Игра с живота: как "умните" устройства влияят на дълголетието
Ключът към дългия живот е спортът и правилното хранене, но трябва да знаете и някои от нюансите
Учените прогнозират, че хората ще могат да живеят до 150 години без значителна медицинска намеса. А тайната на такъв дълъг живот е доброто хранене и заниманията със спорт. Но лесно е да се каже, а трудно да се направи.
Препоръките за правилно хранене непрекъснато се променят, а с напредване на възрастта заниманията с физически упражнения стават все по-трудни. Обаче портативните технологии променят нашето разбиране за хранителни и диетични потребности и създават нови възможности за физическа активност. С други думи, модерните джаджи ни помагат да се храним правилно и играейки да вървим по пътя на дълголетието.
Изхвърлете дневниците с диети и броячите на калории
През 2022 г. екип от норвежки учени изследва влиянието на конкретни храни върху продължителността на живота. Някои от резултатите бяха очаквани. Яденето на повече бобови растения ще увеличи продължителността на живота с една до четири години. Други резултати са малко объркани - яденето на повече зеленчуци прибавя или отнема една година живот. Но зеленчуците като цяло са полезни за здравето, така че защо понякога се свързват с намаляване на продължителност на живота? И защо някои хора, които ядат бобови растения, получават само една „допълнителна“ година, докато други получават четири? Не всички зеленчуци и бобови растения са еднакви. Бобът съдържа повече желязо от фъстъците, а зелето има повече витамин С от аспержите. За да разберем какво трябва да ядем, за да живеем дълъг и здравословен живот, се нуждаем от надежден начин за измерване на хранителната стойност на храната.
През 2018 г. изследователи от Инженерния факултет на университета „Уилям Тафт“ в САЩ разработиха ръчно устройство, което открива определени молекули в храната, като глюкоза и сол. Сензорът 2 x 2 mm се прикрепя директно към зъба и предава радиочестотни вълни в зависимост от хранителните молекули, които засича. Тази технология дава представа какви хранителни вещества получава тялото ни. „Теоретично можем да модифицираме биочувствителния слой в тези сензори, така че да откриват други химикали. Всъщност ние сме ограничени само от собствената си креативност“, казва един от разработчиците на сензора Фиоренцо Оменето.
Тази информация обаче е полезна само ако знаем как специфичните нива на хранителни вещества влияят на здравето. Храната влияе на всеки по различен начин. Дори двама души да ядат едно и също нещо, реакцията на тялото им може да бъде коренно различна. Това подтикна изследователите на медицинските технологии да разработят преносими технологии, за да оценят по-точно въздействието на режима на хранене. През 2020 г. Коммпанията стартъп Nutronimcs от Мелбърн обяви сътрудничество с инженерите на Кралския технологичен институт в Мелбърн (RMIT) за разработване на първия в света персонализиран пластир за наблюдение на храненето. Интелигентният пластир с размер на пръстов отпечатък безболезнено измерва ключови диетични биомаркери и изпраща информацията към приложението, което позволява на потребителите да наблюдават точно реакцията на тялото към различни храни.
„Тази интелигентна лепенка е значителна еволюция в преносимата технология за наблюдение на здравето“, казва Шарат Шрирам, съдиректор на изследователската група на RMIT за функционални материали и микросистеми. „Модерната преносима технология следи пулса и крачките, но не следи здравето на молекулярно ниво. Тази нова технология отива по-дълбоко, като се насочва към точни биомаркери, които откриват заболявания, свързани с начина на живот, като диабет тип 2.“
Малко вероятно е да носите датчик на зъбите си или пластир за контрол на храненето през следващите няколко години, но това не означава, че няма да се възползвате от преносимата технология в близко бъдеще. Учените ще могат да проследяват приема на храна и ефектите в реално време. Преносимите сензори ще помогнат да се премине отвъд общите съвети за хранене към разбиране на уникалните нужди, от които всеки човек се нуждае, за да живее дълъг живот.
Преносимата технология превръща физическата активност в игра
От хилядолетия изследователите са знаели, че физическата активност е важна за здравето. Хипократ и Гален вярвали, че липсата на упражнения е разрушителна. За съжаление, също така тези древни мъдреци са твърдели, че безсмисленото и извънредно натоварване е безсмислено и прекомерено и много западни култури са взели това присърце. Едва в началото на XX век учените погледнаха 2000 години назад и предположиха, че интензивната физическа активност увеличава продължителността на живота.
В средата на 1900 г. изследователите се интересуват от броя на крачките за ден, за да определят количествено физическата активност. От около 50 години стъпковите броячи се използват предимно в научни изследвания. Въпреки това, през 90-те години на миналия век, инструмент за проследяване на активността с колан беше пуснат от лабораторията и стана популярен сред фитнес ентусиастите. Две десетилетия по-късно пазарът на крачкомери се разви, до голяма степен благодарение на устройството FitBit.
Fitbit направи нещо изключително. В допълнение към автоматичното записване на ежедневните стъпки, устройството въвежда цели и постижения. Ходенето с FitBit се превърна не само във физическа активност, а в игра. Много преносими устройства за проследяване на активността бързо последваха примера. През 2022 г. учени от Дания анализираха повече от 120 проучвания върху „умни“ крачкомери и заключиха, че носенето на тези устройства води до 1200 допълнителни стъпки на ден.
Оказва се, че хората са по-склонни да спортуват, ако усещат това като игра. Въпреки цели 50 години изследвания, все още остава неясно дали няколко допълнителни крачки увеличават продължителността на живота на човек. Датски изследователи изясниха този въпрос. За относително активни хора допълнителни 1000 крачки на ден намаляват смъртността с 6%. За хора със заседнал начин на живот, 1000 допълнителни крачки намаляват смъртността с 36%.
Но не всеки може да си позволи такъв лукс като ежедневна разходка. Възрастните хора или хората с увреждания често се упражняват само в рехабилитационни центрове и в изолация. Следователно, тези групи са по-малко физически активни и не получават нивото на когнитивна и емоционална полза, което идва от формата на игра.
През последното десетилетие изследователите откриха, че базираните на виртуална реалност (VR) фитнес игри имат потенциала да се превърнат в достъпен начин за упражнения, независимо от възрастта или способностите. VR са с двойни задачи, което означава, че те стимулират мозъка да има едновременен когнитивен и двигателен отговор. С развитието на нови игри, особено интерактивни, физическото и когнитивното здраве на човек се подобрява много по-ефективно в сравнение с традиционните упражнения, например играта с други хора. Според две контролирани проучвания, една сесия на Nintendo Wii-Workouts подобрява семантичната памет и изпълнителната функция при възрастни хора, а 12-16 сесии имат положителен ефект върху краткосрочната памет и подвижността.
Източник: Big Think
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.