Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Липсва дългосрочна стратегия за минния бранш
Висши мениджъри на компании от Топ 20 на сектора споделят очакванията си за общия бизнес климат и перспективите за развитие на бранша през 2025 г. Публикуваме прогнозите на тези от тях, които приеха поканата ни за коментар
Липсва дългосрочна стратегия за минния бранш
Висши мениджъри на компании от Топ 20 на сектора споделят очакванията си за общия бизнес климат и перспективите за развитие на бранша през 2025 г. Публикуваме прогнозите на тези от тях, които приеха поканата ни за коментар
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Една от икономическите сфери с най-голямо значение за развитието на страната до днес е българската минерално-суровинна индустрия. Основа за всички останали индустрии – металургия, машиностроене, химическа промишленост, енергетика, стъкларска и порцеланова промишленост, строителство, електротехника, електроника и много други, минерално-суровинната индустрия е сектор със стратегическо значение за икономиката на България. Освен важен за страната той е от значение за икономическата рамка и ресурсната сигурност на цяла Европа.
Една от целите на Европа, зелената трансформация, изисква още повече и нови суровини, които именно минерално-суровинната индустрия се очаква да задоволи. Макар да има яснота, че търсенето на суровини в ЕС се очаква да се увеличи 6 пъти до 2030 г. и до 15 пъти към 2050 г. в сравнение със сегашното потребление, секторът е изправен пред сериозни предизвикателства.
Ако днес берем плодовете на огромните инвестиции, които сме направили преди 20 години, то липсата на ясни приоритети, дългосрочна стратегия, политика за минерално-суровинния бранш и приемственост между правителствата ще ни доведе през следващите 20 години до загуби от близо 5% от БВП.
Дълги години Европа и България изоставаха по отношение на геоложкото търсене и проучване. Липсата на тези основополагащи дейности води до безперспективност за нови минни проекти, а липсата на стабилна бизнес среда е пагубна за инвестициите в дългосрочен план.
Време е да се улеснят и ускорят разрешителните режими за проучвателни дейности, за да може държавата да има информация какви суровини се намират на нейната територия. Органите на изпълнителната власт и администрацията трябва да способстват за реализацията на проектите, да работят в синхрон. Изграждането на експертен капацитет както в общините, така и в държавната администрация е от ключово значение, за да не буксува системата. В противен случай перспективата за минния бранш в България, а и за Европа придобива песимистичен облик със загуба на стратегическа ресурсна обезпеченост.
|
Ключови думи
добивна промишленост
минна дейност
миннодобивен сектор
икономиката на България
бизнес
инвестиции