10 грешки, които не бива да допускате на интервю за работа

10 грешки, които не бива да допускате на интервю за работа

Всички правим гафове, за които съжаляваме след години и които ни напомнят, че трябва да караме полека, да си напишем домашното и да заковем следващото интервю за работа.

Когато става въпрос за плашещи ситуации в публичните изяви, интервютата за работа са на върха на класацията, заедно с говоренето пред публика и първите срещи.

Според скорошно проучване сред 1000 кандидати за работа, преди интервю за работа, 92% от хората се сблъскват с напрежение, неувереност в собствените си умения и страх дали ще успеят да отговорят правилно на зададените им въпроси. Някои дори се ужасяват от това, дали ще стигнат навреме.

Тези резултати не са изненадващи, като се има предвид, че трябва да спечелите доверието и благоразположението на непознати хора на непознато място. Твърде много неща зависят от тази първа среща.

Но за да се справите блестящо на интервюто, трябва да преборите страха и да подсилите самочувствието си. За целта трябва не само да знаете какво да говорите и правите, но и да внимавате да не сринете сами шансовете си.

За да ви предпазим от някои от потенциалните трапове, в които може да попаднете по време на интервюто, помолихме няколко човека да споделят най-големите си провали и уроците, които са научили от тях.

1.Облекли сте се прилично, но не според фирмената култура

Много е важно, преди да отидете на интервю за работа, да се поинтересувате от дрескода на компанията. Колкото и абсурдно да звучи, има вероятност да ви кажат, че сте прекалено издокарани, ако кандидатствате за позиция във фирма, в която служителите се обличат небрежно. Ако имате възможност, отбийте се няколко дни по-рано, за да добиете представа за модните навици на персонала.

2. Не забравяйте имената на големите играчи във фирмата

Желателно е, преди да се явите на интервю за работа, да разузнаете историята на фирмата, насоката, в която тя иска да се развива, и с хората на ръководни постове. Само внимавайте, в опита си да направите положително впечатление и да демонстрирате добрата си подготовка, да не забравите или объркате името на някоя от важните клечки в компанията.

3. Не бързайте да коментирате заплатата

Не повдигайте темата още на първата среща – последиците няма да ви удовлетворят. Фокусирайте се върху това, да покажете, че сте подходящи за поста и фирмата.

4. Не плюйте колегите си

Не е изключено по време на интервюто да ви попитат дали някога сте имали търкания с ваш колега. Не се впускайте в подробности за това, с какви ужасни хора сте били принудени да работите в предишната си служба – никой не иска да слуша оплаквания, а и рискувате да ви сметнат за мрънкало, вместо за екипен играч. Проучете добре позицията, за която кандидатствате, за да знаете каква личност търсят потенциалните ви работодатели. Измислете положителен пример, който демонстрира търпението, професионализма и мъдростта ви – ситуация, която, въпреки неразбирателството, е завършила с щастлив край. Освен това, можете да си приготвите списък с потенциални въпроси и да отговаряте според поста, за който се борите. Опитайте се да се поставите на мястото на интервюиращите. Така ще им създадете по-добра представа за уменията и опита си.

5. Не сте подготвени

Очаквайте важни, стратегически въпроси, чиято цел е да разкрият качествата и ценностите ви, черти от характера ви и това, как се справяте в кризисни ситуации. Винаги когато някой познат ви препоръча (за) дадена позиция, поинтересувайте се как протича интервюто в тази конкретна фирма, и се подгответе добре.

6. Не сте изключили звука на мобилния си

Едва ли има нещо по-неприятно от това, телефонът ви да звънне в момент, в който трябва да демонстрирате професионализъм, концентрация и интерес към поста, за който се борите. Подобен гаф би разсеял както вас, така и интервюиращите. А и не е изключено последните да приемат ситуацията като признак на неуважение. Все пак ви отделят от времето си.

7. Не бъдете прекалено наперени

Избягвайте хитроумните и шеговити коментари, не се знае как ще бъдат приети, а и има опасност да ви помислят за шут, вместо за сериозен и съвестен служител. Опитайте се да погледнете ситуацията през призмата на интервюиращите. Замислете се какво биха искали да чуят и какво би казал идеалният кандидат и се опитайте да се държите като такъв.

8. Не знаете с какво се занимава компанията

Излишно е да ви убеждаваме, че това е може би най-голямата грешка, която бихте могли да допуснете. Липсата на познания за фирмата демонстрира липса на интерес, професионализъм и уважение; изобщо липсата на всякакви качества, които един работодател би могъл да търси у кандидатите си. Задължително направете предварително проучване. Това ще ви помогне да задавате правилните въпроси и поддържате разговора; да направите не просто добро, а отлично впечатление, и да се откроите от останалите.

9. Не плюйте бившите си работодатели

Ако ви попитат за предишната ви работа, не започвайте да изливате кофи със словесна помия върху бившия си работодател. Не се поддавайте на негативни емоции и спомени, свързани с него. Изразете благодарността си за възможностите, които ви е предоставил, и за уроците, които сте научили от него.

10. Не бързайте с подготовката

Уверете се, че сте махнали всички етикети и стикери от новия си костюм. Прекаленото усърдие може да ви изиграе лоша шега, затова , преди всяко интервю, си дайте време, в което да премислите отговорите си. Направете си списък и отмятайте точките една по една. И се уверете, че изглеждате добре.

По материали от FastCompany.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ