Китайските AI фирми сформират съюзи, за да изградят вътрешна екосистема на фона на санкциите на САЩ

Китайските AI фирми сформират съюзи, за да изградят вътрешна екосистема на фона на санкциите на САЩ

Китайските компании за изкуствен интелект обявиха два нови индустриални съюза, целящи да развият вътрешна екосистема и да намалят зависимостта от чуждестранни технологии, докато се стремят да се справят с ограниченията на САЩ за износ на чипове на Nvidia от висок клас, предаде Ройтерс.

Съобщенията бяха насрочени така, че да съвпаднат с тридневната Световна конференция за изкуствен интелект в Шанхай, която приключва днес.

На конференцията бяха представени и множество нови продукти, като например система за изчисления с изкуствен интелект от Huawei, която експертите смятат за конкурент на най-модерното предложение на Nvidia, както потребителски продукти, като например няколко вида цифрови очила с изкуствен интелект.

„Алиансът за иновации в екосистемата модел-чип“ обединява китайски разработчици на големи езикови модели (LLM) и производители на чипове с изкуствен интелект.

„Това е иновативна екосистема, която свързва цялата технологична верига от чипове до модели и инфраструктура“, каза Джао Лидон, главен изпълнителен директор на Enflame, един от участващите производители на чипове.

Други производители на графични процесори (GPU) в алианса включват Huawei, Biren и Moore Threads, които бяха засегнати от санкциите на САЩ, пречещи им да купуват съвременни технологии, произведени с американско ноу-хау. Алиансът беше обявен от StepFun – разработчик на LLM.

Вторият алианс – “Комитетът по изкуствен интелект към Шанхайската търговска камара“, има за цел да „насърчи дълбоката интеграция на технологиите за изкуствен интелект и индустриалната трансформация“.

Сред участниците са SenseTime, също санкционирана от САЩ компания, която се  преориентира от технология за разпознаване на лица към LLM. Други са StepFun и друг разработчик на LLM – MiniMax, както и производителите на чипове Metax и Iluvatar CoreX.

Един от най-обсъжданите продукти на конференцията беше CloudMatrix 384 на Huawei, който включва 384 от най-новите 910C чипове и превъзхожда GB200 NVL72 на Nvidia по някои показатели, според американската изследователска фирма SemiAnalysis.

Възможностите на Huawei за системен дизайн означават, че компанията е в състояние да използва повече чипове и иновации на системно ниво, за да компенсира по-слабата производителност на отделните чипове, съобщи SemiAnalysis.

Други събития включваха представянето на Tencent на модел с отворен код Hunyuan3D World Model 1.0, който според компанията позволява на потребителите да генерират интерактивни 3D среди чрез текстови или графични подкани.

Baidu обяви това, което нарече технология за „цифров човек“ от следващо поколение, която помага на бизнеса да създава виртуални стриймъри на живо. Тя включва „технология за клониране“, която може да възпроизведе гласа, тона и езика на тялото на човек само от 10 минути примерни кадри.

Alibaba беше сред компаниите, представили AI очила. Очилата Quark AI се захранват от модела Qwen AI и се очаква да бъдат пуснати на пазара в Китай до края на 2025 г. Те ще позволят на потребителите да имат достъп до картографската услуга на технологичния гигант за лесна навигация и да използват Alipay чрез сканиране на QR кодове с гласови команди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ