Новата работа не е толкова страшна

 Новата работа не е толкова страшна

Новата работа не е толкова страшна

Започването на нова работа е вълнуващо, но и изнервящо. Може да се почувствате като новото дете в училище, което влиза в класна стая, където всеки познава всеки.

Според проучване на Accountemps в САЩ, половината от новоназначените и 60% от мениджърите твърдят, че интегрирането в работния процес е най-предизвикателната част от новата работа. Освен че трябва да разберете как най-добре да си вършите работата на новото място, трябва да се справите и с допълнителния стрес, свързан с опознаването на вашите нови колеги и ръководители. Понякога всичко това може да накара да се чувствате затрупани с ангажименти.

Има обаче няколко прости неща, които може да направите, за да улесните прехода си към новата работа, да намалите нивата на стрес и да се възползвате максимално от дадените ви възможности. Емоционалната интелигентност може да ви помогне да направите този период ако не приятен, то поне не толкова напрегнат и натоварен. Ето четири неща, които емоционално интелигентните хора правят, когато започват нова работа:

Фокусирайте се върху самосъзнанието

Доброто самосъзнание ви позволява да идентифицирате и управлявате чувствате, през които преминавате, когато започвате нова работа. Важно е да сте насяно с това, че е нормално да изпитвате широк набор от емоции при подобни съществени промени във вашия живот. Всеки човек в компанията, в която работите, вероятно е преминал през същите чувства и емоции, когато е започнал работа там.

Самосъзнание ви дава възможността да забавите темпото и да отделите време, за да придобиете по-добра представа за ситуацията, в която се намирате, преди да реагирате. Важно е да запомнете, че научаването на нови неща върви рака за ръка с дискомфорт и предизвикателства, дори когато става въпрос за неща, които обичате да правите. Също токова важно е да познавате себе си достатъчно добре, за да знаете кога дадена работа просто не е за вас.

Съсредоточете се върху формирането на взаимоотношения

Опитите за изграждане на връзки с много нови хора на работа може да прилича на навигиране в минно поле. Чудим се на кого да се доверим и към кого да се обърнем с въпроси или когато имаме нужда от помощ за нови задачи. Важно е да се подчертае, че не е нужно веднага да разбирате сложната социална динамика на вашето работно място. Съсредоточете се върху това да бъдете отворени и приятелски настроени, както и да се представите на всички. Създаването на добро първо впечатление ще бъде от решаващо значение за дългосрочния успех във всяка нова работа.

Социалната осведоменост помага на емоционално интелигентните хора да се научат да идентифицират културата и вътрешните работни процес в организацията, което им позволява по-плавно да се адаптират към новото си работно място. Добра отправна точка при формирането на взаимоотношения на ново работно място е поставянето на фокус върху изграждането на връзки с хора, които не изпълняват конкурентните на вашата роли, но също са нови в организацията. Тези хора вероятно изпитват подобни чувства и са изправени пред сходни предизвикателства, което означава, че можете да разчитате един на друг за взаимна подкрепа.

Задавайте въпроси

Емоционално интелигентните хора са добри в това да търсят помощ и да практикуват активно слушане. Важно е, например, да се уверите, че разбирате какви са очакванията на вашия шеф и колеги. Може да се изненадате, че имате повече свобода на действие, отколкото сте очаквали. Емпатията пък ще ви помогне да разберете, че всички, включително тези над и около вас, са подложени на натиск и имат собствени стресори.

Най-лошото нещо, което можете да направите, е да не казвате на никого, че се чувствате претоварени и да се преструвате, че всичко е наред. Попитайте вашия шеф или колеги как биха постъпили на ваше място и къде биха потърсили помощ. Бъдете проактивни и давайте предложения за шефа си за това какво може да ви бъде от помощ във вашата ситуация. Повечето хора обичат да говорят за предизвикателствата, които са успели да преодолеят. Попитайте ръководителите си за това как са действали, когато са били изправени пред трудна ситуация в началото на новата си работа. Не забравяйте, че хората, които са ви наели, искат да успеете. Дайте им възможност да ви помогнат да го направите.

…………………….

Харви Дойчендорф, експерт по емоционална интелигентност и автор на книгата „The Other Kind of Smart“, за FastCompany.com.

Превод и редакция: Георги Георгие

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ