Над 1400 робота чистят от пясък слънчевата електроцентрала Noor Abu Dhabi
Повече от 1400 робота почистват пясъка от една от най-големите слънчеви електроцентрали в света Noor Abu Dhabi, която се намира в пустинята в североизточната част на емирството Абу Даби в ОАЕ. Това съобщи Абдула Ал Каюми, главен изпълнителен директор на Sweihan PV Power Company, която притежава и управлява централата.
„ Noor Abu Dhabi беше най-голямата фотоволтаична централа, построена на един етап и по един договор“, каза той пред журналисти. „Съоръжението се намира в стратегически важния град Сувайхан. Ако погледнете топлинната карта на ОАЕ, Сувайхан е в район с високи нива на слънчево излъчване, което го прави най-подходящ за подобни инвестиции“, каза главният изпълнителен директор на Sweihan PV Power Company. „Когато започнахме да планираме проекта, замърсяването на слънчевите панели беше един от най-големите проблеми при използването на такава технология в средата на пустинята“, разказа Ал Каюми.
Той уточни, че това се дължи на типичните за този регион пясъчни бури и липсата на достатъчно вода, което означава, че почистването на слънчевите панели с вода не би било икономически изгодно. "Ето защо въведохме система за химическо чистене. Имаме повече от 1400 роботизирани системи, които почистват 3,3 милиона панела два пъти на ден", добави изпълнителният директор на Sweihan PV Power Company. Както се казва в презентацията на съоръжението, слънчевите панели се почистват от 1430 робота. „Ако изчислите разстоянието, което един почистващ робот изминава всеки ден, за да почисти 3 милиона панела, то излиза приблизително 1600 км“, добави ал-Каюми.
Според главния изпълнителен директор на Sweihan PV Power Company слънчевата станция Noor Abu Dhabi е построена в рекордно кратки срокове и без надхвърляне на бюджета, който възлиза на $872 млн. Изграждането й е започнало през август 2017 г., а съоръжението е пуснато в търговска експлоатация през април 2019 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.