3 съвета как да спечелим един час свободно време всеки ден

3 съвета как да спечелим един час свободно време всеки ден

 „Щях да го направя, обаче нямах никакво време!“ – сконфузено изречена реплика, която се чува все по-често от най-различни хора от всички сфери на живота. От домакини до експерти, от ученици до управители на банка - няма човек, който да не е изпадал в ситуация, в която от сърце да пожелае денят да разполага с поне 25 часа в денонощието .  

Колкото и добре да управлявате времето си, изненадите дебнат на всеки ъгъл: на пръв поглед рутинни задачи изискват много повече от предвиденото, банални битови проблеми „изяждат“ часове, докато се опитвате например да поправите развален уред, да съберете парчетата от случайно счупена чаша или пък да разблокирате SIM картата на телефона си, защото отново сте въвели PIN-а си грешно. В такива случаи един допълнителен запас от време би бил изключително полезен – въпросът е от къде да го вземем.

Най-известният английски лектор и мотиватор Майкъл Хепъл, консултант на компании от ранга на “Майкрософт”, взема присърце темата с вечно недостигащото време. Неговата книга „Как да спечелим по един час всеки ден“ е посветена на науката за управление на личното и работното време, и бързо се превръща в тотален хит на пазара. От началото на февруари българските читатели също имат възможност да се запознаят с практическото ръководство на Хепъл, което излиза под печата на издателство „Локус“.

Написана в лек и игрив стил, книгата дава безценни и нестандартни съвети за по-добро организиране на времето. Ето и някои от тях:

1. Водете си дневник на дейностите, които извършвате всеки ден.

„Лесна работа“, ще си кажете вие. Но ще сбъркате, ако пишете в дневника в стил: „Ставам в седем, на работа съм от девет до шест, а после се прибирам вкъщи“. Защо ставате в седем сутринта? Какви дейности извършвате от момента на отваряне на очите до захлопване на входната врата? Колко време пътувате до офиса? Какво точно правите в работно време – час по час, минута по минута?

Направете си експеримент и записвайте всяко свое действие и времетраенето му в продължение на седмица. Мислите си, че най-много часове летят в попълване на безкрайни отчети? А ако се окаже, че всъщност губите ценни минути, докато говорите ненужно дълго по телефона, докато се къпете протяжно сутрин в напразни опити да се разсъните, или пък докато пътувате до мястото, където обикновено обядвате? Резултатите ще ви изненадат, а установяването на проблема е първа стъпка от решаването му.

Хепъл например твърди, твърде дългите телефонни разговори рязко ще загубят от времетраенето си, ако ги провеждате изправени до бюрото.

2. „Сега“ е винаги...точно сега

Не отлагайте кратки задачи, ако имате сили и вдъхновение да ги направите преди големите и трудоемки проекти. Не смесвайте различни дейности, но използвайте принудителните паузи (например докато чакате отговор от бизнес партньор, или докато компютъра ви се рестартира), за да свършите нещо малко, което отдавна ви виси на главата – така ще се почувствате много по-продуктивни и мотивирани да продължите да отхвърляте възложената работа. Също така, научете се да казвате „Не“ по извънредни, но маловажни въпроси; не позволявайте да ви затрупват с работа, която не влиза във вашата длъжностна характеристика или домашни задължения.

Важно е да следите часовника – установете си цикъл „работа-почивка“ и не нарушавайте пропорционалността му. Всяка преумора ще ви се „отплати“ с понижена работоспособност на следващия ден.

В „Как да спечелим по един час всеки ден“ е отделено място за почти всяка житейска дейност – като се започне от безкрайните оперативки в офиса, та се стигне до не по-малко досадното гладене вкъщи. Дадени са множество практични съвети как да съкратим времетраенето на всяка подобна “операция”, както и 25 страхотни идеи за разнообразяване на най-рутинните дейности.

3. Осъзнайте ползите и вредите на списъците със задачи за вършене

 Майкъл Хепъл особено набляга на т.нар. “To Do Lists” и влиянието им върху човешката психика. Да, приятно е да задрасквате ред по ред нещата, които сте свършили, но един безконечен конвейер от списъци може да депресира и най-педантичната личност. Идеята на печеленето на време не е в това да се превърнете в роб на лист хартия, а още по-малко – в роб на часовника. Напишете най-отгоре на списъка си какво искате да направите в допълнителния час време, който може да спечелите – това ще ви дава сили да преминавате от точка в точка, и същевременно ще ви напомня, че животът е време, което изживявате пълноценно и в работа, и в почивка. Също така, добре е да пишете списъците си за деня от предходната вечер – така мозъкът се настройва за предстоящите предизвикателства.

Хепъл предлага и направата на списък с неща, които НЕ трябва да извършвате – като например отлагане на рутинна дейност, излишни посещения на Фейсбук, преяждане на обяд, което ви прави мудни през целия ден, и т.н.

Не забравяйте – всички усилия са в името за един свободен час, или иначе казано, за време с любимите хора, за сън, за хубава книга или филм, за спорт... или, ако желаете, за още работа. Този час е най-безценният подарък, който сами можете да си направите!

Запознайте се с цялостната философия на „Как да спечелим по един час всеки ден“ още сега: Поръчайте книгата на Майкъл Хепъл с невероятна отстъпка само от E-zona.bg!

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ