5 финансови ситуации, които трябва да планира всяка жена

5 финансови ситуации, които трябва да планира всяка жена

Жените и мъжете мислят различно, приемат живота различно и дори спестяват по различен начин. 

Често жени изпадат в трудни финансови ситуации, просто, защото са разчитали на някой друг или не са помислили за бъдещето си като отделна личност. И въпреки че няма единна формула, която да е валидна за всички, е хубаво да се припомнят правилните подходи за финансово планиране, с които жените биха живели по-спокойно, разчитайки на себе си.

От майчинството, през грижата за остаряващите родители, до живота в дълбоки старини и надживяването на съпруга - тук следват пет сценария, за които всяка жена трябва да бъде подготвена. Посочва ги Business Insider. Ето кои са те:

  • Живот до дълбоки старини. За никого не е тайна, че жените надживяват мъжете - средно, от 5 до 10 години. С късмета на повечето дарени години живот обаче идва и товара на спестяването за по-дълбоки старини. В същото време средностатистическата жена печели по-малко от мъжа за еднакъв труд. По-вероятно е тя да се оттегли за известно време от работното си място (повече от веднъж), за да отгледа дете. Освен това жените често инвестират и спестяват много по-неагресивно от мъжете. Затова всяка от тях трябва да помисли добре за старостта си и да се постарае да я обезпечи с личен фонд или дълготраен източник на приходи. Най-добре е да поиска съвет от добър финансист - консултант или приятел, в ранните етапи на кариерата. Експертите съветват жените да работят възможно по-дълго, да се борят за възможно по-висока заплата и да търсят източници на странични доходи. 
  • Извънредни случаи. Ако сте жена и нямате фонд за непредвидени обстоятелства, започнете да го създавате незабавно. Финансистите съветват всеки работещ да разполага с неприкосновени резерви, с които да може да покрива разходите си от 3 до 6 месеца при внезапно напускане на работа или неочаквано влошаване на здравето - правилото е поне три месечни заплати на влог, към който не посягате, докато работите. Последното, което искате да ви се случи в трудни времена, е да се тревожите и за плащането на наема и вноските по кредитната карта. Формулата е да се старира с малки лични вноски. Помислете да направите спестяванията си извън банката, в която получавате заплатата си. Може да се потърсят и добри решения за пестене в друга, сигурна валута. Това ще ви ограничи от импулсивните, безсмислени покупки. 
  • Сватба. Много жени в развитите общества се задъхват години наред от кредити, взети, за да покрият разходите по сватбата си. За да избегнете тази съдба, може да създадете фонд "Сватба", който да финансирате заедно с партньора си. Още веднъж, дори да нямате партньор: ако нямате никакъв личен фонд, започнете да го изграждате веднага. 
  • Отпуск по майчинство. Да имаш бебе е радостен и вълнуващ период в живота. Не е рядко срещано майките да поискат да останат извън трудовия пазар възможно най-дълго, за да се порадват на детето си. Преди това да се случи обаче е важно да планирате какви средства ще ви трябват, за да издържате детето си и себе си във всеки месец на отпуска по майчинство. Някои работодатели предлагат работа по проекти в гъвкаво работно време, което е добра възможност за майките да събират допълнителни средства. Освен за този сценарий, помислете и за времето на бременността, което също има своите големи разходи като лекар, храна, обзавеждане за детето и други. 
  • Грижа за остаряващите родители. В Щатите например статистиката сочи, че дъщерите поемат грижата за възрастните родители два пъти по-често от синовете. Всяка страна и семейство са различни, но помислете и за тази ситуация. Ако родителите ви нямат спестявания за старини, вероятно ще трябва да им помагате, освен да се грижите за себе си. Трудността на това положение може да не е толкова голяма, ако сте помислили, че може да изпаднете в него малко по-рано - още в младостта или в активната работна възраст. 

Успех!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ