Смартфонът на бъдещето: По-малко слушалка, футуристични иновации и двойна доза AI
Всемогъщият смартфон е изправен пред сериозно изпитание - поне от гледна точка на продажбите. По време на празничния сезон през 2022 г. доставките на смартфони са намалели с повече от 18% спрямо същия период на предходната година. Като цяло миналата година е била с най-ниската годишна стойност на доставките от 2013 г. насам, а тенденцията продължава и през тази според данните за първото тримесечие. Според изследователската компания IDC това се дължи на "значително намаленото потребителско търсене, инфлацията и икономическата несигурност".
Достатъчно е да погледнем сметката си за храна, за да усетим този натиск, но ако оставим макроикономиката настрана, самият смартфон вероятно заслужава част от вината (или пък заслугата) за намаляващия ни интерес към него. Смартфоните всъщност са невероятни устройства. Преди около 10 години никой не можеше да си представи колко много ще се развият смартфоните за едно десетилетие. Технологията на смартфоните обаче се е ускорила толкова много, че първите смартфони вече изглеждат примитивни. Съвременните смартфони вече са предпочитаната платформа за достъп до информация. Преди години използвахме безброй устройства, за да проверяваме времето, да правим снимки, да четем електронна поща или да слушаме музика. Днес обаче намираме всичко на смартфона си.
Ето защо сме толкова пристрастени към тях и защо на толкова много места по света повечето хора имат такива. Вече дори не е необходимо да похарчите хиляда долара, за да получите първокласен телефон. Използвали ли сте напоследък телефон за 300 или 400 долара? Те са адски добри. Освен това телефоните стават все по-ремонтируеми; защо да си купувате нов, когато можете просто да смените по-добра батерия? Пазарът на употребявани или обновени телефони също се разраства.
И така, какво е бъдещето на самия телефон в тази ера на забавяне на продажбите?
Зареждане по въздуха: Кажете сбогом на кабелните зарядни устройства
Нека си признаем: животът на батерията на средния смартфон е скромен. Дори да имате телефон от висок клас като Galaxy S22 Ultra с огромна батерия с капацитет 5000 mAh, в най-добрия случай ще можете да го използвате само около два дни. След като устройството се изтощи, трябва или да го включите към електрическата мрежа, или да го поставите върху подложка за безжично зареждане, ако телефонът ви я поддържа.
Представете си, че батерията ви е изтощена и нямате зарядно устройство със себе си. След няколко години това няма да е проблем, тъй като се очаква следващите интелигентни устройства да могат да се зареждат безжично по въздуха. Това няма да е като сегашното безжично зареждане: може да се използват радиовълни, което ще е и по-благоприятно за околната среда.
В бъдеще нещата може да са съвсем различни. Има някои слухове, че Илон Мъск може би планира да пусне на пазара смартфон, наречен Tesla Model Pi . Малкото, което може да се открие в интернет, са предимно спекулации, но очертават картина на флагманско устройство, чиято батерия може да се зарежда със слънчева енергия. Според други слухове, Мъск възнамерява телефонът да има дълбока интеграция с автомобилите Tesla, но не се знае кога ще бъде пуснат на пазара.
Миналата година Motorola разкри своето решение за зареждане въздух-въздух, което може да захранва телефони, разположени на разстояние до един метър от предавателя за зареждане. Xiaomi показа подобно решение, наречено Mi Air Charge, което има радиус от няколко метра. Тази идея звучи добре, но нека направим още една стъпка напред.
Представете си едно бъдеще, в което тези предаватели са много по-мощни и могат да зареждат устройства по въздуха на големи разстояния. Те биха могли да бъдат разположени в различни държави, точно както днес кулите за мобилни телефони, и постоянно да зареждат смартфона ви от разстояние, като се грижат никога да не свършва батерията му. Тези предаватели за зареждане ще бъдат толкова мощни, че ще поддържат батерията на смартфона ви на 100 процента през цялото време. Никога повече няма да ви се налага да се притеснявате за живота на батерията и ще се отървете завинаги от досадните кабели за зареждане. Технологията няма да се отнася само за смартфоните. Тя ще зарежда постоянно всички ваши джаджи - от Chromebook до смарт часовници. Тя би могла да зарежда дори електрическия ви автомобил, който вероятно всички ще караме в бъдеще.
6G технология: Изтегляйте филми за секунди
6G, както подсказва името, е шестото поколение мобилна свързаност. Въпреки че 5G все още не е налична на всички територии, Редица компании като Nokia и Samsung (последната заедно с Калифорнийския университет) вече тестват ранни версии на 6G модеми. Те биха могли да предложат скорости на изтегляне 50 пъти по-високи от 5G, което вече е способно на многогигабитови скорости.
6G е значително техническо предизвикателство, тъй като ще е необходимо да се разшири спектърът до 3 000 GHz (3THz или 3 терахерца), както и да се изградят нови антени и друга инфраструктура. Неотдавна група китайски изследователи успя да изпрати 1 TB данни за една секунда на разстояние 1 km. Това е около 8000 Mbps или 8 Gbps. Училището по космическо инженерство "Синхуа" в Пекин успя да излъчи едновременно повече от 10 000 видеоклипа с висока разделителна способност. Следователно изглежда, че Китай заема водеща позиция в този вид технологии: повече от 40 % от патентите в тази област идват от тази страна.
Какво обаче ще означава появата на 6G за живота ни от практическа гледна точка?
Много по-бързо сърфиране в интернет, още по-ниска латентност, възможност за сваляне на филм за секунди, по-голяма енергийна ефективност, истински поглъщаща добавена реалност (включително холографски комуникации и взаимосвързан, автоматизиран изкуствен интелект). Технологията 6G, която се очаква да стане достъпна в устройствата около 2030 г., ще има възможност да се свързва с много по-сложни устройства, като например автономни автомобили, летящи превозни средства и дронове и др.
Ще станат ли масови сгъваемите телефони?
Сгъваемите телефони могат да променят начина, по който се консумира съдържание. Тези устройства могат да се променят в различен размер, за да изпълняват определена задача. Когато са разгънати, те могат да се превърнат от малък смартфон в устройство тип таблет. Следователно смартфоните и таблетите могат да се слеят в универсално устройство.
За пореден път Samsung е водеща компания, като 9 от 10 продадени досега сгъваеми телефона носят марката на фирмата. Samsung Galaxy Z Flip 3 е предпочитаният сгъваем телефон с 52% пазарен дял. Други марки като Huawei, Honor, Oppo също работят от дълго време върху разработването на свои сгъваеми телефони, а според слуховете сгъваемият iPhone не е далеч. Понастоящем обаче сгъваемите телефони все още са твърде скъпи, за да се конкурират с "нормалните" смартфони, и ще трябва да изчакаме още няколко години, за да падне цената на сгъваемите телефони. Очаква се до 2030 г. сгъваемите телефони да съставляват почти 10% от всички продажби на смартфони.
Тъй като технологията става все по-надеждна, а цените в крайна сметка се понижават поради конкуренцията, сгъваемите телефони вероятно ще започнат да изглеждат много по-примамливи за клиентите. Очаквайте прословутият "шев" в средата на екрана бавно да изчезне с годините, заменен от по-практични дизайни, които да отговарят по-добре на вашите нужди. Очаквайте и по-малко обемисти модели, които трудно се побират в джоба ви.
Истинската иновация е в дисплея
Когато се замислим за следващия технологичен пробив в това отношение, която ще се случи след десетилетия, си представяме не просто сгъваеми, а разтегателни телефони. Вместо да разгъвате телефона за повече екранна площ, както е при Z Fold 3 например, ще го разтягате, за да увеличите размера му - нещо като интерактивна гумена лента. Всичко, което трябва да направите, е да издърпате телефона от два от ъглите му по диагонал.
Този тип дизайн би ви позволил бързо да увеличите размера на устройството, когато гледате видеоклипове, и да го намалите, за да се побере в джоба ви. За да работи, по-голямата част от компонентите ще трябва да са разтегливи, а не само дисплеят. Очевидно е, че ще има ограничение за това докъде може да се разтяга устройството. Ако тази граница е 50 % от размера на телефона например, това би означавало, че можете да превърнете 6-инчов дисплей в 9-инчов.
Вече се работи в областта на разтегателните дисплеи, но сме далеч от това напълно разтегателните телефони да станат реалност. През 2017 г. Samsung обяви прототип на разтеглив дисплей, който може да се вдлъбне до 12 мм, без да се повреди - показан на изображението по-горе. Този дисплей просто отскача обратно до първоначалната си плоска форма - подобно на батут - така че това не е точно това, което имаме предвид за бъдещето. Миналата година компанията показа и нова версия на този дисплей, която може да се разтяга и да се променя, за да осигури по-завладяващо съдържание на дисплея.
По-умен изкуствен интелект
Изкуственият интелект ще стане още по-мощен през следващите 10 години и ще играе много важна роля в живота ни. Ако изкуственият интелект вече е ключова функция в настоящите смартфони в области като гласови асистенти, фотография, разширена реалност или превод на езици в реално време, то бъдещите устройства ще бъдат още по-интелигентни.
Изкуственият интелект на бъдещето ще може да взема по-сложни и подобни на човешките решения. Той би могъл да бъде център на набор от интелигентни устройства, като например за развлечение, свързани автомобили или автоматизация на дома, като може да прави резервации за ресторанти вместо вас, да препоръчва нови преживявания, да чете приказка на децата преди лягане, да управлява графика ви и да организира покупките ви.
В недалечно бъдеще изкуственият интелект ще може дори да разбира нашите емоции. Huawei вече работи върху това. Вашето устройство би могло да действа като психолог: то ще ви развесели, ако сте тъжни, и ще ви посъветва, ако се чувствате претоварени. То дори би могло да се превърне във ваш приятел или довереник.
Хамелеон в дланта ви
Телефоните се предлагат в различни цветове и изборът на най-приятният често може да е труден. Черното, сребърното и бялото придават по-класическо излъчване, но също така са скучни. Червените, зелените или лилавите разцветки изпъкват повече, но могат да придадат на устройствата играчка, по-малко професионален вид. Със смартфоните на бъдещето може би вече няма да ви се налага да избирате.
Представете си телефон с напълно прозрачен гръб, изработен от материал, подобен на стъкло, който напълно поглъща светлината. В устройството ще има една или повече LED светлини, чийто цвят ще можете да променяте в настройките на телефона. Когато изберете оранжев цвят, целият заден капак ще абсорбира напълно цвета на светлината и ще изглежда по същия начин, почти като нарисуван.
Тази технология би ви позволила да превключвате между различни цветове толкова често, колкото желаете. Функцията би могла да има и режим за автоматична промяна на цвета на дневна база. С няколко LED светлини вътре, разположени правилно, бихте могли да създадете и градиентни цветове. Този нов материал, наподобяващ стъкло (както и дисплеят), ще бъде и практически нечуплив, така че няма да се притеснявате, че ще се счупи, ако изпуснете телефона си. За разлика от съвременните стъклени телефони, той ще бъде устойчив и на пръстови отпечатъци.
Вече се работи в тази област, въпреки че все още сме далеч от превръщането му в реалност. През 2020 г. OnePlus обяви концептуалния телефон 8T, който разполага с променящ цвета си заден панел. Той използва това, което OnePlus нарича "Електронен цвят, материал и покритие" или накратко ECMF, което позволява на задния панел на телефона да се променя в зависимост от определени обстоятелства.
Миналата година vivo също показа свой телефон с променящ се цвят, а компания на име Infinix разкри променящ се в цвят гръб от изкуствена кожа за телефони. Дори BMW ни даде възможност да зърнем на CES 2022 своя автомобил iX M60, който има електрофоретична "боя", която променя цветовете си за миг.
Ще има ли изобщо смартфони в бъдеще?
Смартфоните на бъдещето може изобщо да не са смартфони. Тези устройства може да придобият съвсем нов форм-фактор, който ще ни позволи да изпълняваме същите задачи, които смартфоните изпълняват днес - и дори повече.
Очаква ли ни бъдеще, в което смартфоните в сегашната им форма ще бъдат заменени от нещо, което прилича на обикновени очила. Да, вече сме виждали устройства като Google Glass, които се провалиха с гръм и трясък, но продуктът, който можем да получим след някоя и друга година, надхвърля любителския проект на Google. Той е нещо като Google Glass на стероиди.
Една възможна версия на футуристичните очила ще ви позволява да провеждате и приемате разговори. Когато някой ви звънне, ще виждате името/образа му пред очите си. Когато отговорите на обаждането, веднага ще чуете обаждащия се, без да се налага да използвате слушалки. Очилата ще използват технология за костна проводимост или нещо още по-технологично. Освен това те ще могат да възпроизвеждат музика, да предлагат навигация и да четат получените имейли и съобщения. Всички тези неща биха могли да се показват пред очите ви с помощта на технологията AR.
Разбира се, очилата ще разполагат с камера. Когато искате да направите снимка, пред очите ви ще се появи рамка, която ще показва какво точно ще заснеме камерата. Благодарение на технологията AR очилата ще прожектират екран/изображение пред вас, което ще ви позволи да гледате любимите си предавания, да играете игри, да виждате изображенията, които сте заснели с камерата, и да сърфирате в интернет. Това означава, че няма да ви се налага да купувате специален телевизор, което ще ви спести пари, както и място в дома ви.
Всичко това звучи като научна фантастика, но, може би в бъдеще това ще стане реалност. В края на краищата, вече се работи в тази област. През 2017 г. Илон Мъск основа компания, наречена Neuralink, която работи в областта на технологията "невронна дантела". Идеята е да се имплантират миниатюрни електроди в човешкия мозък, които да му позволят да комуникира директно с машините. Технологията би позволила също така да качвате и сваляте мислите си - съвсем сериозно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.