Интровертите и екстровертите всъщност не са толкова различни

Интровертите и екстровертите всъщност не са толкова различни

Интровертите и екстровертите всъщност не са толкова различни

Първият път, когато срещнах Ричард Брансън, предположих, че той ще бъде онзи човек от списанията и телевизионните програми - общителният, авантюристичен и смел предприемач. Той обаче изглеждаше малко срамежлив, особено в началото.

Страхотен човек? Определено. Очарователен, интелигентен и остроумен? Абсолютно. И въпреки всичките си дейности, голяма част от които могат да бъдат описани като екстравагантни,  Брансън очевидно е интроверт. Това обаче не трябваше да ме изненадва, тъй като да се интроверт или екстроверт  няма много общо с това, което правиш, особено публично

Нека да разгледаме няколко мита за интровертите и екстровертите на работното място

„Екстровертите обичат да прекарват времето си във външния свят, състоящ се от хора и неща, докато интровертите предпочитат вътрешния свят на идеите и образите“

Горният цитат идва от Катрин Бригс и Изабел Бригс Майерс, известните създатели на въпросника Myers-Briggs, с помощта на който могат да бъдат идентифицирани 16 типа личности.

За съжаление, науката показва, че това наистина не е така. Проучване, публикувано в Personality and Individual Differences, установи, че интровертите са склонни да прекарват също толкова време с хора, колкото и екстровертите, както и да правят същите неща като тях. (И те са също толкова щастливи, колкото и екстровертите, когато го правят.) Проучване, публикувано в Journal of Personality and Social Psychology, установи, че екстровертите получават енергия от разговорите и взаимодействието с други хора, но също и интровертите - всъщност както екстровертите, така и интровертите казват, че енергийните им нива са най-високи, когато общуват с други хора, независимо дали на работа или в личния си живот.

Да, независимо дали сте интроверт или екстроверт, обичате да прекарвате времето си във външния свят, да общувате с хора и да правите неща заедно с тях.

Единствената реална разлика между екстровертите и интровертите е тяхната чувствителност към външна стимулация. Аз съм интроверт, така че след известно време имам нужда от малко тишина, за да се презаредя. Моят зет е изключително екстровертен и изглежда никога не се нуждае от подобна почивка. За него повечето взаимодействие осигурява още повече енергия.

Екстровертите са по-подходящи за лидерски позиции от интровертите

Да, ама не! Според множество проучвания няма разлика в ефективността на лидерите интроверти и лидерите екстроверти по отношение на цялостното представяне на екипа и компанията.

Има обаче тип обстоятелства, при който се наблюдава разлика. Както отбелязва професорът от бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания Адам Грант, екстровертите са по-ефективни в ръководенето на служители, които са склонни да търсят насоки и мотивация, а интровертните лидери са по-ефективни при управлението служители, които са склонни да поемат инициатива и да работят добре без надзор.

Най-добрите лидери? Независимо дали са интровертни или екстровертни, се адаптират към индивидуалните нужди на всеки служител.

Екстровертите са по-добри в продажбите от интровертите.

Всъщност нито екстровертите, нито интровертите са по-добри. Проучване, публикувано в International Journal of Selection and Assessment, не установи връзка между екстровертността или интровертността и резултатите в сферата на продажбите.

Кои са истинските победители? Това са амбивертите, или хората, които са някъде по средата на спектъра между екстровертността и интровертността. В резултат на това могат по-лесно да адаптират подхода си в зависимост от индивидуалните нужди на потенциалните клиенти.

„Тъй като те естествено се ангажират с гъвкав модел на говорене и слушане, амбивертите вероятно ще изразят достатъчно увереност и ентусиазъм, за да убедят и приключат продажба, но са по-склонни да слушат интересите на клиентите. Те също така са по-малко уязвими на това да изглеждат твърде развълнувани или прекалено самоуверени“, посочват авторите на изследване, публикувано в Psychological Science.

Оказва се, че същото важи и за това да си страхотен лидер и страхотен продавач – вашата личност има много по-малко значение от желанието и способността ви да се адаптирате към нуждите на другите хора.

Екстравертите се представят по-добре в публични ситуации от интровертите.

Екстровертността и интровертността нямат много общо със социалните умения. Много интроверти имат способността да ангажират публиката, докато много екстроверти са социално неловки.

Ситуацията също има значение. Някои екстроверти обичат да общуват в група, но изпитват затруднения при разговорите на четири очи. Някои интроверти също се чувстват неудобно при комуникацията с един събеседник, докато самоопределящия се като „тотален интроверт“ китарист на Metallica Кърк Хамет се чувстват комфортно да свири пред десетки хиляди хора.

Най-добрите срещи, на които съм присъствал, бяха водени от интроверт. Той не беше нито шумен, нито приказлив или харизматичен. За него не бяха характерни стереотипните признаци на екстровертност. Когато говореше, беше точен и ясен. Когато слушаше, наистина слушаше. Беше измислил как да използва това, което умееше най-добре, в своя полза.

Изследванията потвърждават този подход. Проучване, проведено от университета Карлтън, установи, че представянето се смекчава от психологическия стил на справяне със ситуацията. Ако сте срамежлив, идването на среща подготвен ще ви помогне да се почувствате по-комфортно да говорите свободно. Ако сте общителен, трябва да си напомняте да слушате повече, отколкото говорите – а в някои случаи дори да говорите последен, защото това помага на другите хора да се чувстват изслушани и ценени.

……………………..

Джеф Хейдън, автор на „The Motivation Myth: How High Achievers Really Set Themselves Up to Win“, за Inc.com

Редактор: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ