Парадоксът на компетентността
Разривът между лидерския успех и търсенето на помощ създава критична уязвимост в организационната ефективност. Въпреки че много ръководители се гордеят със своята независимост и самодостатъчност, този начин на мислене може да ограничи иновациите, да забави процеса на вземане на решения и да увеличи стратегическия риск. Изследванията показват, че лидерите, които владеят изкуството да искат помощ, изграждат по-силни екипи и постигат превъзходни бизнес резултати.
Въпреки професионалните си постижения, 76% от ръководителите признават, че рядко търсят помощ от колеги или ментори. Скорошни проучвания разкриват, че лидерите, които редовно искат помощ, превъзхождат колегите си с 23% по-висока производителност на екипа и по-добро стратегическото изпълнение. Въпреки това само 31% от висшите ръководители съобщават, че се чувстват комфортно да поискат подкрепа, когато са изправени пред сложни предизвикателства.
Като изпълнителен консултант по лидерство, който е работил както с главни изпълнителни директори на компании от Fortune 500, така и със неопитни лидери, идентифицирах пет ключови препятствия, които пречат на успешните лидери да потърсят помощ, и решенията за преодоляването им.
Парадоксът на компетентността
Лидерите, които могат да се похвалят с изключителни постижения често приравняват търсенето на за помощ с демонстриране на слабост. Това когнитивно изкривяване на реалността пренебрегва начина, по който стратегическото търсене на помощ всъщност демонстрира отлична преценка и самосъзнание. Лидерите, които активно търсят подкрепа, отчитат 40% по-високи резултати за ангажираност на екипа.
Разбиване на мита за индивидуалния успех
Много ръководители се издигат чрез индивидуални постижения, създавайки илюзията за самодостатъчно лидерство. Този начин на мислене става все по-скъпоструващ на висши нива, където сложните предизвикателства изискват разнообразен опит. Лидерите, които изграждат мрежи за сътрудничество, решават стратегически проблеми 2,5 пъти по-бързо.
Предефиниране на авторитета чрез уязвимост
Изследванията показват, че лидерите се страхуват да изглеждат несигурни пред своите екипи. Въпреки това подходящата уязвимост укрепва доверието в лидерството. Екипите отчитат 67% по-високо доверие в лидерите, които са отворени към получаването на помощ и ученето на нови неща.
Цената на забавената подкрепа
Лидерите често отлагат молбата за помощ, докато предизвикателствата не се превърнат в кризи. Този модел увеличава организационния риск и стрес. Ранното търсене на помощ намалява закъсненията в работата по проекти с 45% и подобрява стратегическите резултати с 38%.
Овладяване на стратегическото търсене на помощ
Успешното търсене на помощ изисква специфични умения, които много лидери никога не развиват. Ясното формулиране на нуждите, идентифицирането на правилните ресурси и взаимоотношенията за реципрочна подкрепа водят до резултати. Лидерите, обучени в стратегическо търсене на помощ, подобряват ефективността на екипа с 51%.
Най-ефективните лидери признават, че молбата за помощ подобряват въздействието им, вместо да намалява авторитета им. Чрез прилагането на тези прозрения ръководителите могат да превърнат търсенето на помощ от нещо, възприеман като слабост, в мощен инструмент за ефективно лидерство.
…………..
Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, в своя блог.
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.