Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Строителство и инвестиции 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Все по-малко достъпни жилища
Инфлацията при строителните материали достига 30%
Все по-малко достъпни жилища
Инфлацията при строителните материали достига 30%
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Инфлацията, която наблюдаваме през последната година и половина, не е локално явление, а обхваща всички развити икономики. Разбира се, тя не подмина и строителния сектор. Ние от Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) следим и изследваме инфлационните стойности на база статистика за фирмите членове. За миналата година тя беше 27%, а в момента достига до 30%. Това означава , че ако сме можели да построим нещо със 100 лв., в момента ни трябват 130 лв. Това се отразява и на крайната стойност на продукта жилище. За големите градове средната стойност на жилищата се увеличи с 18% за 2022 г. и тенденцията е това поскъпване да продължи. Това е изключително негативна тенденция както за клиентите, така и за строителните предприемачи. Нито един производител не се радва, когато цената на продукцията му се покачи рязко, защото така намалява оборота си поради понижената възможност на населението да купува. Има един много важен коефициент, който се следи от ООН, за големите градове. Това е коефициентът на достъпност на жилищата. Той се изчислява като отношение на средната работна заплата за града към средната цена на квадратен метър жилищна площ. Преди инфлационните процеси той бе 0,8, докато в момента е 0,65. Това е много опасна тенденция, която може да направи жилищата в големите градове недостъпни за хората , както е в Западна Европа. Там коефициентът на достъпност стига до 0,15 и 85% от населението живеят под наем.
Ние от НАСП винаги търсим причината за проблема, за да може да се избере правилният подход за неговото решение. В конкретния случай според нас инфлацията беше предизвикана от голямата парична маса, която беше пусната в обръщение с оглед поемане на негативите от пандемията и раздаването на пари без извършена работа. Това може би е било необходимо в дадения момент от макроикономическа гледна точка. Централните банки обаче трябваше да са наясно с последиците и да подготвят бизнеса и населението. В момента на световно ниво се прави опит за намаляване на инфлацията чрез увеличаване на лихвите. Това води до проблеми в банковата система, намалява още повече покупателната способност и лишава бизнеса от достъпен финансов ресурс, което може до доведе до рецесия.
Инфлацията винаги е съществувала и тя е част от световната икономика. Всички знаем какво е можело да се купи с един долар преди 100 години и какво може да се купи сега. Инфлацията има и много положителни страни, на които няма да се спираме сега. Проблемът в момента е, че доходите не се увеличават пропорционално на повишаващите се цени. Въпросът, който трябва да решим като общество, е как да се избегне стресът в икономиката и населението.
|
Ключови думи
инвестиции
строителство
инфлация
строителни материали
бизнес
имотен сектор
имотен пазар