В Китай има бум на необичаен бизнес – ремонт на забранени за внос AI чипове на Nvidia

В Китай се наблюдава рязък ръст на търсенето за бизнес, който на теория не би трябвало да съществува: ремонт на AI чипове от висок клас на Nvidia, чийто износ е забранен от САЩ, пише Ройтерс.
Около дузина бутикови компании вече предлагат ремонтни услуги. Две такива фирми в технологичния център Шънджън, които твърдят, че поправят предимно графичните процесори (GPU) на Nvidia H100, които по някакъв начин са стигнали до страната, както и графичните процесори A100 и редица други чипове.
Още преди да бъде пуснат на пазара, H100 беше забранен за продажба в Китай през септември 2022 г. от американските власти, желаещи да ограничат китайското технологично развитие, особено при постиженията, които военните биха могли да използват. Неговият предшественик – A100, също стана обект на забрана по същото време, след като беше на пазара повече от две години.
„Има наистина значително търсене на ремонти“, каза съсобственик на фирма, която ремонтира геймърските графични процесори на Nvidia от 15 години и започва да работи по AI чипове в края на 2024 г.
Бизнесът върви толкова добре, че собствениците са създали нова компания, която да обработва тези поръчки, и която сега ремонтира до 500 AI чипа на Nvidia на месец.
Бързият растеж на ремонтната индустрия от края на миналата година подкрепя виждането, че е имало значителен обем контрабанда на чипове на Nvidia в Китай. Търговете показват, че правителството и военните са закупили забранените AI чипове на американската фирма.
Загрижеността относно мащабната контрабанда на висок клас продукти на Nvidia в Китай накара законодатели както от Републиканската, така и от Демократическата партия на САЩ да внесат законопроекти, които биха изисквали проследяване на чиповете, така че местоположението им да може да бъде проверено след продажбата им. Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп също подкрепи идеята тази седмица.
Процъфтяващата индустрия за ремонти също така подчертава как усъвършенстваните графични процесори на Nvidia продължават да бъдат търсени, макар и по-малко мощни, продукти на китайския технологичен гигант Huawei.
Nvidia не може законно да предоставя ремонтни или заместващи артикули за подложените на ограничения продукти в Китай. За разлика от това, източниците казват, че ако графичен процесор на Nvidia в друга държава има дефект и е в гаранция, която обикновено е три години, компанията обикновено го заменя.
Говорител на Nvidia заяви, че само компанията и оторизираните партньори „са в състояние да предоставят услугите и поддръжката, от които клиентите се нуждаят“.
Търсенето на ремонти няма изгледи да намалее
Nvidia наскоро получи разрешение да възобнови продажбите на своя AI чипс H20, който е специално разработен за Китай, за да отговаря на ограниченията на САЩ. Преминаването към H20 обаче не е непременно лесен или добър вариант за китайските компании.
Цената е проблем, тъй като един H20 сървър с осем графични процесора вътре вероятно ще струва повече от 1 милион юана (139 400 долара), казват източници от индустрията. Чиповете H20, които имат увеличена пропускателна способност на паметта, са специално проектирани за работа с AI, но фирмите, занимаващи се с обучението на големи езикови модели, вероятно биха предпочели чиповете H100, които са по-подходящи за тази задача.
Източници от индустрията твърдят, че някои от графичните процесори H100 и A100 в Китай обработват данни денонощно от години, което води до увеличаване на процента на повреди. В зависимост от това колко често се използва графичният процесор и колко често се поддържа, графичният процесор на Nvidia обикновено издържа от две до пет години, преди да се нуждае от ремонт, твърдят те.
Според първия източник, неговата компания таксува между 10 000 и 20 000 юана (от 1400 до 2800 долара) за ремонт на графичен процесор, в зависимост от сложността на проблема.
Търговците на чипове в Китай казват, че търсенето от страна на клиентите се насочва към най-висококачествените чипове B200, които Nvidia започна да доставя в други страни в по-големи количества тази година.
Според тях сървър с осем графични процесора B200 струва над 3 милиона юана в Китай.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.