Не използвайте тези думи и изрази в професионални биографии!
Ако някога сте ходили на лов за апартамент или квартира, знаете, че определени думи носят съвсем различно значение: „уютен“ значи, че имотът е с размерите на пощенска марка; „семпъл“ може да е синоним за присъствието на обитатели от сивия опашат вид; „ремонтиран таван“ означава, че таванът по всяка вероятност ще падне върху вас.
По същия начин, определени думи и изрази изскачат и в автобиографиите, мотивационните писма и LinkedIn профилите и карат специалистите по управление на човешките ресурси да настръхват.
Най-общо, повечето от тези ужасяващи изразни средства са толкова неясни или жаргонни, че на практика не означават нищо. В най-добрия случай са признак, че се мъчите да уплътните CV-то си, защото нямате нищо смислено за казване, а в най-лошия – че в професионален план не сте постигнали нищо, за което си струва да говорите.
Следвайте старата мъдрост „Не говори, а покажи“ и заменете изтърканите фрази с активни думи и конкретни примери. Ето няколко примера:
1. „Отговорен/на съм за...“
Това е толкова шаблонен израз, когато описвате задълженията си на работното място – не разкрива нищо за реалните ви отговорности и оставя впечатлението, че сте вършили само минимума, който се е изисквал от вас. Заменете го с активни глаголи като „създавам“, „творя“, „постигам“, „усъвършенствам“ или „водя“.
2. Умения за решаване на проблеми
Да не би по цял ден да сте решавали кръстословици и да сте си играли с кубчето на Рубик? По-добре избройте постиженията, които демонстрират уменията ви да преодолявате проблемите.
3. Ориентиран към детаИлите
Една правописна грешка в резюмето ви (а такива правят дори най-добрите от нас) и на четящия му става ясно, че твърдението е невярно. Ако да сте ориентирани към детайлите е важна част от работата ви, приложете я на практика, отделяйки особено внимание на детайлите от CV-то си и по време на интервюто за работа.
4. Интелигентен
Да сте интелигентни и да казвате, че сте интелигентни са две коренно различни неща. Подобна самооценка в автобиографията ви кара да изглеждате себични и неприятни. (Същото важи и за „успешен“, „харесван“, „скромен“ и други.) Вместо това говорете за начина си на мислене или подхода си към проблеми, например „логически“, „количествен“ или „синтезирам“.
5. Проактивен
Това е една от онези модерни думи, които са били употребявани толкова често, че вече не носят никакъв смисъл. Какво всъщност се опитвате да кажете? Че умеете да се самонасочвате? Че забелязвате проблемите, преди да са възникнали? Докажете го с примери!
6. Екипен играч
Блуд-ка-во! Сякаш не сте могли да измислите нещо по-добро. „Нямам никакви конкретни постижения, ама съм екипен играч!“ Ако искате да изпратите посланието, че работите добре в група, отново, дайте примери!
7. Вманиачен
Независимо колко силна е страстта ви към работата, да казвате, че сте (или наистина да сте) вманиачени не е повод за гордост. „Страстен“ е по-подходящата алтернатива.
8. Стратегически мислител
Преди да оцапате CV-то си с нещо подобно, запитайте се как бихте го демонстрирали по време на интервю. Доста е трудно за доказване. Ако имате конкретен пример, по-добре използвайте него.
9. „Опит в работата с...“
Опитът е нещо, което ви се случва. Той е пасивен. Вместо това говорете за постижения.
10. Заплатата подлежи на договаряне.
Просто звучи отчаяно. Ако изрично не ви попитат за финансовите ви изисквания, избягвайте да давате такава информация поне до интервюто за работа. Тогава проучете въпроса и се подгответе с точна цифра. По принцип се подразбира, че възнагражденията подлежат на договаряне, така че е безсмислено да го пишете в автобиографията си.
В анкета на Career Builder, проведена сред ЧР специалисти и наемащи мениджъри, респондентите класират най-ефективните и най-изтърканите думи, срещани в резюметата. Първите имат обща черта – говорят за действеност.
Избягвайте клишетата, жаргоните и пасивните термини в полза на активните описания на действителните си постижения. Така CV-то и LinkedIn профилът ви определено ще се открояват.
Бърнард Мар, автор на бестселъри, оратор и водещ бизнес експерт, за LinkedIn.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.