Избягвайте тези фрази в първия работен ден!

Избягвайте тези фрази  в първия работен ден!

Избягвайте тези фрази в първия работен ден!

Нещата, които казвате в първия си ден на ново работно място, не влияят само на възприятието на колегите ви за вас – те могат да ви спечелят и скоростно уволнение.

„Ако кажете нещо неуместно, създавате тон, който може да доведе до изгонването ви след изтичането на изпитателния срок“, казва Дж. Т. О'Донъл, кариерен експерт и основател на сайта Careerealism.com.

“Нормално е да искате да се харесате, да впечатлите и да се впишете възможно най-бързо“, обяснява специалистът по увереност на работното място, Мишел Кериган. „Но твърде много хора се престарават и говорят прекалено много, когато всъщност трябва да слушат.“

Ето кои изказвания трябва да избягвате на първия работен ден:

1. „В предишната ми работа...“

Никой не обича всезнайковците. Розалинда Рандал, експерт по етикет и учтивост, съветва да направите първите си стъпки в новия офис с увереност и енергия, но и здравословна доза смиреност. „Не в боязливия и необщителен смисъл на думата, но с желание да се учите – не с нагласата, че знаете всичко.“

2. „Боже мой, това е супер!“

Вече са ви наели – няма нужда да се престаравате в желанието си да се харесате.

Макар че е хубаво да знаете, че околните ви смятат за приятна личност или че наистина „разбирате“ компанията, според Лин Тейлър, автор на Tame Your Terrible Office Tyrant: How to Manage Childish Boss Behavior and Thrive in Your Job, прекомерните усилия са загуба на време и енергия – старайте се да впечатлите колегите си по естествен начин, като бъдете себе си.

3. „Кога ще получа повишение?“

„А какво ще кажете първо да преминете през 90-дневния изпитателен срок?“, казва Рандал.

4. „Между другото, в петък трябва да си тръгвам по-рано.“

„Ако не сте споменали тази подробност, преди да ви наемат, и изведнъж спуснете бомбата, демонстрирате липса на уважение и комуникационни умения“, смята О'Донъл.

„Шефът ви очаква от вас да ходите на работа – при това с желание, – да присъствате, да сте подготвени и да искате да се учите.“

5. „Задръж за момент... само да довършва този HR формуляр.“

Има голяма вероятност на първия ден да ви задърпат в много различни посоки, казва Тейлър. Но преди всичко е важно да покажете на новия си шеф, че сте достъпни и на разположение въпреки разсейващите формалности.

„Това е важно първо впечатление, което не искате да пренебрегвате“, казва тя. „Компаниите невинаги са достатъчно организирани, що се отнася до наменаето на служители. Но не позволявайте това да ви пречи да сте на разположение на единствения човек, който има значение.“

6. „С кого трябва да се с приятеля и кого трябва да отбягвам?“

В подобен въпрос на практика принуждавате колегата си да се впуска в клюки – а те са истински професионален убиец, казва Рандал. Дрязгите между двама души в офиса са си изцяло тяхна работа и могат да са резултат от обстоятелства, за които не знаете.

„Запознайте се и поговорете с всеки служител в отдела си“, съветва Рандал. „Сами си направете изводите.“

7. „Не съм учил за това.“

Поддържайте позитивен тон на разговора, съветва О'Донъл. Работодателите не искат да чуват какво не можете – те очакват отворено съзнание и готовност да научите техния начин.

„Понякога е възможно да се изпуснете, защото хората искаме да можем да прилагаме знанията и уменията си и да мислим 'Затова ме наеха'“, обяснява тя. „Но ако не формулирате изказването си правилно, можете да прозвучите доста негативно и критично към организацията, която ви е дала шанс.“

8. „Какви са партитата по празниците? Получаваме ли бонуси, или храна, или нещо друго?“

„Вие сте храната“, казва Рандал. „Защо просто не изчакате да дойдат празниците и да видите сами. Между другото, какво ще направите, ако се приберете вкъщи с празни ръце?“

9. „Какво трябва да се прави тук, за да получи човек по-хубав служебен телефон?“

Ако служебният ви мобилен телефон не е последен писък на технологиите, вероятно и колегите ви не се радват на особен лукс в това отношение. Молбата за по-хубав можа да отблъсне някои хора и да ги накара да се чудят дали заслужавате повече.

„Научете се да се справяте с това, което ви е дадено. Ако в компанията има дефицит на технологии и стара мебелировка, не им позволявайте да влияят на работата ви, и дори не си помисляйте да ги използвате като оправдание“, казва Рандал.

10. „В това няма логика!“

В новата компания може да ви се наложи да се занимавате с неща, които не разбирате или с които не сте съгласни, но подобен подбор на думи ще остави впечатлението, че сте негативен човек – или по-лошо – пълен глупак.

„Потърсете обратна връзка, преди да изказвате прибързани предположения“, съветва О'Донъл. Вместо да заклеймявате дадена политика като нелогична или безсмислена, попитайте какви са причините и историята зад нея и се опитайте да погледнете през погледа на организацията.

11. „Предишният ми шеф беше глупак.“

Може би предишният ви работодател наистина е бил идиот, но негативните коментари и сравнения рядко са добре дошли, посочва Кариган. Освен това подобни изказвания могат сериозно да навредят на репутацията ви и на възприятието на околните за вас – вие изглеждате като глупак.

„Репутацията ви е вашата търговска марка. Добра или лоша, тя е изградена върху постоянство“, смята Кариган. „Ако бъде възприета негативно, ще ви бъде много трудно да я промените. Трябва да създадете и поддържате позитивна марка, която да бъде помнена с добро.“

12. „Скапан/а съм.“

Важно е да кипите от енергия, смята Тейлър. Особено през първите ви дни в офиса, когато отношението и работната ви етика са най-видими и гледани под микроскоп.

13. „Не, благодаря. Днес си нося обяд.“

Отказването на възможност за обяд и общуване с новите колеги или шефа изглежда грубо, дори наистина да сте си донесли обяд.

14. „Бих искал/а да ви поканя на църква в неделя.“

Никога не започвайте разговори за политика или религия в офиса. „Подобни дискусии са смятани за неподходящи на работното място“, казва Рандал. „Има опасност да отблъснете колегите си.“

15. „По мое мнение...“

Превърнете съвета „Питай, но не казвай“ в своя мантра, съветва О'Донъл. По-добре задръжте мнението си за себе си, освен ако изрично не ви го поискат.

16. „Какво ни се полага като служители на компанията?“

„Въпросите за глезотии са признак за егоизъм – неприятна черта“, казва Рандал.

17. „Работим ли, или безделничим?!“

Първо – тъпо.

Второ, колкото и примамлива да ви се струва идеята да се присъедините към останалите в техните шеги и закачки, не го правете.

„Между тях съществува една определена близост, на която вие все още нямате право“, казва О'Донъл.

„В началото може да се чувствате малко стегнати, но трябва да се държите учтиво и уважително и да докажете, че сте там, за да вършите чудесна работа.“

Източник: Business Insider

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ