Изкуствен интелект "чете" мисли и ги възпроизвежда директно в текст

Изкуствен интелект чете мисли и ги възпроизвежда директно в текст

Изкуствен интелект "чете" мисли и ги възпроизвежда директно в текст

Мисловният декодер - машина, която досега беше само в сферата на научната фантастика, се превръща в реалност. Технологични и научни екипи успяха да преведат мисли в текст, като използваха магнитно-резонансна томография /МРТ/ и изкуствен интелект, подобен на ChatGPT.

Така, за първи път учените са успели да реконструират мисли на непрекъсната реч от мозъчни записи, получени с помощта на функционален магнитно-резонансен томограф. Това сочи проучване, публикувано в сп. Nature Neuroscience. С проведения експеримент мислите на трима участници са били преведени в текст с помощта на декодер, базиран на изкуствен интелект, наречен "GPT-1". Това е първият път, когато непрекъснаа реч е възстановена директно, но не инвазивно, единствено въз основа на дейността на човешкия мозък.

Досега използваните методи са смущаващи - те включват използването на електроди, имплантирани в мозъка. Но тук учените са използвали МРТи GPT-1. Този модел на изкуствен интелект /AI/ успява да представи семантичното значението на речта в числа. На практика тримата участници прекарват по 16 часа в слушане на истории, докато лежат в скенер.

Изследователите обучиха своя модел на AI, за да определят кои думи и фрази са свързани с определени мозъчни модели. В края на фазата на обучение участниците които слушат истории, имат свои мисли и декодерът може да ги възпроизведе в текст. „Бяхме шокирани, че работи толкова добре. Работя върху него от 15 години, така че беше едновременно шокиращо и вълнуващо да го видя най-накрая да работи“, каза д-р Александър Хът, невролог, пред The ​​Guardian. Той ръководи работата в Тексаския университет в Остин (САЩ).

Разшифровката на мислите се различаваха от това, което чуват участниците. Изречението в един от записите „Все още нямам шофьорска книжка“ се появява, според възпроизвеждането на мислите, като: „Тя дори още не е започнала да се учи да шофира“. „Не получаваме точните думи, които някой е чул или казал, това е една и съща мисъл, но изразена с различни думи“, казва студентът Джери Танг, член на изследователския екип, в интервю за Vice.

„Целта на езиковото декодиране е да се записват мозъчните дейности на потребителя и да се предвидят думите, които е чул, изговорил или си е представил“, добавя той. Тази технология може в крайна сметка да помогне на хора, които са загубили способността да говорят след инсулт. С този инструмент те ще могат отново да комуникират с външния свят, въпреки че засега магнитно-резонансната томография е много обемиста и стационарна. Учените също така предупреждават срещу злонамерена употреба. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ