5 техники за успех на изпитите

5 техники за успех на изпитите

Антоанет Шамкло е авторка на „Съвсем прост начин да успеем в университета“. Това е единствената книга от студент за студенти и досега е преиздавана три пъти във Франция.

Авторката е с руски произход. На 25 години се записва в университата „София Антиполис“ в Ница, макар че едва говори френски. За да успее – а тя вече има две магистратури по право и по финанси, а след това и за да помогне на други студенти, Шамкло разработва метод, който веднага й спечелва последователи.

„Следвах примера на големите спортисти, наблюдавах студентите, които постигат най-добри резултати“, казва за метода си Шамкло, която дава съвети не само в книгата си, но и twitter и Facebook, както и на конференции. Ето нейната формула, разказана от „Фигаро“.

1. Трябва да имаш личен проект, ясна представа за бъдещето

Какъв е вашият проект? Не проекта на родителите ви, а вашият. Това е най-важното. Когато имате проект, можете да създатете стратегия. Много провали са се случили заради проблем с ориентацията. Важно е да имаме визия за бъдещето си, ясен собствен проект.

2. Съсредоточи се върху стъпките

Има разочарования и задачи, които изглеждат непреодолими. Всяка стъпка ще ви помогне да се доближите още малко до постигането на вашата мечта. Ако се съсредоточите в стъпките, ще избегнете обезкуржаването от количеството работа, която ви очаква.

3. Планирай времето си

Планирайте деня си, като започнете с „големите камъни“ и най-сложните задачи. Не се разсейвайте и отложете забавленията, докато не изпълните целите си за деня. За да поддържате форма, научете се да правите паузи за почивка, след като сте изпълнили всичко от своя „to do list“.

4. Контролирай емоциите

Много студенти стават жертви на стреса – бледност, зачервявне, треперене - предизвикан от страха от провал. Тези емоции могат да ви изтощят и, по-лошо, да ви докарат болести като безсъние и депресия. Започнете с това да изясните кой е източникът на страха (матурата, изпитът, устното препитване...). След това си задайте въпроса „Какво по-лошо може да ми се случи в тази ситуация?“. Нищо особено в крайна сметка: може да се издъните на изпита, но това не е краят на света, а освен това имате голям шанс да поправите лошата оценка следващия път. Когато приемете тази мисъл, отпуснете се и в деня на изпита не мислите за нищо друго – само какво сте научили за изпита.

5. Управлявай провалите

„Голямата победа не е никога да не падаш, а да се изправяш след всяко падане“, казва Конфуций. Ако паднете, насочете всички свои мисли в търсене на решение, вместо да пилеете енергията си за самообвинения. Много студенти, претърпели провал, се чувстват смазани, потъват в самосъжалние или в търсене на изкупителна жертва. Успешните хора не си губят дълго времето с фрустрации, а бързо се заемат да намерят решение. Кажете си, че „всяка болка е златна мина“ и че всичко, което не ви убива, ви прави по-силни. Помнете, че всяко спъване в трудностите е урок, който ще ви помогне в бъдеще.   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"