Технологията „космическо Лего“ сглобява спътници директно в космоса

Технологията „космическо Лего“ сглобява спътници директно в космоса

Технологията „космическо Лего“ сглобява спътници директно в космоса

Група от компании, водени от Arkisys и включваща Qediq Inc, NovaWurks, Motive Space Systems, iBoss и Texas A&M Engineering Experiment Station (TEES), разработват технологии, които могат да бъдат описани като „космическо Лего“. Въвеждането на тази роботизирана технология ще направи възможно в бъдеще бързо и ефективно сглобяване на нови и модернизиране на съществуващите изкуствени спътници директно в орбита и без ни най-малко човешко участие в този процес.

Компанията Arkisys наскоро получи 1,6 милиона щатски долара финансиране от SpaceWERX -  научно-изследователското подразделение на космическите сили на САЩ. Според този договор разработването на всички ключови технологии трябва да приключи през лятото, а първата демонстрация на Земята трябва да се проведе през 2024 г. В бъдеще ще се проведе демонстрация и първите тестове на системата в извънземно пространство, където с помощта на автоматизирани манипулатори ще бъде сглобен трилъчев спътник, способен да се движи самостоятелно в открития космос.

Основният модул на системата Arkisys, така нареченият Port Module, е шестоъгълен космически кораб, който е планирано да бъде изстрелян в космоса през 2024 г. Както бе споменато по-горе, оборудването, инсталирано на този модул, позволява както сглобяването на нови, така и модернизирането на съществуващи изкуствени спътници.

Сега специалистите на Arkisys, заедно със специалистите на NovaWurks, разработват универсалната модулна технология Slegos. Както в конструктора на Lego, тук ще се използват стандартни модули с определена форма, които просто ще бъдат сглобени в една структура. И естествено, различните видове от тези модули, ще имат различно функционално предназначение, но всички интерфейси на техните механични връзки и електрически връзки ще бъдат стандартизирани.

А специалистите на Motiv Space Systems тепърва разработват автоматична система, която ще се движи около базовия порт модул и ще извършва всички монтажни и монтажни работи.

Сглобяването на сателити на Земята е доста сложен процес, а внедряването му в космоса изглежда още по-трудно. Това обаче е малко по-различно, най-трудната част, сглобяването на „космическите лего тухли“ ще се извършва от наземни предприятия и само окончателното сглобяване на сателитите ще се извършва в космоса. И появата на такава орбитална "фабрика за сателити" ще отвори напълно нови възможности както за частни, така и за обществени организации.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ