Как да сме щастливи по-дълго

Как да сме щастливи по-дълго

Как да сме щастливи по-дълго

До този момент много проучвания изследват как цялостното ви чувство за щастие (или това, което психолозите понякога наричат „благополучие“, защото звучи по-научно) се променя в хода на живота ви. По целия свят се наблюдава един и същия модел, а именно – че щастието намалява от тийнейджърските до 20-те, след което остава на ниско ниво до около 50-годишна възраст, когато започва отново да се покачва до 60-те.

Важно е да се отбележат няколко неща още от самото начало. Наблюдението, че средното ниво на щастие сред хората намалява през двадесетте им години и остава по-ниско, не означава, че този модел непременно важи на всички хора. Има някои хора, чието щастие не се променя много или чиито житейски обстоятелства могат да намалят щастието им дори на по-късен етап в живота.

Освен това има големи индивидуални различия в това колко щастливи са хората като цяло. Някои изследователи предполагат, че това е отражение на определена генетично задаена точка за щастие за хората, при която някои са естествено доста щастливи, а други не. Дори и да сте по-щастливи от обикновения човек обаче, собственото ви щастие все пак може да е по-ниско през двадесетте, тридесетте и четиридесетте години, отколкото през тийнейджърските години и петдесетте и шейсетте. Каква е причината за това?

Ако погледнете колко сте щастливи и доволни от живота си във всеки един момент, около половината от общото ви ниво на щастие идва от тази генетично определена зададена точка на щастие. Останалото е свързано както със ситуацията, в която се намирате в момента, така и със събитията от близкото ви минало. Ако наскоро сте имали сериозно заболяване, изпитвате финансови затруднения или сте подложени на много стрес в личния си живот, тогава това ще намали чувството ви за благополучие.

Хората на петдесет и шестдесет години имат много повече положителни ситуационни фактори, които влияят на щастието, отколкото по-младите хора. Проучванията показват, че хората в тази възрастова група са по-сигурни във финансов план от младите. По-възрастните също могат да се чувстват по-сигурни за кариерата си, защото имат по-добра представа как ще протече остатъкът от нея, преди да решат да се пенсионират.

Ако все още не сте достигнали четиридесетте, има ли нещо, което можете да направите, за да подобрите благосъстоянието си, освен да чакате, докато остареете? За щастие има.

Голямо препятствие пред постигането на по-високи нива на щастие на млади години  несигурността. Не знаете как ще се развие вашият живот или кариера и това ви тревожи. Ако не сте намерили партньор и се надявате да го намерите, тогава се тревожите за това. Ако сте създали семейство, не знаете как ще се справите като родител, така че се тревожите за това.

Несигурността обаче не е задължително да бъде обвързана с тревожност. Можете да гледате на несигурността като на приключение. Преосмислете тези неизвестни като шанс да разберете нещо ново за себе си. Все още може да изпитвате малко безпокойство относно предстоящите събития, но ако това безпокойство е предимно под формата вълнение, може да ви помогне да се насладите на нещата в момента - дори ако тези събития не се развият точно както сте планирали.

Един от начините да постигнете това е като погледнете назад към други периоди от вашия живот. Например, повечето хора си спомнят гимназиалните години с добро. За тях това е било прекрасно и блажено време на живот без отговорности, когато са имали време да бъдат с приятели и да откриват себе си. Въпреки това, ежедневието на един гимназист включва и много тревоги, свързани с израстването, а по-късно и със влизането в университет или намирането на работа. Причината, поради която много хора си спомнят времето, прекарано в гимназията, като нещо приятно, е че несигурността (и свързаното с нея безпокойство) вече е изчезнала. Вие знаете как се е развил живота ви след тази точка.

Това означава, че когато погледнете назад към живота си след 10 или 20 години, вероятно ще си спомняте за положителните неща от този момент на вашия живот. Ако ще можете да се насладите на тези моменти на по-късен етап от живота си, защо да не го направите и сега? Управлявайте онези аспекти на вашия живот, които можете и позволете на случайните събития да окажат своето влияние, след което приемете или се изправете срещу последствията. Когато се съсредоточавате върху това, което имате и което можете да контролирате, вие намалявате влиянието на несигурността върху вашето щастие.

Освен това, когато погледнете назад към живота си, вероятно няма да се почувствате зле от размера на мястото, в което сте живели, или от някакви битови истории. Ще мислите за вашите приятели, вашето семейство, вашите постижения и вашите приключения. Това означава, че дори количеството пари, което имате във всеки даден момент, няма да изглежда толкова важно за вас, когато погледнете назад във времето. Въпреки че може да бъде стресиращо да сте в позиция, в която едва свързвате двата края, фокусирайте се повече върху това, което можете да направите, отколкото върху това, което не сте.

……..

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ