общежития, build to rent (BTR) сгради, жилища за краткосрочно отдаване – serviced apartments).
Тенденциите в Европа са сградите в градовете да се планират със смесено предназначение. Covid-19 остави дълбоки белези в индустрията задълго и промени нагласите на клиентите и инвеститорите в Европа. По-прогресивната част от играчите в индустрията започват да мислят за алтернативни подходи за по-ефективна реализация на инвестиционните си проекти. Очакванията са да се предлагат все повече сгради с повече удобства за обитателите, сред които възможност за отдих, ползване на офисни пространства и непосредствена близост на най-необходимите услуги и търговски обекти.
Климатични промени
Климатичните промени също влияят значително на жилищния пазар. Статистиката на Eвропейската комисия показва, че 38% от жилищните сгради в ЕС са построени преди 1970 г. До 2020 г. само 12% от тях са били реновирани по начин, който да посрещне стандартите за нулеви емисии и изменението на климата като цяло. За инвеститорите в недвижими имоти в Европа променящият се климат може да повлияе на техните портфейли по няколко начина, включително нанасяне на физически щети и/или високи разходи за преход към декарбонизация. MSCI Climate Value-at-Risk изчислява, че до 5,5% от MSCI Global Annual Property Index могат да бъдат уязвими на риск от преход, а 3,0% могат да бъдат уязвими на физически риск през следващите десетилетия.
Петте най-големи предизвикателства пред индустрията на недвижими имоти в Европа за следващите година ще бъдат прилагането и преходът към спазване на ESG стандартите, промяната в нагласите и предпочитанията на клиентите, демографските проблеми, достъпността на жилищните пазари, процесът по декарбонизация и въвеждането на нови изисквания за нулеви емисии за новите и съществуващите сгради.
|
Ключови думи
недвижими имоти
строителен сектор
имотен пазар
жилищен пазар
цени на имотите
сградно строителство
сграден фонд