САЩ са предупредили Китай за актуализиране на правилата за ограничение на износа на чипове

САЩ са предупредили Китай за актуализиране на правилата за ограничение на износа на чипове

САЩ са предупредили Китай за актуализиране на правилата за ограничение на износа на чипове

Администрацията на Джо Байдън е предупредила  Пекин за плановете си да актуализира правилата, които ограничават доставките на чипове, използвани за технологии с изкуствен интелект, и инструменти за производство на чипове в Китай в началото на октомври, заяви американски служител, цитиран от Ройтерс.

Министерството на търговията, което наблюдава контрола върху износа, работи върху актуализация на ограниченията за износ, публикувани за първи път миналата година. Актуализацията има за цел да ограничи достъпа до повече инструменти за производство на чипове в съответствие с новите нидерландски и японски правила, както и да затвори някои вратички в ограниченията за износ на чипове с изкуствен интелект, казаха други източници.

„КНР очаква актуализация около една година от годишнината въз основа на разговори с представители на администрацията“, каза американският служител, използвайки съкращението за Китайската народна република. Оригиналните правила бяха публикувани на 7 октомври 2022 г.

Американски служители са предоставили информацията на китайски колеги през последните седмици, добави той. Той е отказал да разкрие подробности за конкретните разговори.

Даването на предварително предупреждение относно правилата е част от по-широк опит на администрацията на Байдън за стабилизиране на отношенията с Пекин.

Администрацията на Байдън изпрати редица високопоставени служители в Китай, включително министъра на търговията Джина Раймондо през август. Освен това съветникът по националната сигурност Джейк Съливан проведе разговори с китайския външен министър Ван И през септември.

Ограниченията, публикувани миналия октомври, се стремят да предотвратят използването на американска технология за укрепване на китайската армия чрез прекъсване на достъпа й до ИИ чипове от висок клас и ограничаване на способността й да внася най-сложните инструменти за производство на чипове от Съединените щати.

Министерството на търговията е отказало коментар, докато говорител на китайското посолство във Вашингтон  е казал на Ройтерс, че „няма какво да предложи“, когато е бил помолен за коментар относно предупреждението.

„Китай твърдо се противопоставя на прекомерното разтягане на концепцията за национална сигурност от страна на САЩ и злоупотребата с мерките за контрол на износа с цел безразсъдно подкопаване на китайските предприятия“, каза говорителят Лю Пенгу.

Министърът на финансите Джанет Йелън също отправи предупреждение към китайските служители през юли относно ограниченията върху инвестициите на САЩ в Китай, публикувани през август.

Администрацията на Байдън се надява да осигури присъствието на китайския президент Си Дзинпин на срещата на високо равнище на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско през ноември, усилие, което също повлия на момента на публикуване на предстоящите правила за износ.

Длъжностни лица се опитаха да избегнат публикуването им непосредствено преди срещата на върха, което смятаха за потенциално застрашаващо присъствието на Си, твърдят източници. Всички правила, които не са готови за публикуване до началото на октомври, вероятно ще бъдат задържани до след срещата на върха, за да се избегне антагонизирането на Китай, отбелязват те.

Байдън и Си не са се срещали лично от срещата на върха на Г-20 на индонезийския курортен остров Бали през ноември миналата година, след като Си пренебрегна срещата на Г-20 в Индия миналия месец.

Съединените щати, Нидерландия и Япония, които заедно контролират най-доброто оборудване за производство на чипове в света, се съгласиха да координират усилията си по-рано тази година.

Предстоящите правила на САЩ може да засегнат ASML - водещ световен производител на оборудване за чипове и най-голямата компания в Нидерландия, тъй като неговите системи съдържат части и компоненти от САЩ. Говорител на ASML е отказал коментар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ