Да печелим от добротата си?

Да печелим от добротата си?

Да печелим от добротата си?

„Не живеем в свят, където хората биват възнаграждавани за приноса си към обществото. Вместо това посланието е 'Допринасяйте за себе си и ще бъдете възнаградени. След това използвайте парите си в услуга на обществото'. Този процес е твърде бавен.“

Това са думите на Рива-Мелиса Тез в края на следната интересна статия за Medium. Тя казва, че човек си върши работата, печели пари от нея и след това има избора да използва парите – или времето си – за да върши добро. Но човек не получава директно пари или друг вид награда за добрините си.

Това е може би най-големият проблем на съвременния свят – твърде малко хора печелят от добротата си.

Казано иначе, липсва ни система, която да поощрява благодетелността.

В действителност функционираме в рамките на тотално противоположната система. Някои от най-умните хора в света в момента залагат на нестабилността, вместо да се трудят в името на нещо добро.

На енергийните и стоковите пазари спекулативните финансови операции карат истинския бизнес на осигуряване на правилните продукти на правилните хора да изглежда малък.

Вместо обаче да седим и да мрънкаме, нека заедно се опитаме да помислим. Можем ли да създадем система, която поощрява благодетелността? Ето няколко идеи, от които да започнем, но ако искаме да успеем, трябва и вие да се включите със свои...

1. Дарения от/за хора

Ами ако човек можеше да се възползва от данъчно облекчение за сума, която е платил на някого от името на благотворителна организация? Един богаташ трябва да може да финансира човек, който разполага с времето и енергията да върши добро. Представете си, че един зает изпълнителен директор плаща по $20 на час на безработно 21-годишно момиче, за да работи то в хранителна банка. Или пък че същият този директор плаща на кариерен консултант да учи жителите на най-близкия малък град как да пишат автобиографии и мотивационни писма.

2. „Uber” за платени самаряни

Трябва да има средно положение между доброволния и платения труд. Парите не са просто доход; те са и израз на уважение. Трябва да има начин човек да каже „С удоволствие бих отделил ден/седмица/месец за социално отговорен проект, който ще ми донесе еди-колко-си долара“. Много бих се зарадвал на система, която обединява социални проекти с усилията и ресурсите на спонсори и работници.

3. Дни на военната служба вместо едногодишна военна служба

В САЩ периодично се води дебат дали младите хора трябва задължително да служат в армията в продължение на година преди да започнат да градят кариера. Ами ако вместо това въведем дни на военната служба, разхвърляни през цялата кариера на човек, вместо една година в самото начало? Ами ако тези дни са финансирани на принципа peer-to-peer?

4. Микросубсидии за доброволци

Представете си, че фондацията на Бил и Мелинда Гейтс (или друга подобна институция) плащаше на хората да работят 5 или 10 часа допълнително всяка седмица в подкрепа на общественото благо? Или че всички тези страни взаимно си поставяха оценки? Аз вероятно бих дарявал повече на благотворителни каузи, получили висок рейтинг от такива доброволци, защото те знаят от първа ръка как функционират различните организации.

Някои от тези хрумвания може би вече са реалност, а други вероятно имат сериозни пропуски. Намерението ми обаче е да накарам вас да се замислите и заедно да подберем най-добрите предложения.

Ваш ред е!

Брус Касанофф, кариерен консултант и експерт по социални мрежи, за LinkedIn.com


   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ