Най-добрия начин да разберете дали някой ви лъже
![Най-добрия начин да разберете дали някой ви лъже](/media/270/shutterstock_1395298583.l.webp)
Можете ли да разберете, докато наблюдавате езика на тялото на някой друг, дали лъже или не? Вероятно отговорът е не. Това показват резултатите от ново проучване на екип от експерти по правна психология в университета в Гьотеборг в Швеция. Но те установяват, че има ефективен начин за разграничаване на истината от лъжата. Направете проверка на фактите, задайте няколко въпроса и слушайте много внимателно какви са отговорите.
Това е заключението на екипа след преглед на мненията на 50 експерти по откриване на измами. Изследователите се опитаха да определят не само кои методи за откриване на измама предпочитат експертите, но и кои са подкрепени от проучвания. Също толкова важно, те са искали да научат кои от методите не работят.
Например, те разбират, че наблюдаването на езика на тялото на друг човек ще ви помогне да разберете дали някой лъже само ако става въпрос за човек, когото познавате добре. В този случай промяна в езика на тялото може да ви предупреди, когато се случва нещо необичайно. Това може да означава, че този човек ви лъже.
Слушането може да ви помогне да уловите лъжата
Когато имате работа с непознат, следенето на езика на тялото няма да ви помогне да различите истината от лъжата. Това може дори да направи работата по-трудна. По-ранен експеримент показа, че когато хората просто слушат какво казва някой или четат препис на неговите изказвания, те са по-способни да разпознаят лъжа, отколкото когато гледат човека на видео.
С други думи, каквото и да сте чували за това как лъжците не ви гледат право в очите или гледат в определени посоки, докато казват неистина, езикът на тялото всъщност няма да ви каже много. Вместо това изследователите препоръчват да фокусирате цялото си внимание върху това, което човекът всъщност казва.
„Няма надеждни невербални знаци, но има надеждни вербални знаци“, казва Пер-Андерс Гранхаг, професор по психология в университета в Гьотеборг и един от авторите на изследването, в интервю за Би Би Си. Например, 72 процента от експертите са съгласни, че лъжците предоставят по-малко подробности от тези, които казват истината. Някои скорошни изследвания също показват, че когато лъжците предоставят подробности, е по-вероятно тези подробности да са незначителни.
Спомнете си последния път, когато сте хванали лъжец
Но има друг начин да опитате и да определите дали някой казва истината, който е много по-ясен: Проверете фактите. Изследователите предполагат, че полагането на усилия да потвърдите или опровергаете това, което са ви казали, е по-добър начин да използвате времето си, отколкото изучаването на езика на тялото.
„Помислете за последния път, когато сте хванали някого в лъжа. Как rразбрахте?. Вероятно не е защото са погледнали нагоре и наляво. Вероятно сте имали някакви доказателства: разписка, текстово съобщение, свидетел“, казва пред Би Би Си Тимъти Люк, доцент в университета в Гьотеборг и водещ автор на изследването.
Ако свидетел противоречи на твърденията на лъжеца, налага ли ви се да избирате на кого да повярвате? Не е задължително. Гранхаг и Люк и препоръчват това, което те наричат подход на промяна на стратегията. Въпреки че го предлагат като тактика за интервюиране на заподозрени престъпници, този поход може да работи и в други ситуации.
Нещата стават по следния начин: когато сте събрали доказателства, които противоречат на това, което заподозреният в лъжа ви е казал, не го обвинявайте директно в лъжа. Вместо това предоставете малка част от информацията, която не е в съответствие с част от тяхната история. Например, ако заподозреният в лъжа каже, че е изпратил някакво предложение в понеделник, можете да кажете: „Клиентът ми каза, че не го е видял във входящата си кутия до петък“.
„На път сте да уловите лъжа“
Наблюдавайте какво се случва след това. Дали заподозреният за лъжа променя историята си, за да приспособи тази нова информация? Например, може да ви кажат, че са го изпратили в понеделник, но след това са получили съобщение, че входящата кутия на получателя е пълна и са изчакали няколко дни, преди да опитат отново. Ако продължите да предоставяте малки части от противоречива информация и човекът продължава да коригира историята си, за да ги адресира, „вие сте на път да уловите лъжа“, каза Гранхаг.
Този метод не е безупречен. Заподозрян за лъжа може също да промени историята си, защото не си спомня добре случая и новата информация раздвижва паметта им. Това може да се случи, когато обсъждате събитие, случило се по-отдавна. Но в много ситуации може да ви даде добра представа дали трябва да вярвате на този човек или не. И това е много по-добър индикатор от това дали другият човек ви е гледал в очите.
………..
Джеф Хейдън, автор на „The Motivation Myth: How High Achievers Really Set Themselves Up to Win“, за Inc.com.
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.