40-секудно повторение
Знанието е сила, стига наистина да го използвате. Успехът във всяко начинание се основава на това, което правите с това, което знаете. Изводът тук е, че колкото повече информация запазвате и помните, толкова повече можете да направите.
Има много прости начини да подобрите паметта си. Преплитане, изучаване или практикуване на повече от един предмет или задача последователно. Целенасочено разпределяне на учебните сесии. Отделяне на време за добър сън и дори дъвчене на дъвка.
Но моят фаворит включва консолидация на паметта – процес на трансформиране на временни спомени в по-стабилни, дълготрайни спомени. Въпреки че процесът на консолидиране на паметта може да бъде ускорен, запазването на спомен по траен начин отнема време.
40-секундно повторение
Един от начините да подобрите запаметяването е да повторите каквото искате да запомните за около 40 секунди. Проучване, публикувано в Journal of Neuroscience, установи, че кратък период на повтаряне - като преиграване на събитие в ума ви, повторение на казаното от някой на поредица от стъпки, които искате да предприемете, прави много по-вероятно да си спомните повтореното действие на по-късен етап.
Например, никога не съм забравял случаят, когато Марк Кюбан ми каза: „Времето на никого не е толкова ценно, че да не можеш да бъде мил“. Отчасти това се дължи на факта, че самата ситуация беше запомняща се, но и на това, че си повторих думите му по-късно през деня.
Както пишат изследователите: „Спомените се укрепват чрез консолидация. Изследвахме паметта за реалистични събития с помощта на видеоклипове и установихме, че повтарянето на тяхното съдържание драматично повишава консолидацията на паметта. Използвайки сканиране с ядрено-магнитен резонанс, ние измерихме модели на мозъчна активност, докато се гледат видеоклиповете, и показахме, че в мрежа от мозъчни региони подобни модели на мозъчна активност се възстановяват при повторението на същите видеоклипове. Констатациите разширяват познанията ни за областите на мозъка, важни за създаването на дълготрайни спомени за сложни, реалистични събития“.
Или казано от хора, които не са изследователи, възпроизвеждането на събитие има голям ефект върху способността ви да си спомняте сложни, реалистични събития, отчасти защото тези спомени се съхраняват в редица области на мозъка и защото повторението на събитието добавя контекст.
Как да запомните имена
Да кажем, че сте ужасни в запомнянето на имената на хората. Когато си тръгнете, след като сте били представени, отделете 30 или 40 секунди, за да повторите въведението. Какво казахте? Какво ви казаха? Как изглеждаха другите хора? Как се чувствахте? Какво се случваше около вас – пуснете „видеото“ в ума си.
Направете това и ще бъде много по-вероятно да запомните името на този човек, както и други неща, които той и вие сте казали.
40-секундната техника също работи за неща, които са ви показали как да правите. Електротехник ми показа как да свържа трипосочна верига. Тридесет минути по-късно, когато се опитах да го направя сам, не можах.
Върнах се и го помолих да ми покаже отново – но този път, когато свърши, отделих няколко минути, за да повторя демонстрацията му. Опитах се да си спомня какво каза, какво направи, какво си мислех. Това подейства.
Консолидирането на паметта работи, особено ако го превърнете в умишлен, активен процес. Така че започнете да повтаряте нещата. Ще запомните повече – и ще можете да правите повече с това, което знаете.
…………..
Джеф Хейдън, автор на „The Motivation Myth: How High Achievers Really Set Themselves Up to Win“, за Inc.com.
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.