Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Технологичното лидерство на Европа
Ако има сфера, където европейските компании и организации са водещи иноватори в световен мащаб, вероятно това са водните технологии
Технологичното лидерство на Европа
Ако има сфера, където европейските компании и организации са водещи иноватори в световен мащаб, вероятно това са водните технологии
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Технологичните иновации са основата за растеж на развитите икономики през XXI век. Те отразяват условията в една страна да се разработват нови продукти, нови методи на производство или нови модели за доставка. Един от начините за измерване на равнището на иновациите в дадена държава е чрез анализ на защитата на интелектуалната собственост чрез патенти. Патентите гарантират изключителни права върху дадено изобретение, а по-широкият им анализ показва в кои области една държава развива иновации и прави нововъведения. Тъй като патентите се подават месеци или дори години преди продуктите да се появят на пазара, патентната информация често е индикатор за посоката, в която поемат технологиите. В много от технологичните направления като генеративен изкуствен интелект, оптики, медицински устройства или полупроводници водещи с най-много патенти са държави като Китай, САЩ, Южна Корея или Япония. Къде обаче Европа е първенец по брой патенти и по-важното, какво можем да научим от европейското лидерство в тези направления?
Водни технологии – завършена екосистема за иновации
Ако има сфера, където европейските компании и организации са водещи иноватори в световен мащаб, вероятно това са водните технологии. По данни на Европейското патентно ведомство в периода 1992 – 2021 г. 40% от патентите в световен мащаб за свързаните с водата технологии идват от европейски кандидати. За сравнение 23% идват от САЩ и 12% са от Япония. На какво се дължи лидерската позиция на Европа?
Иновациите в сферата на водните технологии са подплатени от екосистема, съчетаваща политика за снабдяване с качествена вода и инвестиции във водна инфраструктура, подкрепа за стартиращи компании и учени в областта, както и развитие на мултинационални компании, базирани в Европа.
На първо място Европа е дом на 4 от 10-те най-големи водни оператори в света по приходи. Това са компаниите Veolia, Suez, Acciona Agua и Aqualia. Те развиват собствено технологично ноу-хау в сферата. Acciona има собствен Център за водни технологии в Барселона, който създава необходимите решения за справяне с недостига на вода и проблемите с чистотата ѝ. Центърът поддържа всички фази на водния цикъл – от лабораторна дейност до изучаване на технологии в пилотни инсталации и тяхното последващо промишлено внедряване. За тази цел центърът работи и върху разработването на авангардни технологии за обезсоляване, пречистване, повторно използване и разпространение на вода. Водните технологии на европейските компании намират приложение далеч извън границите на Стария континент. Така дружеството Veolia Water Technologies си партнира с Културното селище Катара в Катар, за да открие най-голямото съоръжение за повторно използване на вода в арабската държава, което значително намалява зависимостта от сладководни ресурси.
На следващо място, политиката на ЕС за водите през последните 30 години е насочена към опазването на водните ресурси, гарантирането на доброто качество на водата и инвестициите във водна инфраструктура. Всички елементи на европейската политика в областта са свързани чрез Рамковата директива за водите. Европейският бюджет за управление на водите надхвърля 15 млрд. евро – една част от него е предназначена за инфраструктура за събиране и пречистване на отпадъчни води, друга е отделена за насърчаване на иновации като инструментите на Европейския институт за иновации и технологии в областта на водите (EIT Water). Не на последно място, индустрията в Европа също влага много във водни технологии, които се разработват от стартиращи компании – от извличането на вода от въздуха, до превръщането на солена вода в прясна и всичко между тях.
3D принтиране – успешният тандем между германската промишленост и академичната прецизност
3D принтирането е сфера, която започва да се развива с първите разработки в областта на стереолитографията през 80-те години, започва своята комерсиализация през 90-те години, а от 2010 г. започва масовото ѝ приемане. По данни на Европейското патентно ведомство между 2001 и 2020 г. 32,9% от всички патентни заявки в сферата на 3D печата и адитивното производство* в световен мащаб са с произход Европа. Най-голям принос за водещата позиция на Стария континент в развоя на решения, продукти и услуги за 3D печат е Германия с 41% от всички заявки за патенти. Германската екосистема в сферата на 3D печата е една от най-интересните, защото съчетава две мрежи на сътрудничество – първата е между университети и научни институти за първокласна наука, а втората е между промишлени предприятие и бизнеси, целяща бързото внедряване на разработките в промишлеността.
В основата на много германски промишлени успехи е дружество „Фраунхофер“ – обединение на научни институти, което се превръща в най-голямата европейска научна организация, ориентирана към приложни изследвания. Адитивното производство е една от сферите, където дружеството развива сериозна дейност и има разгърната мрежа от 20 изследователски института от световна класа под шапката на Центъра за компетентности в сферата на адитивното производство „Фраунхофер“ (Fraunhofer Competence Field Additive Manufacturing). Институтите не работят сами, а развиват научно сътрудничество с университети в цяла Германия. През 2016 г. се създава съвместно предприятие с Рейнско-Вестфалския технически университет в Аахен, а през 2017 г. в Техническия университет в Дрезден е изграден общ център за компетентност. Друг участник, който Германия включва в системата си за иновации в 3D принтирането, са научните центрове. Федералният институт за материали и изследвания и изпитвания (BAM) и Институтът за изследване на твърдо състояние и материали „Лайбниц“ са изследователски партньори за потенциални инвеститори за разработването и подобряването на нови материали за адитивно производство.
Втората половина от формулата за успехите на Германия в сферата е проактивната промишленост и бизнес, които са готови да внедряват научните разработки в дейността си. През 2023 г. автомобилният концерн BMW е произвел повече от 300 000 части с 3D печат в своя кампус за адитивно производство в Германия, а още 100 000 са произведени в глобалната им производствена мрежа. Друго германско дружество – Bosch, съвместно с Технологичния институт в Карлсруе и химическата компания BASF през 2022 г. успешно произвеждат първия по рода си 3D отпечатан микрореактор, изработен от техническа керамика. Той позволява да се наблюдават химични реакции при идеални температурни условия и изисква по-малко суровини и по-малко енергия от големите реактори. Експертите могат да анализират тези резултати в малък мащаб и да ги екстраполират за широкомащабно внедряване. Нещо повече, в Германия има фонд за рисков капитал, който инвестира само в проекти за индустриален 3D печат и следващо поколение адитивно производство – AM Ventures. Дружеството влага 100 млн. евро в 17 компании за 3D принтиране, които създават 602 работни места, но и множество иновации, които помагат на Германия да задържи водещата си позиция в това направление.
Водородни технологии, задвижвани от нов модел на финансиране
По данни на Световния икономически форум компании и организации от ЕС са подали 28% от всички международни патентни семейства (IPF) във водородните технологии през 2011 – 2020 г., Япония – 24%, а САЩ – 20%. Броят патенти в сферата на водородните технологии в Съюза отразява не само научната работа, но и инвестициите в развитието на множество промишлени проекти. В ЕС има няколко клъстера в сферата на водорода – Мюнхен, Рурската област в Германия и във френската столица Париж. В Рурската област групата за производство на стомана Thyssenkrupp е един от големите заявители на патенти, свързани с водород. Дружествата в групата на големите производители на електролизери работят по технология за електролиза на алкална вода и имат значителен брой осъществени проекти в света – повече от 600 инсталации с над 10 ГВт капацитет, но също и целят да развият в стоманодобивните си заводи футуристични иновации като водородни доменни пещи. От една страна, преобразуването на доменните пещи в стоманодобивните заводи е един от най-големите индустриални проекти за декарбонизация в света. От друга страна, електролизерите са от съществено значение за превръщането на водата във водород. В края на миналата година германският машиностроителен концерн Siemens официално даде старт на завода си за производство на PEM електролизери с мощност 1 ГВт. Това е една от първите фабрики с такава мощност в света, която ползва роботи и дигитални решения за силно автоматизирано производство.
За да задържи водещата си позиция в патентоването и производството на водородни технологии, Европа развива и своя вътрешен пазар, който поддържа търсенето. Това става и чрез нов инструмент – Европейската водородна банка, която започна работа през 2023 г. Банката предлага малко по-различна финансова помощ – тя провежда търг за ценова помощ при производството. Тоест участниците, които спечелят търговете, ще получат субсидия за преодоляване на ценовата разлика между техните производствени разходи и пазарната цена на водорода. По-важният заложен елемент в механизма на банката е, че всички оферти трябва да включват достоверни доказателства за предварителни договорни споразумения с купувачите. Тоест субсидиите се предоставят срещу пазарна валидация. Първият търг приключи на 30 април 2024 г. и разпредели 720 милиона евро за седем проекта за възобновяем водород, като допълнителни 2,2 милиарда евро са запазени за втори търг.
В бъдеще концентрирана подкрепа за водородни технологии и проекти няма да идва само по линия на Европейската водородна банка, а средства за научна дейност ще се отделят от Партньорството за чист водород (Clean Hydrogen Partnership), публично-частен орган, който управлява безвъзмездни средства по програмата „Хоризонт Европа“, също и от Платформата на водородните долини. Освен вътрешния пазар за Стария континент е важно да привлича частни инвестиции и пазарна валидация за водородните си проекти. Комбинацията от пазарен интерес, частни инвестиции и публична подкрепа е тази, която може да задържи водещата позиция на ЕС в сектора на водорода.
* Адитивното производство е технология, която създава 3D обекти чрез добавяне на материал слой върху слой, използвайки различни видове материали като пластмаса или метал.
|
Ключови думи
водни технологии
3D принтиране
водородни технологии
финансиране