Наръчник за преодоляване на загубата на работно място
Малко след финансовата криза от 2009 година икономистите Алън Крюгер (Princeton University) и Андреас Мюлер (University of Stockholm) провеждат изследване за това, как хората се справят със стреса от загубата на работното си място. Двамата откриват, че след 3-месечно търсене на нова позиция повечето участници започват да полагат драстично по-малко усилия.
Но както обяснява Меган МакАрдъл в книгата си The Up Side of Down: Why Failing is the Key to Success, причината за този резултат не е, че обектите на проучването са мързеливи или лишени от амбиция, нито пък че са се предали. Вместо това се оказва, че само след няколко седмици хората спират да търсят работа толкова усилено, защото самият процес на търсене е изключително неприятен и труден за понасяне – отказ след отказ. И колкото по-дълго продължава той, толкова по-тежък става.
Малко неща в живота са толкова съсипващи, колкото безработицата.
Германският Институт за изучаване на труда също е провел няколкогодишно изследване сред хиляди възрастни граждани, за да определи въздействието на различни житейски събития върху „субективното им благосъстояние“, или казано просто, върху общите им удовлетвореност и щастие. Проучването включвало 6 от най-важните събития в живота на човек – брак, раждане на дете, развод, смърт на брачен партньор, уволнение и безработица.
Учените откриват, че макар и щастието да се повлиява непосредствено след тези събития, след няколко години то възвръща предишното си ниво. Дори овдовелите участници се възстановявали от загубата след около 5 години.
Изключение обаче прави липсата на заетост. Когато е продължителна, тя е съпътствана и от трайна липса на щастие, и дори след 5 години на безработица хората са значително по-малко удовлетворени от времето, когато са имали работа. Този ефект обаче е по-ясно изразен при мъжете, отколкото при жените.
Но МакАрдъл има някои много мъдри съвети за преодоляване на потиснатостта и съхранение въпреки трайната неудовлетвореност на безработицата. „Бейзболистите грабват бухалката, защото им се налага“, казва тя. „Има списък с имената на всеки играч и когато дойде техен ред да удрят, те отиват. Имат система, която възлага решението на външен човек – това им дава свободата да се фокусират върху удара си.“
МакАрдъл обяснява, че можете да се справите с безработицата, като подходите към проблема обмислено и методологично, като бейзболист или търговец, който непрестанно се сблъсква с отказите, типични за спечелването на нови клиенти:
„Търсещите организации или търговски екипи привличат нови служители и клиенти през първите тежки седмици и подходът им е един и същ – имат система. 'Разбира се, че имат система', сигурно си мислите. 'Но каква е тя?' Това се опитвам да ви кажа: каква е системата не е най-важното. Най-важното е, че имат система. Независимо дали става въпрос за списък с бейзболисти, или бизнес контакти, най-доброто, което можете да направите, за да се изправите пред отхвърлянето, е просто да имате някакъв процес.“
С други думи, най-ефективният начин да се справите с неприятното усещане, което съпровожда търсенето на работа, е да се фокусирате върху самия процес, вместо върху очакваните от вас резултати. Точно така действат добрите търговски компании. Нужна ви е конкретна система или процес за провеждане на търсенето. И въпреки че всяка организация е различна, системите, към които всички прибягват, за да помогнат на служителите си да преодолеят валящите откази, имат някои общи характеристики.
Ако загубите работата си, не позволявайте на неприятните емоции да ви смажат. Ето една система, която може да ви бъде от полза:
Обаждайте се, вместо да чакате да ви се обадят. Поставете си за цел да създавате X на брой нови контакти всеки ден или да провеждате Y на брой разговори всяка седмица – нещо такова.
Документирайте усилията си. Уверете се, че можете да проследите контактите и хронологията на разговорите си. Мислете внимателно как да повишите техния брой.
Съставете си конкретен план. Фокусирайте се върху ключови думи и точки в посланието си, за да си гарантирате максимална полза от всеки разговор.
Обграждайте се с хора, които преминават през същите изпитания. Ще се нуждаете от емоционална подкрепа, а във вашата ситуация съчувствието и разбирането на околните са жизненоважни. Затова сформирайте група, споделяйте идеи и си подавайте ръка.
Дон Пепърс, писател, оратор и съосновател на Peppers & Rogers Group, за LinkedIn.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.