Digital age: Техно пробиви и открития

Digital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте редакторският подбор в седмичния ни обзор

Инсталацията с най-мощния лазер в света беше пусната в Мичиган

Снимка: Shutterstock

Университетът в Мичиган проведе първия експеримент с лазерната система ZEUS, която е постигнала мощност от 2 петавата (2 квадрилиона вата). Енергията на импулса надвишава общата мощност на световното потребление на енергия със 100 пъти, въпреки че продължи само 25 квинтилионни от секундата. Това прави ZEUS най-мощния лазер, създаван някога. „ Този ​​пробив отваря вратата към високоинтензивни научни изследвания, каквито досега не бяха достъпни в Съединените щати “, каза Карл Крушелник, директор на Центъра за ултрабърза оптика „Жерар Муру“, където се помещава ZEUS. Лазерните технологии намират приложение в широк спектър от области -  от ядрен синтез до военни операции. Екстремните експерименти обаче изискват все по-мощни инсталации. В последния тест ZEUS генерира инфрачервен импулс, който беше усилен и компресиран до 8 микрона, превръщайки въздуха в плазма. Последната фаза на експеримента включва фокусиране на лъча с диаметър 30 ​​см до по-малко от един микрон, постигайки рекордна мощност. Учените вече работят по увеличаване на мощността на ZEUS до 3 петавата. Ключовият елемент за това ще бъде титаниево-сапфирен кристал с диаметър 18 см, чието производство е отнело 4,5 години. След надстройката, изследователите планират да сблъскват ускорени електрони с лазерни импулси, което ще създаде ефект на зетаватово лъчение. „ Искаме да постигнем по-високи енергии на електроните, като използваме два лазерни лъча – единият за формиране на канала, а вторият за ускоряване на частиците “, обясни Анатолий Максимчук, водещият изследовател на проекта. „Фундаменталните изследвания на ZEUS биха могли да доведат до пробиви в медицината, включително подобрена диагностика и лечение на рак “, казва Вячеслав Лукин, който ръководи проекта в Националната научна фондация на САЩ.

Надуваема възглавница на предното стъкло на колата пази велосипедистите

Снимка: Shutterstock

Японският автомобилен производител Subaru разработи нова система за безопасност, предназначена да предпази велосипедистите в случай на инцидент. Преди около десет години Subaru въведе външна надуваема възглавница за пешеходци. Технологията за външни възглавници първоначално е въведена от германският производител на автомобилни компоненти ZF Friedrichshafen през 2018 г. Subaru обаче ги изпревари, като създаде подобна система още през 2016 г., но тогава тя беше фокусирана върху защитата на пешеходците. Според Carscoops, новата разработка на Subaru е предназначена да намали нараняванията сред велосипедистите, които съставляват около 7% от загиналите при пътни инциденти. За разлика от автомобилистите, те не са защитени от купето и са особено уязвими при сблъсъци. Въздушната възглавница, която следва U-образната форма на предишната версия, се разгръща мигновено в основата на предното стъкло, покривайки ръбовете на покрива - едни от най-твърдите части на автомобила и най-опасните при удар. Основната цел на системата е да се сведе до минимум рискът от травматично мозъчно увреждане при жертвите. Subaru предлага по-достъпно решение, което е интегрирано директно в автомобила. Компанията продължава да е лидер в иновациите, насочени към безопасността на участниците в движението извън превозното средство. Преди това шведската Mo'cycle разработи дънки с въздушни възглавници за мотоциклетисти, а френската Helite създаде системата Hip'Air, за да предотврати наранявания при възрастни хора от падания.

Гигантски бетонни топки на океанското дъно ще съхраняват огромни количества енергия

Снимка: Shutterstock

Екип от Института „Фраунхофер“ успешно тестваха прототип на ново подводно устройство за съхранение на енергия на езерото Констанс. А сега те се готвят да създадат и тестват пълномащабен модел заедно с американските си колеги. Тестовете са планирани за 2026 г., а мястото е Лонг Бийч близо до Лос Анджелис.

Концепцията е проста  - водата под собственото си тегло запълва бетонна сфера, като върти при движението си във вътрешността турбина на генератор. Когато в системата има излишна енергия, се включват помпи, които изпомпват вода от сферата - и така отново и отново. Отличителната черта на този проект, който беше наречен „StEnSea“, е изборът на място за устройствата за съхранение.

Предполага се, че сферите ще бъдат поставени на дълбочина от 600-800 м, за да не пречат на корабоплаването или да не влияят на крехката екосистема на плитките води. Пространството на сушата за изграждане на инсталации за възобновяема енергия е ограничено, пространството за устройства за съхранение също е ограничено, но брегът на такива дълбочини е почти винаги празен. Остава само да се полагат кабели и сферите да се сменят приблизително на всеки 50 години, тъй като се износват.

 В бъдеще се планира създаването на сфери с диаметър 30 ​​м. Ако бъдат поставени на всички налични места, те ще могат да съхраняват до 817 000 гигавата. Това е достатъчно, за да компенсира енергийния дефицит при работа на вятърни турбини и слънчеви панели в Германия, Франция и Великобритания заедно за цяла година. Министерството на енергетиката на САЩ се е заинтересувало от проекта и вече е инвестирало 4 милиона долара в него.

Израелската стартъп направи противовъздушна отбрана срещу комари

Снимка: Getty Images

Израелският стартъп Bzigo предлага необичайно устройство – интелигентната система за откриване на комари Iris.  Устройството вече е налично в търговската мрежа и се предлага на цена от 199 долара, което е половината от първоначалната цена.

Модулът Iris, инсталиран в стаята, непрекъснато сканира пространството с помощта на широкоъгълна камера с висока резолюция и система за машинно зрение. Множество инфрачервени светодиоди позволяват на устройството да работи ефективно дори в пълен мрак. Разработчиците твърдят, че вграденият изкуствен интелект надеждно разграничава комарите от други летящи насекоми и прахови частици. Когато системата засече комар, тя започва да проследява траекторията му. Веднага щом насекомото кацне на повърхността, Iris маркира това място с безопасен червен лазерен показалец от първи клас и изпраща известие до смартфона на собственика чрез мобилно приложение. Ако в стаята има няколко комара, устройството последователно маркира всички техни места за кацане.

Предимството на системата е възможността за автономна работа без свързване с Wi-Fi. В този режим потребителите не получават push известия, но могат да виждат лазерни маркировки, указващи комари. Освен това, няколко устройства Iris могат да бъдат синхронизирани с един смартфон, за да се защити цялата къща. Комплектът за доставка включва електрически уред за унищожаване с телескопична дръжка, тъй като Bzigo Iris само открива, но не ликвидира насекомите. Въпреки че би било по-удобно, ако системата самостоятелно се справя с комарите, използвайки същия лазер, разработчиците все още не са намерили безопасен начин за реализиране на тази функция.

Система с изкуствен интелект превежда езика на домашните любимци

Снимка: Shutterstock

Компания Baidu е подала заявление до Националната администрация за интелектуална собственост на Китай, за да регистрира патент за система за превод на животински звуци. Той все още не е готов, изследванията са в разгара си, но ръководството на китайския технологичен гигант възнамерява да заеме своята ниша на пазара. Защото тази посока изглежда изключително обещаваща - и не само за комуникация с домашни любимци.

Baidu има търговски интерес - такъв изкуствен интелект със сигурност ще заинтересува собствениците на домашни любимци. И не само тези, които живеят в домовете на хората, но и тези, използвани в селското стопанство. Което ще даде дългоочакваната възможност директно да се „попита“ животното какво го боли или какви проблеми го притесняват, за да се коригира ситуацията. А това вече обещава да намали щетите за фермерите, така че технологията има търговска стойност. Разработчиците, участващи в подобни проекти, обаче имат различна позиция. Те изхождат от факта, че животните не искат да развият ниво на комуникация с хората повече, отколкото им е необходимо, за да се възползват от тях. И следователно, ако не се научим да разбираме за какво говорят помежду си, никога няма да научим много ценна информация. Например за морската среда, в която царуват китоподобните - а те са много общителни същества, но само сред себеподобните си.


 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стрелба във Вашингтон: Убиха двама служители на израелското посолство
Бизнес перспективи: Батериите ли са бъдещето на възобновяемите енергийни източници?
На днешната дата, 22 май. Рождениците днес
Времето: Облачно, на места с валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки
Мирослав Маринов, ПОК "Доверие": Дигиталната трансформация не е еднократен проект – тя е процес
Японският министър на земеделието подаде оставка заради непремерен коментар за кризата с ориза
„Тихото напускане“ е знак за провал в лидерството
Разберете психологията зад луксозните покупки