Китай въвежда изкуствен интелект в икономиката, но с контрол на безопасността

Китай въвежда изкуствен интелект в икономиката, но с контрол на безопасността

Китай ще продължи да оказва силна подкрепа на изкуствения интелект (ИИ) като стратегическа нововъзникваща индустрия, заяви на пресконференция в петък министърът на науката и технологиите Уан Джъган, пердаде Радио Китай.

По думите му, нашумения напоследък чатбот ChatGPT показва, че изкуственият интелект наистина е постигнал напредък в разбирането и обработката на естествен език, но въпросът е „как да се справим с него етично и как да насърчим развитието, като същевременно вземем предвид двойствената природа, която могат да имат научните и технологичните постижения“.

Чън Дзячан, ръководител на Отдела за високи технологии в министерството посочи, че изкуственият интелект все повече се превръща във важна движеща сила за технологични иновации, индустриална модернизация и подобряване на производителността. Той добави, че диалогът човек-компютър, основан на разбирането на естествения език, е важна посока за развитието на изкуствения интелект.

В бъдеще китайското правителство ще продължи да предлага силна подкрепа за развитието на изкуствения интелект чрез серия от конкретни мерки. Дълбоката интеграция на изкуствения интелект в повече сфери на икономиката и обществото също ще бъдат насърчавани в опит за по-добро овладяване на технологията в основните сценарии на приложение и балансирано развитие на пазара, каза още Чън Дзячан.

Същевременно, за да се избегнат негативите от тази технология, правителството ще работи създаването на безопасна и контролируема система за управление на изкуствения интелект, според министерството. От години Китай поставя значителен акцент върху развитието на изкуствения интелект. През 2017 г. правителството формулира план за развитие на изкуствен интелект от следващо поколение, а в последните две години бяха формулирани принципи за управление на изкуствен интелект от ново поколение и етичен кодекс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ