Старото дъно на компютъра ви може да се окаже златна находка - буквално

Старото дъно на компютъра ви може да се окаже златна находка - буквално

Старото дъно на компютъра ви може да се окаже златна находка - буквално

Рециклирането на предишни метали от електронни отпадъци е много скъпо и в голям мащаб често изисква огромни количества енергия и много скъпи машини за ефективно рециклиране. Учените обаче са открили хранителен вторичен продукт - суроватъчен протеин, който е в състояние да извлича злато от електронни отпадъци, което прави процеса на рециклиране значително по-ефективен, отколкото досега. Благодарение на този вторичен продукт енергийните разходи за целия процес на рециклиране могат да бъдат 50 пъти по-ниски от стойността на златото, извлечено от електронните компоненти. Екипът е установил, че с помощта на този метод може да извлече около 450 mg злато от 20 дънни платки.

Този вълшебен органичен материал е под формата на суроватъчни протеини, страничен продукт на млечните продукти. Ученият Рафаеле Меценга от Департамента по здравни науки и технологии на Федералния технологичен институт в Цюрих открива, че органична гъба, направена от суроватъчни протеини, е изключително добра за извличане на метали от електронни компоненти. За да направят тази гъба, учените денатурират суроватъчните протеини под киселинна баня и високи температури, така че веществото да се превърне в гел. След това учените изсушават гела, създавайки гъба от фибрилите на суроватъчния протеин.

Но преди гъбата да бъде използвана, електронните отпадъци трябва да бъдат подготвени, за да може тя да свърши своята работа. Първо, електронните отпадъци се разтварят в киселинна баня, за да се йонизират металите; след това гъбата се поставя в разтвора на металните йони. След като попаднат във ваната, йонизираните метали се прикрепят към протеиновата гъба, подобно на магнит, който събира метални стружки. Меценга и неговият екип от учени откриват, че повечето метални йони могат да се прикрепят към гъбата, но златните йони го правят много по-ефективно.

Накрая, за да се извлекат благородните метали от гъбата, протеиновата гъба се нагрява до температура, при която златните йони се превръщат в люспи и могат лесно да се отделят от гъбата. По време на тестовете Меценга и неговият екип установяват, че могат да извлекат около 450 mg злато от 20 дънни платки, използвайки този метод. Цялото злато е претопено в златен къс, състоящ се от 91 % злато и 9 % мед, което съответства на 22 карата.

Протеиновата гъба на Меценга има голям потенциал. Както вече беше посочено, изчисленията на учените разкриват, че разходите за набавяне на изходните материали и енергийните разходи за целия процес на извличане са 50 пъти по-ниски от стойността на златото, което може да бъде извлечено. Ако бъде масово разпространена, тази техника би трябвало да намали значително енергийните нужди на заводите за рециклиране поради органичния характер на процеса на извличане.

Това изобретение може да промени коренно начина на обработка на компютърните отпадъци, поне на тези, които са богати на злато. Електронните отпадъци бързо се превръщат в една от най-големите неизползвани индустрии за печелене на пари в света. В момента стартиращи компании за електронни отпадъци печелят по 85 000 долара на ден от рециклирането на злато и мед от електронни отпадъци. Тъй като тази индустрия се разраства през следващите няколко десетилетия, рециклиращите фирми ще искат по-ефективни начини за обработка на електронните отпадъци.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ