Токсичен егоизъм

Токсичен егоизъм

Токсичен егоизъм

Всички хора имат известна доза вроден егоизъм. Истинското предизвикателство е постигането на баланс и т. нар. „здравословен егоизъм“, който ви позволява да се грижите за върху себе си, но не и да не се интересувате изобщо от другите.

Като изследовател на психологията на работното място, прекарах повече от 30 години, помагайки на компаниите да се справят с прекалено егоистичните служители - особено тези, чието поведение може да навреди на техните колеги, пише Стефан Фалк, експерт по психология на работното място и автор на „Intrinsic Motivation: Learn to Love Your Work and Succeed as Never Before”.

Ето пет токсични фрази, които силно егоистичните личности винаги използват, и как да се справите с тях:

„Намирам за обидни тези коментари.“

Екстремните егоисти тълкуват дори най-меката критика и всяка конструктивна обратна връзка като атака срещу тяхната личност. Те отказват да приемат универсалната истина, че винаги има място за растеж. Тези хора вярват, че не никога не грешат, което ги прави свръхчувствителни към всяко внушение, че работата им може да се нуждае от корекции и че има накъде да се развиват.

„Идеите ми са ценни и винаги заслужават сериозно внимание.“

Без значение колко посредствени са всъщност, егоистичните хора са склонни да приемат, че винаги носят изключителна стойност на другите. Те пренебрегват истината, че повечето от нашите идеи, мнения и предложения носят със себе си недостатъци и далеч не са съвършени, независимо от усилията, които влагаме в тях.

„Чуждият успех идва за сметка на моя собствен.“

Силно егоистичният човек обикновено е по-малко успешен от този, който канализира своите егоцентрични тенденции към неща, които са от полза за другите. Тъй като не могат да видят стойността в предоставянето на в подкрепата на хората около тях, те смятат, че успехите на другите са несправедливи и са резултат от специално отношение.

„Защо винаги се опитваш да ме контролираш?“

Егоистите не харесват шефове, които дават изчерпателни указания или поставят ясни очаквания. За тях инструкциите на мениджъра са в най-добрия случай просто предложения, а в най-лошия – опит да бъдат контролирани.

„Проявявате неуважение, като не сте съгласни с мен.“

Егоистичните хора очакват признание за техния опит и виждания и не показват голям интерес да се учат от другите. Така че, когато някой предлага различна гледна точка, те не гледат на това като на възможност да научат нещо, а като на знак за невежество.

Как да се справяме с прекалено егоистичните хора?

Избягвайте ги, ако и когато е възможно

Взаимодействието с егоистични хора обикновено води до отрицателни резултати. За съжаление, този тип хора не са никак малко, така че е от ключово значение за вашето бъдеще да се научите да се справяте с тях.

Поставете ясни граници

Когато поведението на егоистите прекрачи границата, трябва да се изправите директно срещу тях и да им го кажете.

Задайте въпроси като: „Можете ли да ми кажете как мислите, че това поведение е от полза за компанията?“ или „Наистина ли вярвате, че това поведение служи на вашите собствени интереси?“

Най-малкото можете да изясните, че тяхното поведение не е приемливо за вас и е вредно за вашите работни отношения.

Обяснете им за рисковете, пред които са изправени

Егоизмът има много отрицателни въздействия, които можете да отбележите.

Например, можете да кажете: „Ако се съсредоточите само върху това, което отговаря на вашите нужди, ще получите тунелно виждане. Това засяга всичко - от задачи до взаимодействия и учене. Това няма да ви служи в дългосрочен план.“

Друг вариант е: „Ако виждате всичко като лична обида, ще бъдете постоянно разочаровани, неудовлетворени и обременени от негативни мисли за другите. Това не е ли изтощително?“.

И в двата случая знайте, че може да не получите отговора, на който сте се надявали. Но ако подходите към разговора с автентичност, може да постигнете пробив.

…………………..

Стефан Фалк, експерт по психология на работното място и автор на „Intrinsic Motivation: Learn to Love Your Work and Succeed as Never Before”, за CNBC

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ