На следващото ниво: 7 въпроса, които ще ви помогнат да изберете най-доброто решение

На следващото ниво: 7 въпроса, които ще ви помогнат да изберете най-доброто решение

Можете да пропуснете обяда и да спестите време за задачи, но уморен и гладен човек няма да свърши много работа. Можете да изберете евтино жилище в отдалечен райно, за да спестите пари, но дългото пътуване до работа в крайна сметка ще ви коства време и енергия.

Опитали сте се да направите най-разумния избор и все пак... В кой момент всичко се е объркало?

Когато вземате решение, е лесно да се увлечете. Разглеждаме текущата ситуация и допускаме какъв може да е най-вероятният резултат. Но често не се замисляме за сложните последици от нашите решения.

Да речем, че ви предлагат работа с голяма заплата и вие я приемате веднага, без да се замислите дали фирмената култура ви пасва или за дългосрочните перспективи за кариера. Това бързо решение, основано на незабавна печалба, е пример за мислене на ниво 1.

А сега си представете, че сте направили пауза и разглеждате предложението за работа не само от гледна точка на заплатата, но и претегляйки възможностите за израстване и баланс между работа и личен живот. Такова решение е пример за мислене от ниво 2.

Тези термини са измислени от Хауърд Маркс, известен инвеститор. В книгата "За най-важното" той описва философията на инвестирането и знанието как да се ориентираме в нестабилните пазари: "Мисленето на първо ниво е опростено и повърхностно. На практика то може да бъде усвоено от всеки (лош знак за всичко, което е свързано с опит за превъзходство). Всичко, от което се нуждае мислител от ниво 1, е мнение за бъдещето. Мисленето на второто ниво е дълбоко, сложно и объркващо.

Мисленето за първото ниво често води до незабавни решения. Просто гледаме информацията пред нас и други очевидни показатели и правим избор. Това е естествена реакция, но най-често не е нужно да вземаме решения толкова бързо.

Капаните на ниво 1

Помислете за решението, което взехте наскоро. Отчетохте ли последствията на второто ниво? Вземането на решения въз основа на непосредствени резултати може да изглежда ефективно, но пренебрегва сложните взаимовръзки на реални ситуации.

Ето защо мисленето на първо ниво може да доведе до решения, които изглеждат добри в настоящето, но водят до непредвидени последици.

Приоритетът на краткосрочното възнаграждение пред устойчивото развитие води до плачевни дългосрочни резултати. Фокусът на вниманието върху очевидните ползи и пренебрегването на потенциалните скрити загуби води до проблеми. Вземането на решения, без да се вземат предвид етичните аспекти, вреди на репутацията и взаимоотношенията в дългосрочен план.

От друга страна, мисленето от второ ниво може да доведе до изключителни резултати. Когато прекарваме време в изследване на последствията от втори и трето ниво, включително нашите собствени пристрастия, отделяне на зърното от плявата, е по-вероятно да стигнем до най-благоприятното решение.

Как да преминете на друго ниво?

Хауърд Маркс предлага няколко въпроса, които можете да си зададете, за да преминете от повърхностното мислене на първо ниво към по-сложно мислене на второ. Тук те са дадени в леко модифицирана форма, която ви позволява да използвате тези въпроси не само за инвестиции и други финансови решения.

  • Какъв е възможният диапазон от бъдещи резултати?
  • Кой резултат според мен е най-вероятен?
  • Каква е вероятността да съм прав?
  • Какво мислят повечето хора?
  • С какво моята прогноза е по-различна от общото мнение?
  • Как настоящата ситуация се съотнася към общоприетото мислене за бъдещето и моети възгледи?
  • Какво ще стане, ако мнозинството е право и какво, ако съм прав?

Можете също така да приложите ниво 2 на мислене, за да вземате лични решения. В този случай, сравняването на вашата прогноза с мнението на мнозинството може да не е толкова полезно. Вместо това можете да използвате методът на въпросите 10-10-10

  • Как ще се отнасям към това след 10 минути?
  • Как ще се отнасям към това след 10 месеца?
  • Как ще се отнасям към това след 10 години?

Така ще можете да не зацикляте на последствията от първо ниво, а да разглеждате и преценявате сложни и понякога нежелани последствия от вашия избор. Когато усвоите този новик, вие ще можете да разчитате на по-разумни решения в дългосрочна перспектива.

Източник: Ness Labs

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ