Стойността на европейската технологична индустрия се е свила с над 400 млрд. долара през 2022 г.

Стойността на европейската технологична индустрия се е свила с над 400 млрд. долара през 2022 г.

Стойността на европейската технологична индустрия се е свила с над 400 млрд. долара през 2022 г.

Стойността на европейската технологична индустрия се е сринала с над 400 млрд. долара тази година, сочат изчисления на фирмата за рисков капитал Atomico, цитирани от Си Ен Би Си.

Общата стойност на всички публични и частни европейски технологични фирми е спаднала до 2,7 трилиона долара от пика от 3,1 трилиона долара в края на 2021 г., посочи Atomico в своя годишен доклад „Състоянието на европейските технологии“, публикуван днес.

Тези резултати са отражение на тежката година за технологичния сектор. Доскоро летящите в небесата пазарни оценки на технологичните компании бяха подложени на натиск от редица глобални фактори, включително нахлуването на Русия в Украйна и по-строгата парична политика на централните банки.

Федералният резерв и други централни банки повишават лихвите и обръщат стимулите от времето на пандемията, за да предотвратят рязко нарастващата инфлация. Това накара инвеститорите да преоценят позициите си спрямо записващите загуби технологични компании, чиито стойности обикновено се основават на очакванията за бъдещи парични потоци.

„Годината беше тежка– война в Украйна, инфлация, повишения на лихвените проценти, геополитическо напрежение на целия континент“, каза пред Си Ен Би Си Том Уемайер, партньор в Atomico,„Това е най-предизвикателната макроикономическа среда след световната финансова криза.“

В Европа някои компании отбелязаха рязък спад на пазарните си оценки. Пазарната стойност на шведската финтех група Klarna падна със 85% от 45,6 млрд. долара на 6,7 млрд. долара. Междувременно акциите на услугата за стрийминг на музика Spotify поевтиняха с над 60% през последната година.

Цялостното финансиране с рисков капитал на европейски стартиращи компании се очаква да спадне до 85 млрд. долара тази година, според доклада на Atomico, който се основава на количествени данни и проучвания в 41 страни. Това е с 18% по-малко от над 100-те млрд. долара, събрани от европейски стартиращи фирми през 2021 г.

Това обаче е втората най-голяма сума, инвестирана в европейската технологична екосистема до момента, казват от Atomico. Европейските технологични инвестиции разбиха рекорди миналата година, тъй като участието на инвеститори от САЩ достигна нови висоти.

Тази година тенденцията се обърна, като чуждестранните инвеститори до голяма степен се оттеглиха. Броят на активните инвеститори в САЩ в „мега рундове“ за финансиране от 100 милиона долара или повече е намалял с 22% спрямо миналата година.

„Това е по-малко ликвидна среда за финансиране“, каза Уемайер. „Преминахме от период през 2021 г., когато капиталът беше изобилен и евтин, до период, в който е по-трудно да се набере капитал и период, в който цената на капитала се е увеличила“, добави той.

Инвестициите са започнали да се забавят още през юли, а през август и септември тази тенденция се е ускорила. Оттогава месечните нива на инвестиции са средно около 3 до 5 мрлд. долара, в съответствие с нивата от 2018 г.

Скоростта на създаване на еднорози също се е забавила, като броят на новите компании на стойност над 1 млрд. долара, появили се през 2022 г., спадна до 31 в сравнение със 105 миналата година.

Междувременно публичните листвания на пазара на практика се изпариха. Само три технологични IPO-та с пазарна капитализация от 1 млрд. долара или повече се състояха в световен мащаб през 2022 г., като две се случиха в Европа, посочи Atomico. През 2021 г. имаше 86 такива IPO-та.

Регионът също така не е имунизиран срещу вълната от технологични съкращения. Фирмите със седалище в Европа са уволнили повече от 14 000 служители тази година, което представлява 7% от общите съкращения в световен мащаб, става ясно от доклада.

Все пак за някои инвеститори не всичко е гибел и мрак. Пер Роман, партньор в GP Bullhound, каза, че е оптимист относно обещанията на определени технологични фирми, особено тези, които се занимават с изкуствен интелект, киберсигурност и екологични технологии.

„Има много предимства. През годината видяхме преоценяването на пазарите на софтуер и интернет, като аз мисля, че това е доста положително и здравословно. Той е в територия на балон от известно време“, каза Роман пред Си Ен Би Си.

„В същото време тези софтуерни слоеве управляват света, в който живеем днес, независимо дали е болница, училище или строителна площадка. Така че основните фундаменти ще останат силни през следващото десетилетие“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ