3 правила за резултатна мозъчна атака

3 правила за резултатна мозъчна атака

Често препоръчват: имате ли проблем, търсете решенията чрез мозъчна атака. Методът си остава най-ефективния за бързо откриване на спасителни и прогресивни за бъдещото развитие идеи, но съвсем не се свежда до свикване на съвещания. За да действа, трябва да е подчинен на определен алгоритъм, в който основното правило е – не превръщайте мозъчния щурм в протяжна досада. Брейнстормингът трябва да трае най-много два часа. Ето и още няколко препоръки, които трябва да следвате.

1. Формирайте два екипа: Генератори на идеи и Анализатори. Генераторите откриват и очертават начини за решаване на проблеми, а анализаторите подлагат техните предложения на конструктивна критика. В групата на генераторите могат да бъдат включени редови служители, дизайнери, маркетолози. Препоръчителният общ брой е 6 души.

Добре е групата на анализаторите да е в по-голям състав – до 9 души. В нея влизат хора на по-отговорни длъжности като шефове на звена, директори, акционери на компанията. Разбира се, и двете групи трябва да имат модератор на срещата.

 Алгоритъм на самата среща

Група на генераторите

Обща продължителност на срещата: От 40 до 55 минути

Разполагане по местата, обяснение на правилата, въвеждане в темата – 10 минути

Интензивно обсъждане – от 25 до 40 минути (до появата на първите признаци на умора като паузи, повтарящи се идеи и др.)

Обобщение на предложенията – 5 минути

Група на анализаторите

Обща продължителност на срещата: От 1.05 минути до 1.15 минути

Прочитане на списъка с идеи – 5 минути

Обсъждане на всяка идея, търсене на рационалното ядро в нея – 20-30 минути

Отсяване на полезните идеи, които могат да се развият – 20 минути

Обсъждане и избор на най-добрите идеи – 15 минути

Окончателно уточняване на избраните идеи – 5 минути

2. Поставете конкретен проблем пред генераторите. Тяхната задача е да измислят всякакви, дори и най-невероятните решения. Предварително модераторът трябва да обясни, че в тази група не бива да се критикуват предлаганите идеи, могат само да се доразвиват. Думата "Не" е забранена в хода на дебатите.

3. Възложете на анализаторите да формулират решение на проблема. Тук е по-добре да не се прилага формален подход в протичането на срещата, тъй като той не може да улови и отчете всички нюанси на творческото мислене. Опитният ръководител веднага ще оцени работещите идеи.

Източник: Е-executive

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ